Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polemická poznámka k interview s Bergem-Schlosserem: Nejsme jen odvozeninou tzv. Střední Evropy

  16:16aktualizováno  16:16
Jen to s těmi nerozbornými tradicemi mezi námi, Rakouskem a Německem nepřehánějme! Tak by se dal v jedné větě shrnout obsah polemiky, kterou překladatel Zdeněk Zacpal vede s vyzněním rozhovoru s německým politologem Dirkem Bergem-Schlosserem.

František Palacký | foto: Wikipedia.org

Polistopadoví vůdci, kteří u nás převzali moc po normalizačním režimu, se už ani neobtěžují předstírat, že by navazovali na tradice první republiky. Václav Havel si za cíl hned své první zahraniční cesty vybral sjednocující se Německo a napomohl dřívější den republiky 28. října nahradit po vzoru druhé republiky dnem kultu kultu sv. Václava. Proběhl celkový odklon od tradic české reformace, národního obrození, legií, první republiky a ústup od tradičních kulturních vazeb na Anglii a Francii.

V nesčetných článcích a projevech se dnes zhusta vyzvedává barokní protireformace, vliv Říma, tzv. Střední Evropa (rozumí se s dominancí německého živlu a německé kultury), lituje se zánik starého Rakouska(-Uherska) jako možné hráze proti komunismu. I student Václav Prak očividně notuje s německým politologem Dirkem Bergem-Schlosserem, s nímž měl pořídit rozhovor. V kontextu nerozborného vyzvedávání zmíněných tradic je pro dnešní dobu příznačná Prakova otázka na smeč: "Ovlivnilo demokratizaci v Česku právě sousedství s Německem a Rakouskem?"

Lidové baroko Soběslavských Blat (Vlastiboř)

Lidové baroko Soběslavských Blat (Vlastiboř)

Jako kdyby vlády těchto zemí tenkrát dopřávaly svým národům rovnoprávnost a mohly se v míře demokracie a tolerance měřit se soudobou Anglií, USA, Francií, zeměmi Skandinávie a Beneluxu! Sám německý politolog a sociolog Max Weber doznával, že v tehdejším militaristickém císařském Německu bývaly parlamenty "bezmocné". A která země po Hitlerově vítězství asi zůstala v oné "střední Evropě" poslední baštou demokracie, otevřenou židovským studentům i exulantům? Snad Rakousko? To bylo již ve dvacátých letech antisemitské ještě více než za císaře pána. A po tamních pouličních bojích se stovkami obětí nastolilo již v roce 1934 svou vlastní klerofašistickou diktaturu.

Z výstavy Baroko v Čechách

Z výstavy Baroko v Čechách

Vzpomeňme si jen na předlistopadové demonstrace k výročí 28. října. I na tzv. sametovou revoluci i na poměrně pokojný vývoj po ní měly dnes nepříliš přiznávaný, leč zásadní vliv staré demokratické tradice Československa. 

Rovněž myšlenkové základy onoho meziválečného státu byly vytvářeny spíše starému mocnáři i starému Rakousku a jeho potentátům navzdory. Směrodatní čeští národní obrozenci a jejich nástupci, kteří k němu pokládali základy (Havlíček, Palacký, Rieger, Vojta Náprstek, TGM a bezpočet dalších) se inspirovali především svobodnějšími zeměmi, oné Střední Evropě na hony vzdálenými. Zároveň studovali reálie a písemné dokumenty dříve suverénního českého království, jehož obyvatelům rakouští Habsburkové a jejich lidé po roce 1620 tři čtvrtiny majetku zkonfiskovali a převedli svým oblíbencům. Země, jejíž většinová evangelická vyznání tato dynastie prostřednictvím dragonád a za pomoci jezuitů vylikvidovala, jejíž zemské sněmy s reprezentanty, omezujícími královskou moc, zbezvýznamnila, ekonomiku poničila, a vedle tradičních svobod jí zrušila i právní systém, založený nikoliv na římském právu, nýbrž na domácích tradicích, dřívějších precedentech a ve zvláštních případech na nalézání práva soudci.

A první reformovaná a nekatolická evropská univerzita vznikala, Herr Bergu-Schlossere, ne až v Marburgu roku 1527, nýbrž zhruba o století dříve v Praze!

Doplňující citace, poznámky a literaturu, na niž Zdeněk Zacpal odkazuje, naleznete v textové příloze přiložené pod titulní fotografií k tomuto článku.

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz