Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policii čeká další velká rošáda krajských šéfů. Vrátit se může i Lessy

  2:01aktualizováno  2:01
Jen pět měsíců po přesunech čtyř šéfů napříč Čechami se podle informací iDNES.cz schyluje k podobným změnám i na Moravě. Rošádu krajských ředitelů tentokrát spustí rezignace šéfa zlínské policie. Rotace na samém vrcholu sboru souvisejí s novým stylem manažerského řízení policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

První náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý a bývalý policejní prezident Martin Červíček | foto:  Petr Topič, MAFRA

V březnu Tuhý poslal svého předchůdce Martina Červíčka do Hradce Králové. Tamní šéf šel pro změnu do Pardubic, pardubický do Jihlavy, jihlavský do Budějovic. Teď se uvažuje o „moravském kolečku“. Impulzem pro ně je rezignace zlínského policejního ředitele Bedřicha Koutného k 31. červenci.

Ke stěhování ředitelů z kraje do kraje nepřímo přispívá už samotný zákon. Policejní prezident totiž nemůže nabídnout místo každému. Má na výběr: buď vypsat konkurz, nebo pozici bez konkurzu obsadit některým ze členů „elitního klubu“, tedy policisty v desáté platové třídě. A právě druhé možnosti Tuhý často využívá. Jeho další motivací ke kolečku přesunů je i to, aby ředitelé v kraji příliš nezakořenili a nezískali závadné vazby na místní byznysmeny.

Z vedoucího kanceláře šéfem?

Kdo by kam mohl jít

Tomáš Kužel - ostravský krajský ředitel. Na překládání z funkce do funkce je zvyklý. Už dělal i náměstka policejnímu prezidentovi. Jeden z kandidátů na post ve Zlíně.

Leoš Tržil - jihomoravský policejní ředitel, bývalý šéf dopraváků. Další kandidát na volný post v sousedním Zlíně

Miloš Bednařík - kancléř a jeden z nejbližších spolupracovníků policejního prezidenta. Mluví se o něm jako o třetím kandidátovi do Zlína

Petr Lessy - dělá policejního přidělence na Slovensku. Díky své vysoké platové třídě může jít snadno dělat krajského ředitele. Podle zdrojů MF DNES by mohl jít poskočit na některé nově uvolněné místo v Brně či Ostravě.

Několik bývalých i nynějších vysoce postavených policistů MF DNES potvrdilo, že právě chystané změny se opět dotknou několika krajů. Ve hře je i výměna ředitelů v Ostravě a v Brně. Mluví se i o tom, že by se do Česka mohl vrátit bývalý policejní prezident Petr Lessy, toho času policejní diplomat na Slovensku.

A ještě jeden pozoruhodný detail: do desáté platové třídy byl shodou okolností čerstvě „povýšen“ i vedoucí Tuhého kanceláře Miloš Bednařík. I s ním se podle neoficiálních informací na některý z postů počítá.

Když ho ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD na konci května do vyšší třídy přeřadil, udělal poměrně neobvyklou věc. Oficiálně se to stalo proto, že se Bednaříkovi a jeho nástupci, který rovněž přeskočil do desáté třídy, rozšiřuje náplň práce. „Odbor mezinárodní policejní spolupráce byl z podřízenosti policejního prezidenta převeden pod jeho kancelář,“ zdůvodnil to mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Krok byl však v policii přijat rozporuplně. „Stanovisko odborového svazu bylo negativní. Vyjádřili jsme se proti zvyšování tarifních tříd na některých místech,“ odpověděl předseda policejních odborů Milan Štěpánek. Kancléř má pořád ještě v policii pověst „lepší sekretářky“. Nyní nejde jen o to, že bude brát větší plat. I on se tak automaticky dostává právě do „elitního klubu“ adeptů na krajské funkce.

Server Aktuálně.cz dokonce už zkraje srpna napsal, že Bednařík je „favoritem na místo policejního ředitele ve Zlíně, i když se uvažuje i o přesunu Tomáše Kužela z Ostravy“.

Ani sám policejní prezident „velkou rošádu“ nevyloučil. Konkrétněji sice spekulace o jménech komentovat nechce, mluví však o kandidátech „se stejnou služební hodností“. „Využiji zákonné možnosti, nejprve tedy nabídkové řízení ve stejné služební hodnosti. V případě, že nebude nikdo vybrán, bude dalším krokem výběrové řízení. Nechci předjímat jakékoli výsledky a podporovat spekulace. Chci vybrat člověka, který bude skutečně vhodný pro zastávanou funkci,“ odpověděl v úterý Tuhý.

Rozhodne se ve Zlíně

V úvahu nyní připadá, že by do Zlína přešel buď Bednařík, nebo šéf ostravské policie Tomáš Kužel. Ten se stěhuje často. Kromě Ostravy už vedl i policii v Brně a dvakrát působil také jako náměstek policejního prezidenta. „O ničem takovém vzhledem ke své osobě nevím, to je záležitost prezidia,“ tvrdí Kužel.

Třetím zvažovaným adeptem pro Zlín je jihomoravský ředitel Leoš Tržil. Ten připouští, že spekulace o změnách slyšel. „Ale nikdo se mnou nemluvil,“ uvedl.

O volné místo po Tržilovi či Kuželovi by se pak mohl ucházet i „třetí vzadu“, bývalý policejní prezident Petr Lessy. „Také jsem tyto spekulace zaslechl, ale v žádném případě nechci opustit Bratislavu. Přinejmenším ke všem diplomatickým procedurám by bylo nezodpovědné, kdybych odešel. Počítám s naplněním čtyřletého funkčního období,“ uvedl diplomat Lessy.

Tuhý chce, aby nový šéf do Zlína nastoupil 1. října. Volné je zároveň místo šéfa protikorupční policie, odkud odešel v červenci Milan Komárek (více zde). Není tedy vyloučeno, že někdo „dorotuje“ i tam.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz