Viník tragédie ve Frenštátě byl podle psycholožky zahořklý. | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Strůjce tragédie z Frenštátu nebyl psychopat, výbuch má už šest obětí

  • 291
Sedmapadesátiletý Antonín Blažek je strůjcem jedné z nejhorších českých tragédií za poslední měsíce. Před několika dny vyhodil do povětří panelový dům ve Frenštátě pod Radhoštěm, v jehož troskách zahynulo šest lidí. Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové však není jeho případ výjimečný. Prostě ztratil smysl života, uvedla psycholožka v rozhovoru pro MF DNES.

Česká veřejnost se ihned po tragické události ve Frenštátě začala ptát, co bylo Blažkovou motivací pro tak extrémní čin. Většina obyvatel ze sousedních domů se shodla, že se chtěl jednoduše pomstít. Za pravdu jim dává i Čírtková.

"Pokud bych spekulovala o motivaci, dávala bych důraz na pomstu, revanš. V duchu ne jeden zub za jeden zub, ale jeden zub za celou sanici. Revanš spojená se zahořknutím, jak dnes nazýváme tuto specifickou poruchu osobnosti," vysvětluje Čírtková. Případů zahořknutí podle ní v posledních letech přibývá. Moderní technologie jim navíc dávají velký prostor, jak o sobě mohou dát vědět okolí.

Výbuch ve Frenštátě má šestou oběť

Výsledky analýzy DNA neidentifikovaných ostatků nalezených v domě ve Frenštátě pod Radhoštěm potvrdily šestou oběť (více čtěte zde). Při nedělním výbuchu a požáru tak zahynuli tři děti, dvě ženy a muž, sdělila mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Práce techniků byla klíčová pro určení počtu obětí frenštátské tragédie. Doposud bylo oficiálně obětí pět. "Závěry znalců znamenají ve svém důsledku identifikaci páté a šesté oběti výbuchu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Nalezené lidské ostatky, jež byly vyzdvihnuty ze sutin domu, jsou ostatky obou pohřešovaných žen," uvedla mluvčí.

Exploze a následný požár domu si vyžádal zranění dalších 11 lidí. Mezi nimi byly tři děti, přičemž jedno z nich už opustilo nemocnici. Fakultní nemocnice v Ostravě ho podle mluvčího Tomáše Oborného propustila po dohodě s rodinou a zvážení aktuálního zdravotního stavu do domácího ošetřování. V nemocnici tak zůstávají tři dospělí. U zbylých tří pacientů se zdravotní stav nezměnil a stále zůstávají na jednotce intenzivní péče. V kritickém stavu jsou stále žena a muž, žena s popáleninami na 90 a muž na více než 50 procentech těla.

Výjimkou nebyl ani Blažek. "V případě pachatele z Frenštátu bych uvažovala o tom, že ztratil smysl života. A krok číslo dvě u takového člověka je: 'Když už mě tu nic neváže, nemá smysl, abych tu dál zůstával.' Bohužel existuje určitá skupina lidí, která si v takovém okamžiku řekne: 'Ale nepůjdu sám, vezmu s sebou další oběti.' Jde o takzvané amokové zločiny," uvádí policejní psycholožka.

Velký rozhovor s Ludmilou Čírtkovou o případu z FrenštátuČtěte v sobotu, 23. 2.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Společnost podobné jedince běžně označuje jako psychopaty, Čírtková však upozorňuje, že takové označení není ve většině případů pravdivé.

"Ani u těch nejzvrhlejších pachatelů nemusí být v psychologickém vyšetření diagnostikována psychopatie. Na základě výzkumů se dokonce uvádí, že jen deset procent sériových vrahů byli psychopati," popisuje Čírtková

Odborníci i laická veřejnost si po po otřesném případu začali klást otázku, jak podobným činům předcházet. Prvním krokem by však podle Čírtkové neměly být zásahy ze strany úřadů, ale starost rodiny. "První ochranný obal tvoří rodina. Ta, když vidí, že jde o problémového člověka, snaží se pro něj najít nějaké řešení: psychiatrickou pomoc, poradenství. Když rodina selže nebo není, přicházejí na řadu úřady. A tím prvním krokem v rámci prevence by měla být nějaká smysluplná podpora, pomoc, aby k takovému činu nedošlo," vysvětluje.

Starý znalecký posudek uznal Blažka příčetným

Znalecký posudek psychologů z roku 2010 potvrdil, že Blažek netrpěl žádnou vážnější formou duševní poruchy. Lékaři u něj zjistili jen smíšenou poruchu osobnosti s disociálními a histrionskými rysy. Ta je charakterizována například očekáváním upřednostnění vlastních potřeb, porušováním norem a pravidel, uspokojováním vlastních potřeb na úkor jiných, upoutáváním pozornosti ke své osobě všemi dostupnými prostředky, pocitem, že jej ostatní poškozují, citovým chladem a přetrváváním zášti vůči ostatním.

V závěru posudku pak stojí, že " z lékařského hlediska není pacientův pobyt na svobodě nebezpečný. Pacient je příčetný a plně si uvědomuje následky svých činů" (více o znaleckém posudku čtěte zde).

V troskách panelového domu ve Frenštátu pod Radhoštěm zemřelo šest lidí, včetně Blažka. Mezi mrtvými jsou i tři děti. Jedenáct lidí bylo zraněno, těžce popálený manželský pár je v kritickém stavu (vše o případu čtěte zde).

Podívejte se, jak probíhal zásah hasičů u zdevastovaného domu

20. února 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue