Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní test na marihuanu neodliší řidiče v rauši a toho, kdo týdny nekouřil

  19:25aktualizováno  19:25
Policie testuje řidiče na drogy jen pomocí jednorázových stíracích testů. Ty ale nedokážou zjistit, zda šofér kouřil marihuanu před jízdou, nebo třeba před týdnem. Nepomůže mu ani následné vyšetření moči, které odhalí i ty látky z marihuany, jež nemají bezprostřední vliv na psychiku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jednorázové stírací testery zjistí jen to, zda řidič požil nějakou drogu v uplynulých několika týdnech nebo až měsících.

"Pro nás jsou tyto testy jen orientační. V případě, že jsou pozitivní, vždy odvážíme řidiče na odběr tělních tekutin," řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil. Dodal, že policie zkoušela také elektronické testery. Nedokázal ale říct, zda tyto přístroje dokážou určit, kdy řidič marihuanu kouřil.

Policie se tak rozhoduje podle výsledků lékařských testů, většinou rozboru moči. "Je přesnější, látky v ní vydrží delší dobu než v krvi, proto v případě podezření na požití drog provádíme odběr moči. Testuje se více látek. V moči vydrží látky z kouření marihuany asi šest týdnů," popsala mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči Martina Štanclová.

Pokud má vyšetření pozitivní výsledek, musí ho hříšník zaplatit a hlavně může přijít o řidičský průkaz.

ŘIDIČ Z BRNA

Příběh řidiče Pavla, který přišel o řidičský průkaz

"Zastavila mě policie při namátkové kontrole. Vzala mi vzorky slin a potu a poté odvezla na vyšetření do nemocnice. Tam mě na základě vyšetření moči obvinili, že jsem řídil pod vlivem drog. Jointa jsem měl přitom naposledy před týdnem. Přišel jsem o řidičák a zaplatil pět tisíc pokutu." Řidič si nepřál uvést celé jméno.

Pod vlivem drog nejdéle dvanáct hodin?

Doktoři ani policie se však příliš nezabývají původem objevených látek v moči. Problém je to hlavně u marihuany a hašiše. Ne všechny látky v nich obsažené, které odhalí test, ovlivňují psychiku řidiče. Podle psychologa a novináře Jiřího X. Doležala, který se dlouhodobě problematikou drog zabývá, je nutné rozlišovat dva druhy takzvaných kanabinoidů v marihuaně.

"Při kouření marihuany se do těla dostávají aktivní psychotropní látky zvané THC. Pouze ty mají negativní vliv na psychiku člověka při řízení. V těle se rozloží do šesti až dvanácti hodin," řekl iDNES.cz Doležal. Podle něj může přítomnost těchto látek prokázat pouze specifická analýza krve. Tu přitom policie většinou provádí jen při podezření na alkohol.

Marihuana obsahuje zhruba sedmdesát druhů látek. Mezi nimi jsou i takzvané psychoneaktivní kanabinoidy, které psychiku člověka neovlivňují. V moči přitom zůstávají mnohem delší dobu.

"Neaktivní látky se mohou kumulovat a v moči zůstávají i po dobu několika týdnů nebo třeba měsíců, záleží na tom, zda kouříte pravidelně, nebo ne. Tyto látky přitom bezprostřední vliv na řízení auta nemají," dodal Doležal.

Podle Marie Balíkové z Ústavu soudního lékařství a toxikologie jsou jakékoli terénní testy, které používá policie, pouze orientační, a to bez ohledu na to, zda se jedná o elektronické testery či jednorázové. Vždy je zapotřebí provést krevní test.

"Koncentrace psychoaktivní látky v krvi má přímý vztah na chování řidiče. Do moči jsou přitom vylučovány látky odpadní," komentovala průkaznost lékařského vyšetření Balíková.

Tuto skutečnost potvrzuje i lékař Jiří Presl z nadace Drop-In. "Jednoduché testy nejsou schopné rozlišit mezi aktivními a neaktivními látkami v marihuaně a hašiši, a je tak možné, že označí člověka, který si zakouřil naposledy před čtrnácti dny," potvrdil Presl.

Testování řidičů na drogy se hned tak nezmění

Současná podoba zákona řadí mezi zakázané všechny látky obsažené v drogách. Bez ohledu na to, zda mají přímý vliv na chování řidiče.

"Zákon nerozlišuje mezi aktivní a neaktivní složkou kanabinoidů. Člověk nemůže řídit, pokud je pod vlivem zakázaných látek," uvedl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Ministerstvo dopravy zatím neuvažuje, že by testování řidičů na drogy měnilo. Podle mluvčího Jakuba Ptačinského je důvodem i to, kolika případů se to týká. Policisty tak bude i nadále zajímat, zda šofér drogu požil, či nikoli, ale na jejím množství nebude záležet.

U jiné drogy - alkoholu - se vede diskuse o tom, zda i malé množství má negativní vliv na řidiče. Experti ministerstva zdravotnictví dokonce před nedávnem vydali stanovisko, že do 0,24 promile není možné prokázat ovlivnění řidičova chování za volantem. O drogách se nediskutuje.

"U alkoholu se u nás o hranici pozitivity mluví, kdežto u drog ne. Zde standardy vůbec nejsou posunovány," konstatovala Balíková.

Podle Frydrycha se bude otázka řízení pod vlivem drog vyvíjet, podobně jako je tomu u alkoholu. "Před dvaceti lety si také nikdo nedovedl představit, že dechová zkouška bude jednou průkazný důkaz," uvedl.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz