Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Odhoď zbraň! Policie ukázala, jak zneškodnila střelce z chrámu

  10:31aktualizováno  10:31
Americká policie zveřejnila dramatická videa ze zásahu u sikhského chrámu ve Wisconsinu v době, kdy tam vraždil Wade Michael Page. Na záběrech pořízených z policejních aut je vidět, jak střelec pobíhá před chrámem a střílí na zasahujícího policistu. A také, jak ho druhý policista zneškodní střelou do břicha.

Američan Wade Michael Page na začátku srpna v sikhském chrámu ve městě Oak Creek zabil šest věřících a další čtyři zranil. Pak zemřel i on sám. Než obrátil zbraň proti sobě, policistům se ho podařilo postřelit. Úřady v pondělí zveřejnily video, na kterém je policejní akce vidět.

Záběry pocházejí z kamer umístěných na palubních deskách policejních aut. Na prvním videu je vidět zásah policisty Briana Murphyho, který přijel na místo tragédie jako první ze zasahujících mužů zákona. Opatrně vyšel z vozu a vydal se po parkovišti směrem k chrámu.

Fotogalerie

Pak se ale na scéně objevuje i Wade Michael Page. Ve světlém oblečení běží po parkovišti a střílí na Murphyho. Ten střelbu opětuje a zároveň se schovává za jedním z aut. Oba muži posléze mizí ze záběru. Policista střelbu nakonec přežil, ale Page ho patnáctkrát zasáhl, jednou i do krku.

Druhý zveřejněný záběr ukazuje policistu Sama Lendu na stejném parkovišti, jenom na jiné straně. Lenda nejprve uvidí Page z dálky a trochu s autem zacouvá. Pak vytáhne pistoli a zamíří přímo ke střelci. "Odhoď zbraň!" křičí na něj.

Page se stále pohybuje na parkovišti a střílí po Lendově autě. Jednou dokonce zasáhne čelní sklo, to už je ale Lenda venku z vozu a kryje se za jeho dveřmi. Celou dobu přitom střílí na bílou postavu v dálce, která se po jedné ráně zhroutí k zemi. Page zrovna dostal zásah do břicha. A o chvíli později se zastřelí.

Proč čtyřicetiletý Wade Michael Page v sikhském chrámu střílel, zatím stále není jasné. Jako hlavní motiv se tak stále jeví jeho napojení na neonacistické a rasistické organizace, uvedl list The Los Angeles Times na svém webu.

"Podle mě není pochyb o tom, že Murphyho akce zabránila Pageovi v pokračování běsnění tím, že se nedostal do auta, aby odjel na jiné místo," prohlásil prokurátor v Milwaukee John Chisholm. Murphy totiž střelce zdržel, a umožnil tak Lendovi ho postřelit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Alabamě našli trosky škuneru Clotilda, poslední otrokářské lodě

Zbytky škuneru Clotilda v říční deltě nedaleko města Mobile ve státě Alabama...

Američtí výzkumníci našli v říční deltě na jihu státu Alabama zbytky dřevěné lodi, zřejmě posledního plavidla, které na...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Odpadlík od islámu žádal v Británii o azyl. Neuspěl, protože neznal Platóna

Socha Platóna v Aténách

Zamítnutí žádosti o azyl může mít celou řadu důvodů. Pákistánec, který se zřekl islámu a žádal o ochranu ve Velké...

Najdete na iDNES.cz