Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní náměstek: Zásah byl v pořádku

  8:27aktualizováno  8:27
Ostrava - Obyvatelé Vítkovic zažili v sobotu několikahodinový policejní zásah, kterého se účastnily desítky policistů včetně zásahové jednotky, kynologů se psy, pyrotechniků a dalších. Zatímco řada pozorovatelů byla překvapena množstvím policejních sil a někteří dokonce tipovali na cvičení zásahové jednotky, náměstek ostravského policejního ředitele Jiří Veselý ujistil, že na místě nebylo policistů přehnaně mnoho.

Šlo o to, že v podkrovním bytě se zabarikádoval se dvěmi zbraněmi duševně labilní mladík, který kolem sebe zběsile střílel a málem trefil přes dveře souseda. Když se zásahová jednotka rozhodla asi po sedmi hodinách vtrhnout násilím dovnitř, našla ho s prostřelenou hlavou.

Mladík zběsile střílel
a pak se sám zabil

Jednalo se o běžný postup, anebo mohutnost akce vyplynula z mimořádných opatření, která vyhlásil policejní prezident po tragédii v Protivíně?
V žádném případě nelze říci, že na místě bylo mnoho policejních sil. Vzhledem k povaze události jsme se rozhodli postupovat v součinnosti se zásahovou jednotkou a dalšími útvary. Nevěděli jsme, koho před sebou máme. Vzhledem k tomu, že byly ohroženy životy a zdraví obyvatel i policistů, kteří nejsou vybaveni na takové zásahy, povolali jsme zásahovou jednotku a další specialisty.

Nemohli jsme vyloučit, že v bytě jsou i výbušniny. Vzhledem k členitosti domu a okolí, v situaci, kdy střely vylétávaly i na chodbu, jsme museli vymezit prostor. Člen zásahové jednotky, vyjednávač a psycholog se přitom neustále snažili navázat s mladíkem kontakt. Ten ale neřekl za celou dobu ani jediné slovo. Souběžně s tím další policisté sháněli maximum informací, které by pomohly ochránit obyvatele, policisty i samotného střelce.

Co jste se během akce o mladíkovi dozvěděli?
Hovořili jsme s rodiči, zjistili jsme, že se léčil na psychiatrii. Jeho matka i soused z domu, který je lékař, se obávali sebevraždy. Mladík trpěl nedůvěrou ke svému okolí. Jeho ošetřující lékař, který byl na telefonu, řekl, že vzhledem k duševní chorobě bude velmi obtížné navázat kontakt.

V poslední době se jeho stav zhoršil, především kvůli tomu, že neužíval předepsané léky. Zřejmě se navíc dostal do závadové party, ale nemůžeme říci, že užíval nějaké návykové látky.

Měl dvě pistole, jak se k nim dostal?

Jedna zbraň pochází z krádeže, která se stala asi před měsícem. Neznamená to ale, že ji odcizil on sám. Odkud je druhá zbraň, to zatím nevíme. Obě ale držel nelegálně.

Policisté z URNY, kteří zasahovali proti střelci na Sovově ulici v Ostravě Vítkovicích. Policista ukazuje hasiči, kde by měli přistavit vysokozdvižnou plošinu, 13. května 2001.

Policisté z URNY, kteří zasahovali proti střelci na Sovově ulici v Ostravě Vítkovicích. Policisté jsou vyváženi na střechu domu, kde se skrývá střelec, 13. května 2001.

Policisté z URNY, kteří zasahovali proti střelci na Sovově ulici v Ostravě Vítkovicích. Policisté na střeše vybalují zbraně, 13. května 2001.

Policisté z URNY, kteří zasahovali proti střelci na Sovově ulici v Ostravě Vítkovicích. Policista se snaží střechou proniknout ke střelci, 13. května 2001.

Policisté z URNY, kteří zasahovali proti střelci na Sovově ulici v Ostravě Vítkovicích. Policista vybíhá z domu a křičí na doktora, aby šel dovnitř, 13. května 2001.

Policisté z URNY, kteří zasahovali proti střelci na Sovově ulici v Ostravě Vítkovicích. Policista si připravuje lano, aby se jistil při pohybu na střeše, 13. května 2001.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Najdete na iDNES.cz