Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní uniformy prala firma Langerova známého za 54 milionů

  8:24aktualizováno  10:44
V době, kdy byl ministrem vnitra Ivan Langer, získal zakázku na praní policejních uniforem jeho známý, podnikatel Tomáš Paclík. Za necelé tři roky tak získal čtyřiapadesát milionů korun. Langer jakékoliv své pochybení odmítá.

Podle Hospodářských novin získala Paclíkova firma zakázku bez výběrového řízení a uniformy se praly v objektu, který Paclíkovi podezřele levně pronajalo samo ministerstvo.

VYJÁDŘENÍ IVANA LANGERA

Celá záležitost musí být prošetřena podle hesla "padni, komu padni". Buď na Zařízení služeb Ministerstva vnitra někdo pochybil, a pak nechť nese odpovědnost. Anebo se mýlí auditoři, a pak ať se brání dotčená společnost. O majetkové účasti Tomáše Paclíka ve společnosti jsem se dozvěděl až včera od redaktorů Hospodářských novin. Zásadně odmítám spekulace o tom, že bych jakýmkoli způsobem do této věci zasahoval či ji nějak ovlivňoval. Osobně se mne dotýkají fámy takto přízemního charakteru. K novému roku jsem přátelům přál, ať průměrnost nezvítězí nad jedinečností a hloupost neukřičí intelekt. Tváří v tvář této umělé kauze konstatuji, že to bylo přání téměř prorocké!

"O napojení pana Paclíka na Ivana Langera ministr dosud nevěděl. Nyní čekáme na vyjádření kontrolovaných složek. Pokud jejich odpověď nevyvrátí všechny pochybnosti, zvažujeme podání trestního oznámení," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Pavel Novák.

Paclíkova firma Dočista přitom vznikla až v lednu 2008, tedy jen dva měsíce předtím, než s vnitrem uzavřela smlouvu. Živnostenské oprávnění na praní prádla si zapsala dokonce až v den podepsání kontraktu.

Společnost Dočista si také od ministerstva pronajala areál kolínské prádelny, kde se předtím uniformy praly - za pět tisíc korun měsíčně. Znalci později určili minimální výši měsíčního nájemného na 210 tisíc korun.

Na podezřelou smlouvu ukázal audit, který si nechal vypracovat současný ministr vnitra Radek John. "Smlouva na praní prádla byla podepsána bez vypsání veřejné zakázky, navíc byla uzavřena s nevhodným subjektem bez odpovídajících referencí," konstatovali podle HN ve zprávě auditoři ze společnosti Ernst & Young.

Staří kamarádi?

Podle listu se Langer a Paclík dobře znají. Podnikatel si už od konce devadesátých let pronajímá v Langerově olomouckém domě prostory pro svou firmu na daňové poradenství. Langer se prý s Paclíkem také potkával i na společenských akcích, například se oba stali kmotry monografie jednoho z olomouckých výtvarníků.

Paclík ale tvrdí, že zakázku získal v řádné veřejné soutěži. Původně prý chtěl koupit jen budovu ministerské prádelny, nakonec ale musel převzít provoz i s nájmem. "My jsme akceptovali podmínky, které vyhlásilo ministerstvo. Ale to nebyla naše chyba, to byla chyba těch, co to vyhlašovali," řekl novinám.

"To s tím člověkem nesouvisí, proboha," prohlásil podnikatel na otázku ohledně jeho vazeb na Langera.

Oldřich Vytiska, bývalý šéf ministerské organizace, s níž Paclík podepisoval smlouvu, ale tvrdí, že odprodej prádelny nařídil přímo Langer. "Byl pokyn od ministra Langera, že se všechny věci jako prádelny a cukrárny mají zrušit, dát pryč," řekl.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

První den nové vlády. Zeman jmenuje nové ministry Babišova kabinetu

Andrej Babiš a Richard Brabec při cestě do Lán (13. prosince 2017)

První den pro novou vládu. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první...Najdete na iDNES.cz