Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie a Nova kampaň proti nám načasovaly, tvrdí ČSSD

  10:07aktualizováno  14:39
Sociální demokraté vystoupili pár hodin před začátkem voleb s prohlášením, ve kterém vyzývají policii, aby předložila důkazy o údajné přípravě vraždy plukovníka Kubiceho. Vedení ČSSD zároveň obvinilo policii a televizi Nova z kampaně proti jejich straně. Nova obvinění odmítá.

Jiří Paroubek vystoupil s ostrým obviněním policie a televize Nova | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Sociálním demokratům se nelíbí, že televize Nova odvysílala před volbami reportáže, které podle nich záměrně poškozují ČSSD. Nova toto nařčení odmítla. - více zde

V reportážích se objevila dvě velmi vážná tvrzení. Jedno se týká bývalých - ne nevýznamných - členů ČSSD Zdeňka Doležela a Stanislava Péti, kteří sedí ve vazbě kvůli podezření ze zneužívání desítek milionů korun z evropských fondů.

Druhé tvrzení se týká toho, že tito muži měli údajně připravovat vraždu plukovníka Kubiceho. Tedy muže, který před letošními parlamentními volbami vystoupil s obavou, že ČSSD brání vyšetřování korupční kauzy s biolihem.

"Vyzýváme policii, aby předložila důkazy, že plukovník Kubice měl být skutečně zavražděn," prohlásil v pátek na mimořádné tiskové konferenci Jaroslav Tvrdík, šéf poradců předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Sociální demokraté jsou totiž přesvědčeni, že Kubice neměl být zavražděn a jde pouze o provokaci vytvořenou některými policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Podle ČSSD přišel v reportáži Novy s tvrzením o možné vraždě Kubiceho člověk, jehož totožnost není veřejnosti známa. Socialisté tak nevylučují, že šlo o policejního agenta.

ČSSD opakovaně tvrdí, že se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu chová jako politická policie. "A jestli se tak chová, tak v něčím zájmu. A to je ďábelské. Den před volbami, tak, aby se ČSSD už nemohla bránit," stěžoval si šéf strany.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) ale odmítá, že by policie pracovala na politickou objednávku. Mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová se proti tvrzením ČSSD ohradila.

Tvrdík: Nova lže
Tvrdík považuje za lživé tvrzení Novy, že musela reportáž odvysílat těsně před volbami kvůli akutnímu nebezpečí, že by mohly uniknout peníze z evropských fondů.

"Tato informace není pravdivá, nic takového nehrozilo. My máme informace, že první čerpání dotací mohlo proběhnout nejdříve v červnu 2007," prohlásil Tvrdík.

"Tvrzení v reportáži bylo lživé," dodal. Podle něj šlo o konstrukci, aby mohla být ČSSD zdiskreditována dva dny před volbami.

Šéf ČSSD Paroubek v pátek ráno prohlásil, že by bylo vhodné, kdyby Sněmovna k případu Doležel a především k údajné přípravě vraždy plukovníka Kubiceho zřídila vyšetřovací komisi.

Nic jsem neovlivňoval, tvrdí Paroubek
Sociální demokraté jsou také velmi rozčileni tím, že se těsně před volbami dostal na veřejnost výslech Věry Jourové, úřednice, která v minulosti pracovala na ministerstvu pro místní rozvoj jako náměstkyně tehdejšího ministra Paroubka.

Jourová - obviněná, že se na podvodu s penězi podílela - při výslechu sdělila, že Paroubek se prý snažil protlačovat projekt, v němž měly být evropské peníze zneužity.

Šéf ČSSD takové podezření odmítá a tvrdí, že je naprosto nevinný. V pátek vyzval všechny členy hodnotící komise, která v minulosti posuzovala tento projekt, aby zveřejnili případné poznatky o ovlivňování projektu z jeho strany.

Policejní prezidium v pátek oznámilo, že jeho kontrolní orgány zahájily vyšetřování úniku informací z policejního protokolu s výpovědí Věry Jourové.

Televize Paroubka agitovat nenechala
Celou tiskovou konferenci přenášela živě veřejnoprávní ČT 24. Ta ukončila přenos ve chvíli, kdy se slova chopil Jiří Paroubek a začal agitovat, aby lidé přišli k volbám, a vyzdvihovat zásluhy své strany.

"Samozřejmě to bylo kvůli vyjádření Jiřího Paroubka. Tiskovou konferenci jsme přenášeli, protože se podle ČSSD měla týkat případu kolem plukovníka Kubiceho," sdělil iDNES.cz tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

"Nemůžeme ale vysílat věci, které se týkají toho, aby někdo někoho volil. Po prvních větách jsme proto přenos zastavili," dodal.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz