Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

POLEMIKA: Porody doma z pohledu rodiček, záchranářů i porodníků

  17:33aktualizováno  17:33
České porodnictví je příliš autoritativní, upozorňují ženy volající po domácích porodech. Porody doma představují zbytečné riziko pro matku a dítě, namítají porodníci. Soud dnes otevřel cestu k prvnímu porodnímu domu v Česku. iDNES.cz oslovil odborníky, aby se k problematice vyjádřili.
Velkým rizikovým faktorem je u nás zejména vyčleněnost porodu doma ze systému zdravotní péče. Odborné společnosti, gynekologické či pediatrické, ho odmítají a snaží se jeho počty snižovat, upozorňují porodní asistentky. Ilustrační foto.

Velkým rizikovým faktorem je u nás zejména vyčleněnost porodu doma ze systému zdravotní péče. Odborné společnosti, gynekologické či pediatrické, ho odmítají a snaží se jeho počty snižovat, upozorňují porodní asistentky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zatímco podle porodních asistentek je u domácích porodů nižší počet komplikací, porodníci před ním varují. V případě komplikací podle nich hrozí, že se nepodaří dojet včas do nemocnice a bude to mít pro dítě trvalé následky.

True

Soud zrušil zamítnutí registrace porodnice bez doktorů

Podle porodní asistentky Ivany Königsmarkové není v žádném případě porod doma vhodný pro každou ženu. "Primárním hlediskem musí být zdravotní riziko. Jestliže jsou dobře vybírány ženy bez zdravotního rizika nebo s nízkým rizikem, pak porody v domácnosti mimo zdravotnické zařízení jsou minimálně stejně bezpečně jako srovnatelné porody v porodnici," zdůraznila Königsmarková.

Porodní asistentka

Ivana Königsmarková:

Jestliže jsou dobře vybírány ženy bez zdravotního rizika nebo s nízkým rizikem, pak porody v domácnosti mimo zdravotnické zařízení jsou minimálně stejně bezpečně jako srovnatelné porody v porodnici.

Porodníci jsou ale k tomuto výběru skeptičtí. "Ano, dokážeme vyselektovat ženy, které jsou při porodu 'bez rizika', ale i při super dobré selekci každý dvacátý porod vyžaduje intervenci," upozornil přednosta Gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní nemocnice Motol Lukáš Rob.

Königsmarková ale oponuje, že pokud se u ženy objeví nějaká indicie, která by mohla nasvědčovat tomu, že by se porod nevyvíjel optimálním způsobem, v žádném případě by neměla rodit doma. "Jednat se může o jakoukoliv chorobu, nedobře se vyvíjející těhotenství, zvyšující se krevní tlak nebo otoky, krvácení nebo špatná poloha plodu," vyjmenovala Königsmarková.

Dodává, že vzhledem k tomu, že do porodů mimo zdravotnická zařízení se nijak nezasahuje a vše probíhá přirozeným způsobem, není pravděpodobné, že by nějaká komplikace nastala ad hoc.

True

Jaké bývají výjezdy záchranářů k porodům doma

Porodní asistentky svá tvrzení dokládají zahraničními výzkumy, citují například doporučení Světové zdravotnické organizace či průzkum Cochrane database. Podle nich je domácí porod hodnocen jako srovnatelně bezpečný s porodem v nemocnici.

Porodnice nejsou z domova rychle dostupné, varují záchranáři

Proti porodům mimo porodnici je i většina záchranářů. Ti totiž nejčastěji vyjíždějí k porodům, které nejsou plánované a kde tedy nebývá přítomna porodní asistentka. Komplikace, zejména krvácení, porodní trauma nebo ohrožení nedostatkem kyslíku jsou sice řídké, ale hrozí fatálním vyústěním v horizontu minut, varují. 

Porodník

Lukáš Rob, přednosta Gynekologicko-porodnického oddělení FN Motol:

Domácí porody by byly krokem zpět. V Nizozemsku, kde jsou domácí porody velmi oblíbené, mají zavedený systém této péče, který má velice přísná pravidla hry.

"Zatímco v nemocnici je k řešení těchto případů okamžitě k dispozici specializovaný tým, při nečekaných komplikacích v terénu je volána výjezdová skupina záchranné služby, která má však pouze omezené možnosti jejich řešení," varuje lékařka Jana Šeblová z odborné společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof.

Lékař záchranné služby nemůže podle ní mít zázemí vybaveného a připraveného operačního sálu či neonatologického pracoviště. "Nemá ani odbornou erudici specializovaného porodníka či neonatologa," uvádí Šeblová.

Transport rodičky do nemocnice zabere záchranné službě několik desítek minut, smrt či poškození zdraví matky či dítěte ale podle Šeblové může nastat podstatně dříve.

True

Příběh čtenářky, která se rozhodla rodit mimo porodnici

Podle Lukáše Roba by byly domácí porody krokem zpět a brání se porovnávání s Nizozemskem, kde jsou populární. "Základem je tam ale systém, který má určitá a velice přísná pravidla hry. Jednou z nich je například možnost dostupnosti nemocniční péče z domova, která má být zpravidla do osmi minut. To je například v regionu Prahy takřka nesplnitelné," je přesvědčen Rob.

Porody doma nejsou v systému zdravotní péče, zlobí se asistentky

Druhým problémem je podle něj celkově odlišné nastavení zdravotnického systému. Náš systém je postavený na lékařském vedení porodu a je v podstatě nereálné, aby porodní asistentka v takovém případě získala dostatečné zkušenosti pro samostatné vedení porodu.

S tím částečně souhlasí i samy porodní asistentky. Ve vyspělých zemích je porod doma součástí celého zdravotnického systému, i když je využíván jen menšinou žen. "Velkým rizikovým faktorem je u nás zejména vyčleněnost porodu doma ze systému zdravotní péče. Odborné společnosti, gynekologické či pediatrické, ho odmítají a snaží se jeho počty snižovat," komentovala situaci Petra Sovová z Hnutí pro aktivní mateřství.

Přečtěte si zkušenosti těch, které doma porodily

Zatímco některé ženy by si porod doma netroufly, pro jiné to byla jediná možná alternativa k neosobním porodnicím. Zkušenosti, zážitky i názory na toto téma se dočtete v diskuzi Domácí porod na eMimino.czHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Klíčníci na Hradě zamkli korunovační klenoty do Korunní komory

České korunovační klenoty se vrací zpět do Korunní komory ve svatovítské...

Korunovační klenoty se po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uzamklo je sedm klíčníků,...

Najdete na iDNES.cz