Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie chtěla ukázat loupež století

  19:03aktualizováno  19:03
Praha - Několikahodinový pokus podobný rekonstrukci prováděl na Evropské třídě v Praze 6 policejní tým, který vyšetřuje loupež obrněného vozu se 153 miliony ze 16. září. Policie prověřovala výpovědi svědků.

Kamila Styblíková z pražské policejní správy řekla ČTK, že vyšetřovatelé začali s "opakováním loupeže" v neděli před polednem.

Kriminalisté chtěli na místě zjistit, zda výpovědi svědků odpovídají realitě - tedy, zda je možné, aby se zločin odehrál tak, jak ho svědci dosud líčili.

Mluvčí ale neuměla upřesnit, výpovědi jakých svědků se prověřovaly a kolik lidí se policejní akce zúčastnilo. Je ale pravděpodobné, že hlavními aktéry byla osádka obrněného vozu.

Loupež století byla dobře zorganizována. Lupiči zřejmě trasu pancéřovaného vozidla znali.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Policie má portrét dvou lupičů
Policisté sestavili základní portréty ozbrojenců, kteří přepadli pancéřovaný bankovní vůz odvážející peníze ze Citibanky na pražské Evropské třídě.

Vyšlo také najevo, že obrněný vůz vezl peníze několika podniků. Pracovníci bezpečnostní agentury Group 4 Securitas totiž nejeli jen do dejvické pobočky Citibank. Cestou se ještě zastavili pro tržbu v hypermarketu Tesco na Zličíně a v restauraci McDonalds v Evropské.

"Měli jsme tam na cestě do České národní banky 330 tisíc," řekla iDNES mluvčí McDonalds Drahomíra Jiráková.

Podle Jirákové obrněný vůz s jejich penězi měl jet nejdříve do centra svozu hotovosti a teprve pak do České národní banky v centru města.

"Pracovníci bezpečnostní agentury od nás peníze převzali, takže vše jde z jejich pojistky," řekla. Firma také podle ní nemá žádný důvod, aby měnila způsob převozu financí. "Agentura žádnou podmínku smlouvy neporušila. To, že jedno vozidlo objíždí několik podniků, je běžný postup a my nebudeme měnit zaběhnutý systém," dodala.

Lupiči mají rekordní lup: 150 milionů

Vedení agentury Group 4 Securitas tento postup potvrzuje. Podle náměstkyně ředitele Veroniky Fáberové vozy obvykle objíždějí několik podniků. "Jednalo se o standardně plánovanou trasu, která nevybočovala z našich pravidel a pojistných limitů," řekla.

Ani fakt, že takto vysokou částku převáželo jen jedno vozidlo, není podle ní neobvyklý. Velikost doprovodné eskorty mají totiž předem stanovenou. "Převážná většina transportů se převáží právě jedním vozidlem. Od určité částky přepravu zajišťujeme ještě doporovodným vozem."

Policie se zatím nevyjadřuje k možnosti, zda mohli strážci vědět, kolik vezou peněz, a dát tak lupičům informaci o převozu. Bezpečnostní agentura takovou možnost odmítá. "Posádka vozidla nikdy neví, kolik peněz veze," říká Fáberová. Ochranka vždy jen převezme zaplombované schránky s penězi a podepíše jejich převzetí. "Posádka potvrzuje pouze přepravní doklad. Nikdy nepodepisuje převzetí konkrétní částky."

Pátrání pokračuje jen pomalu
Policejní pátrání zatím pokračuje bezvýsledně. Kriminalisté o něm úzkostlivě tají jakékoli podrobnosti. "Žádné informace sdělit nemůžeme. Pracujeme na zveřejnění portrétů pachatelů," uvedla pouze policejní mluvčí Kamila Styblíková.

Popis pachatelů je však natolik nekonkrétní, že k dopadení ozbrojenců stačit pravděpodobně nebude. O samotných lupičích toho policie totiž mnoho neví. Charakterizuje je pouze jako mladé muže oblečené do policejních kombinéz a takzvaných taktických vest. Policie už vyslechla přepadené strážce a další svědky. Zatím se nedostala o moc dál, než byla několik hodin po loupeži.

Základní otázka, proč řidič pancéřovaného vozu lupičům vůbec zastavil, už zodpovězena je. Před bankovní automobil se postavil muž, který nebyl nijak maskován, ale převlékl se za policistu.

"Je téměř jisté, že měli nějaké komplice. Zatím nevíme, jestli to byl třeba někdo uvnitř okradené banky," řekl policista, který je o vyšetřování rekordní loupeže informován.

Rekonstrukce loupeže
Krátce po deváté hodině ráno zastavilo na Evropské třídě nedaleko centrály Citibank bílé auto Škoda Felicia označené nápisem Policie. Z něj vystoupili dva muži v policejních kombinézách. Na sobě měli ještě takzvané taktické vesty - používají je speciální policejní jednotky pro upínání zbraní a nábojnic - a na hlavách barety s odznaky. Oba měli rukavice. Nikomu v tu chvíli nebyli nápadní.

Když jeden z nich, nijak nemaskovaný, začal před půl desátou zastavovat obrněný vůz agentury Group 4 Securitas, na místě už stálo další osobní auto. S přibližně sedm let starou červenou Hondou Civic přijel třetí pachatel. Posádka bankovního vozu muže pokládala za policisty. Proto zastavila. Jenže dva z pachatelů už v tu chvíli měli masku. Jeden z uniformovaných lupičů si na obličej natáhl gumovou karnevalovou masku. Další, oblečený do zelené bundy, měl na hlavě pruhovanou pletenou kuklu.

Posádka lupičům sama otevřela
Proč pracovníci bezpečnostní agentury ve chvíli, kdy viděli masky, nešlápli na plyn a neujeli, není jasné. Policie to vysvětluje tím, že jim pachatelé hrozili střelnými zbraněmi a výbušninami. Posádka vozu však byla podle generálního ředitele agentury Group 4 Securitas Michala Fábery cvičena na nejrůznější situace. "Zvládají i nejrůznější způsob jízdy. Jsou cvičeni k tomu, aby dokázali ujet," vysvětloval už v pondělí odpoledne Fábera novinářům. Že jde o loupež, zřejmě strážci poznali až ve chvíli, kdy byl vůz otevřený a lupiči na ně namířili zbraně. V tu chvíli už nebyli chráněni neprůstřelnými skly a nemohli ujet.

Policie se zatím nevyjadřuje k možnosti, že mohli být strážci s pachateli domluveni. Bezpečnostní agentura takovou možnost odmítá. "Že se ti strážci nijak nebránili? To bych za divné ani tolik nepokládal. Prostě situaci vyhodnotili tak, že se nemohou ubránit, a podle toho se zachovali," říká k případu pražský policista, který se bankovními loupežemi zabývá.

"V takových případech musí i nejlépe ozbrojený člověk vycházet z toho, že důležitější je záchrana lidského života než třeba pěti miliard," doplňuje ho pracovník agentury Group 4 Securitas, který si přál zůstat anonymní.

Tomu, že je důležitější záchrana života než převážených peněz, odpovídají i pravidla, kterými se posádky pancéřovaných vozů běžně řídí. Případná loupež je totiž vždy kryta pojištěním.

Trojice lupičů měla komplice
Policie už připouští, že pachatelů, kteří vůz na Evropské třídě přepadli, bylo víc než tři. Napovídá tomu i skutečnost, že použili čtyři vozidla. Kromě bílé škodovky označené policejním nápisem, červené hondy a golfa (pachatelé s ním odvezli peníze a auto pak u Nenačovic nedaleko Berouna zapálili), kterého policie našla krátce po loupeži, totiž lupiči použili ještě stříbrnou dodávku neznámé značky. Tou odvezli peníze od hořícího osobního auta.

Zmíněná auta policie hledá, stejně jako muže odpovídající popisu. Policie však přesněji zná pouze popis muže, který v uniformě bankovní auto zastavil. Jako jediný totiž neměl masku a strážci mu viděli do obličeje. Na pravém spánku měl výraznou jizvu a mluvil špatně česky. "Tým specialistů analyzuje všechny zjištěné informace, podle kterých vytyčí vyšetřovací verze," informovala stručně o dalším postupu vyšetřování policejní mluvčí Eva Brožová.

Policie našla obrněnou dodávku, kterou ráno při převozu stovky milionů korun unesli lupiči. Trojice převlečená do obleků zásahové jednotky přepadla pancéřový vůz s penězi ze Citibank v Evropské ulici v Praze 6. Opuštěné auto pak lupiči nechali u rybníka poblíž místa přepadení. (16. září 2002)

Policie našla obrněnou dodávku, kterou ráno při převozu stovky milionů korun unesli lupiči. Trojice převlečená do obleků zásahové jednotky přepadla pancéřový vůz s penězi ze Citibank v Evropské ulici v Praze 6. Opuštěné auto pak lupiči nechali u rybníka poblíž místa přepadení. (16. září 2002)

kriminalisté sestavili pravděpodobné portréty dvou lupičů, kteří přapadli bankovní vůz na Evropské ulici.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz