Při vyšetřování kauzy policisté použili i léčku - místo kůže dali do zkumavky vodu. (Ilustrační foto)

Při vyšetřování kauzy policisté použili i léčku - místo kůže dali do zkumavky vodu. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Policejní past: místo kůže obyčejná voda

  • 1
Součástí složitého vyšetřování kauzy obchodování s lidskou kůží, která je nyní u soudu, byla kromě policejních odposlechů, domovních prohlídek či výslechů svědků v zahraničí i nastražená léčka.

Policisté si se souhlasem soudu pomohli tím, že jednu dodávku kožních štěpů určenou pro holandskou Euroskinbank zaměnili za zkumavky s vodou. A čekali, co se stane.

popisek Za kůži dostali statisíce,
teď sedí u soudu

O tom, že se pětice bývalých i současných zaměstnanců tkáňové banky brněnské fakultní nemocnice a syn jedné z laborantek pohybují na tenkém ledě, pak podle odposlechnutých telefonních hovorů už nebylo pochyb.

"Musíme teď hlavně zjistit, kde je ta kůže. A musíme postupovat hodně státnicky, znáte ty konsekvence, nemusím vám je vysvětlovat," radil například tehdejší šéf tkáňové banky Jiří Adler své kolegyni Dagmar Hrůzové.

Obžalovaní včera už podruhé stanuli před Městským soudem v Brně. Na rozdíl od pátku se chovali méně suverénně. Sérií odposlechů chce obžaloba dokázat, že zdravotníci vědomě nelegálně od září 2002 do října 2004 dodávali kožní štěpy do Holandska, i to, že platby za lidskou tkáň šly na jejich soukromé účty a nikoliv brněnské nemocnici.

Zdravotníci podle obžaloby získali prodejem tkání dohromady přes sedm milionů korun, za což jim hrozí dva až osm let vězení. V odposleších opakovaně mluvili o statisícových platbách za kůže. Adler platby řešil i se zástupci několika firem.

Lékaři se brání, že za peníze kupovali vybavení tkáňové banky a platili si školení. Odposlechy ale potvrdily, že ne vše bylo v pořádku.

"Objevili ten slovenský účet i číslo. Tohle je jenom mý, každý má svý, já ale buď něco dostanu nebo ne, vůbec ale nevím kdy a kolik. Jen dělám rukama, hodím to do lednice a hotovo. U těch smluv a jednání jsem nikdy nebyla, když mi řeknou, tak to zabalím a pošlu," zaznělo v hovoru Anny Tejkalové se synem Dušanem, na jehož účet si podle policie nechávala peníze z Holandska posílat.

Opatrná byla i lékařka Dagmar Hrůzová. "Nevím, jestli můžu mluvit přes telefon, vědí, že ne všechny platby byly v pořádku. Nic s tím prosím nedělejte. A nemluvte o tom po telefonu," řekla o penězích, jež po zahájení vyšetřování byly ještě v Holandsku.


Řekli do telefonu

Musíme teď hlavně zjistit, kde je ta kůže. A musíme postupovat hodně státnicky, znáte ty konsekvence, nemusím vám je vysvětlovat, postupujte citlivě a bez nervozity. - Jiří Adler poté, co policie zaměnila dodávku kožních štěpů za vodu.

Tohle je jenom mý, každý má svý, já ale buď něco dostanu nebo ne, vůbec ale nevím kdy a kolik. - Anna Tejkalová o penězích, které si nechávala posílat na účet syna.


Video