Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie dokončila výcvik požárního psa

  16:12aktualizováno  16:12
Praha - Pražským policistům se ve spolupráci s hasiči podařilo dokončit výcvik požárního psa. Dvouletá fena německého ovčáka je prvním služebním psem ve střední Evropě, který umí najít stopy po hořlavých kapalinách na požářišti. Po půlročním speciálním výcviku tak mohou hasiči zvíře využívat hlavně při vyšetřování úmyslně založených požárů.

"Myšlenku využít služební policejní psy při vyšetřování požárů přivezl do České republiky ze služebního pobytu v USA jeden z psovodů pražského oddělení služební kynologie," uvedla policejní mluvčí Eva Brožová.

U tohoto útvaru také policisté prováděli pětiměsíční výcvik feny jménem Ashie. Spolupracovali přitom s nimi vyšetřovatelé pražských hasičů a pracovníci Technického ústavu požární ochrany v Praze.

"Na požářišti, kde existuje podezření z úmyslného zapálení, často potřebujeme přesně určit místo, kde byla použita hořlavina. Schopnost psů vyhledávat i ty nejméně patrné pachové stopy, třeba výbušnin nebo drog, vedla k myšlence použít je i k tomuto účelu," uvedl šéf vyšetřovatelů pražských hasičů Václav Hladík.

Vycvičený pes takové místo označí, policie odebere vzorky a zašle je do laboratoře. Když ta výskyt hořlavé látky potvrdí, policie začne případ řešit jako žhářství.

Podle policie patří Ashie mezi světovou špičku. Rady ze zahraničí získávali čeští kynologové od specialistů z úřadu Fire Marshala státu Meryland a Výcvikového střediska Úřadu pro alkohol, tabák a střelné zbraně ve Virginii.

Tento způsob vyšetřování příčin požáru se totiž využívá hlavně ve Spojených státech. Podle hasičů se tam již několikrát stalo, že pes označil žháře, který ve skupině zvědavců přihlížel likvidaci požáru. Někdy také pes zavedl policisty až k domu pachatele.

"Ashie se vyzná i na místě kontaminovaném silně páchnoucími látkami a dokáže vyhledávat zbytkové množství hořlavých kapalin na ohořelých vracích vozidel. V několika případech fena dokázala nalézt tyto zbytky po požáru automobilu, přestože hasiči při likvidaci požáru museli použít tlakovou vodu," upřesnila Brožová.

Policisté po dobrých zkušenostech s výcvikem Ashie nyní uvažují, že podle četnosti úmyslně založených požárů budou vycvičeni další psi pro potřeby jednotlivých krajů.

Policejní fena Ashie, která umí najít a označit nepatrné zbytky látek použitých k založení požáru. (24. července 2002)

Policejní fena Ashie, která umí najít a označit nepatrné zbytky látek použitých k založení požáru. (24. července 2002)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz