Rudolf Zahradník na obálce své knihy Laboratorní deník, kterou před časem vydalo nakladatelství Academia

Rudolf Zahradník na obálce své knihy Laboratorní deník, kterou před časem vydalo nakladatelství Academia | foto: Academia.cz

Polemika. Akademik Rudolf Zahradník: Paní ministryně Kopicová, vy nemluvíte pravdu!

  • 0
Myslím, že nás bylo jen pár, kteří se radovali z rozhovoru pana redaktora Bucherta s ministryni školství paní Kopicovou, který publikovala MF DNES. Ten rozhovor totiž pro mne znamenal onu známou poslední kapku. Kdyby interviewovaný byl muž, všemi silami bych na něho zvolal pane lžete. Ovšem s dámou se takto nemluví a nejedná.

V případě ženy bych byl rád, kdyby u nás v současnosti byla stejně dobře zaběhlá praxe tiskových oprav, jak tomu bylo v prvých poválečných letech. Tisková oprava, spjatá s oním rozhovorem, by mohla znít takto:

Není pravda, že neexistují důvody ke krokům, které vědci (junioři i senioři) dělají, naopak je pravda, že by měly být ony kroky tvrdší a směrovanější.

Není pravda, že Akademie věd (AV) má málo výsledků, či vysoké náklady, ale je pravda, že AV je zahraničními vědci hodnocena pozitivně jako produktivní badatelská instituce ČR. Kvantitou a kvalitou výsledků je jednou z nejdůležitějších instituci naší země.

Není pravda, že AV dostane pro rok 2010 přidáno, ale je pravda, že bude letos mít o 10% méně než v předchozím roce. Kdyby předseda vlády, který je současně předsedou Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVVI) nezasáhl, šlo by o redukci 20%.

Tvrzení, že AV žádá zvýšení rozpočtu na tento rok, je lživé, Akademie byla připravena už několik let na stagnaci plánované částky. Není pravda, že AV se nehodlá uskrovnit, ale je pravda, že se všechny složky AV uskrovňují dobře ověřitelným způsobem.

Není pravda, že současné řízení vědy by se mohlo zlepšit zavedením úřadu nebo ministerstva, ale je pravda, že se nezlepší vůbec nic, pokud odborná, intelektuální a mravní úroveň členů současné RVVVI zůstane nezměněná.

Není pravda, že si AV ČR v roce 2009 "nechala" 300 milionů Kč navíc než bylo určeno, ale je pravda, že si AV žádnou takovou částku nenechala.

Pokud jde o AV, není pravda, že se hrozně málo zapojuje do evropských programů, naopak je pravda, že rozsahem a podílem jde o povzbudivou účast.

Není pravda, že je překvapivé, že i mnoho mladých vědců se identifikuje s AV a považuje to za prestižní, ale je pravda, že je to přirozené. Jeden z rysů kvalifikovaného mládí je, že dovede perfektně oddělit zrno od plev.

stále stejná písnička

"Mezi nejneuvěřitelnější aktivity patří už po léta potřeba hájit samu existenci Akademie. Ptáte se proč? Proto, že v naší společnosti existují lidé, kteří si přejí zánik Akademie. Ptáte se, kde se berou?

Je to jednak ta nevelká skupina lidí tvořící jakousi průmyslovou lobby. Na tom nic nemění to, že naprostá většina průmyslu má k Akademii věd a k základnímu badatelství výrazně pozitivní vztah. Ona lobby si slibuje od eventuálního zániku Akademie věd zisk; zisk, který by posloužil všemu, co lze uložit pod označení průmyslový výzkum.

Za druhé se tyto hlasy ozývají z některých částí vysokých škol. V naprosté většině případů nepřísluší tyto hlasy lidem, kteří jsou dobrými učiteli a badateli. I u této skupiny hrají určitou úlohu peníze, ale navíc se zde uplatňují i emoce pramenící z pocitu určité vlastní nedostatečnosti. Navíc tyto lidi láká představa, že se zánikem Akademie věd by zanikla instituce, kterou - pokud není nic lepšího - lze použít pro měření badatelské kvality a produktivity.

Nutno říci, že ve většině případů se usilovalo o zánik Akademie v zaobalené formě, totiž požadavkem zániku rozpočtové kapitoly Akademie. "

Rudolf Zahradník
v roce 2000

Po několika rozhovorech s paní ministryní se domnívám, že nejde o její vlastní výsledky šetření, ale pravděpodobně jde o použití podkladů od mimořádně špatných rádců. Vnitřní nekonzistence názorů v onom rozhovoru je výrazná.

Avšak je povzbudivé, že se – patrně poprvé – její nová, důrazně formulovaná doporučení a požadavky shodují s těmi, které se už od r. 1993 opakované ozývají na sněmech AV a nejen tam. Je ovšem pozoruhodné, jak málo pozornosti, na rozdíl od obyčejného světa, věnují těmto upozorněním příslušná místa ČR.

Je neuvěřitelné, jak amatérské a komické představy mají někteří členové RVVVI o potřebné kvalifikaci jejich členů. Připomíná to zkušenosti – starší to pamatují – kterou naše země učinila v nepříliš vzdálené minulosti, kdy špatně vyučený krejčí byl šéfideologem a kdy mizerně vyučení truhláři či natěrači šéfovali ocelářskému, či strojírenskému průmyslu.

Příspěvky pana redaktora Bucherta rád čtu. Tentokrát se mu však některé body (především směrem k závěru článku) nepovedly. Není pravda, domnívá-li se, že se vede o AV letitá diskuse, zda vůbec má existovat. Taková diskuse se zde nevedla. Je však pravda, že se už přes 15 let objevují znovu a znovu nepřátelské výpady proti AV. Ty nejtvrdší pocházejí od lidí, kteří se v uzavřené společnosti netají svou nenávistí vůči AV. Většina z nich však hrála ve vědě pramalou roli; navíc nenávist je špatným rádcem.

Konečně pokud jde o to, zda byla reforma AV v minulosti dostatečná, odpověď dala v roce 1996 vláda ČR, jejímž premiérem byl Václav Klaus. Vláda sledovala soustředěně a s nelíčeným zájmem průběh transformace, o němž jsem dvakrát či třikrát ročně vládě referoval. Celý tento proces, na němž AV pracovala s velikým nasazením, byl přijímán a posléze přijat jednoznačně kladně. Od té doby AV provedla řadu dalších, dílčích úprav. Dodejme, že žádná jiná instituce, spjatá s vědou, tak rozsáhlou a hlubokou transformací neprošla.

Situace, kterou se podařilo RVVVI vyvolat, nemá v obyčejném světě obdoby. Nezoufejme však. Odhodlá-li se ministryně školství energicky a rozsáhle obměnit poradní tělesa, může v oblasti školství a vědy dojít k postupnému zlepšení. Léta se táhnoucí, nákladné projekty ve školství vyvolávající znechucení kvalifikovaných, mohou dospět ke zdárnému cíli. A absurdní útoky, spjaté se snahou poškodit AV, by ustaly. Zdatných, kvalifikovaných odborníků, žen a mužů, je v ČR dostatek. Navíc lidí obětavých, nelačných moci a peněz.

Kdo je Rudolf Zahradník

Čestný předseda Akademie věd ČR Rudolf Zahradník.Prof. ing. Rudolf Zahradník, DrSc., Dr.h.c. mult. (20. října 1928, Bratislava) je český fyzikální chemik, bývalý předseda Akademie věd ČR.
Byl členem skauta a obdržel junácký bronzový kříž (1939-1945).

V roce 1952 vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a od roku 1961 byl pracovníkem Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie Jaroslava Heyrovského. Autor více než 300 odborných článků a asi desítky odborných knih.

24. února 1993 byl zvolen předsedou Akademie věd České republiky a v této funkci působil do roku 2001. Byl zakládajícím členem a v letech 1994 až 1997 předsedou Učené společnosti ČR.



Video