Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poldovka je hrůza, ale i příležitost, říká primátor

  11:02aktualizováno  11:02
Za hrůzy Středočeského kraje čtenáři iDNES.cz považují satelitní městečka kolem Prahy, chátrající Poldi Kladno i Spolanu Neratovice. Co na to říká kladenský primátor a jaký mají názor další starostové? Pokusí se s tím něco udělat?

Areál Poldi Kladno | foto: Josef Vostárek


Vysočina Pardubický Zlínský Moravskoslezský Královéhradecký Olomoucký Jihomoravský Jihočeský Liberecký Plzeňský Ústecký Karlovarský Praha Středočeský

Satelitní městečka
Devadesátá léta znamenala pro mnohá středočeská města radikální změnu. Zejména v těsném sousedství Prahy začala vyrůstat tzv. satelitní městečka. Podle mnoha starousedlíků často zcela změnila charakter vesnic.

To ostatně tvrdí i architekt Zdeněk Lukeš. "Takzvané podnikatelské baroko dokáže zničit tradiční vzhled vesnice. Na druhé straně však některé nové rodinné domky mohou být hezké. A nové stavby mohou obcím pomoci, například se postaví kanalizace a zavede plyn," řekl Lukeš před časem.

Symbolem satelitu se stala kupříkladu obec Řitka v okrese Praha-západ či Lány na Kladensku. "Podle nás to ale nejsou hrůzy. Ke stavbám se vyjadřují i odborníci CHKO," namítá místostarosta Lán Václav Fencl. Podle něj nemají v obci se satelity žádné problémy. "Jediná hrůza, která tu je, je nedaleká eko skládka, kde chtějí navíc otevřít i bio stanice," dodal.

Poldi Kladno
Na byty, služby nebo sklady by se mohl podle některých plánů změnit areál bývalé Poldi Kladno. "Areál jistě hrůzou je. V rámci projektů EU se používá termín hrozba, na druhou stranu je to pro Kladno i Středočeský kraj velká příležitost," namítá kladenský primátor Dan Jiránek.

Podle něj se právě dokončuje program udržitelného rozvoje města, v němž je Poldovce věnována zřejmě největší pozornost. "Po letech se začínají prosazovat úvahy, zda část území bývalé Poldi nevyužívat i pro bydlení, služby a sklady," doplňuje primátor.

Poldovka podle něho nejhorším obdobím prošla v letech 1996 až 1998. "Nyní město společně s krajem připravuje stavbu nové komunikace do průmyslové zóny Východ. Stavět by se měla v letech 2008-10. Z druhé strany se uvažuje o prodloužení připravované modernizované trati Praha-Kladno až na nádraží Dubí," dodává Jiránek.

Hypermarket Kladno-Kročehlavy
Hypermarket je klasická stavba u sídliště, na kterém žije přibližně čtyřicet tisíc lidí. Jedno nákupní centrum funguje na západní straně, vznikající hypermarket má být prvním na straně opačné. "Nebude to podle mého názoru ani hrůza, ani sláva," konstatuje tamní primátor Dan Jiránek.

Halda Libušín
Hned několik hald vadí obyvatelům Libušína na Kladensku. Jsou pozůstatkem rozsáhlé důlní činnosti v Libušíně a okolí, těžba zde byla utlumena před třemi roky.

Nejrozsáhlejší jsou podle libušínského starosty haldy Svatý Jiří a Odval v Němcích. U obou má ale už v příštím roce dojít k obnově.

"Souhlasím, že haldy mohou být pro lidi problém," podotýká starosta Vladimír Eichler. Halda svatého Jiří se nyní odtěžuje a je naplánováno vysazování stromů. Halda Odval v Němcích bude zatravněna. Obojí má být dokončeno příští rok. "Dalo by se říct, že už by brzy neměly být haldy patrné," doplňuje starosta.

Obchodní zóna Čestlice
Ačkoliv obchodní zónu Čestlice považují čtenáři za jednu z hrůz Středočeského kraje, místním příliš nevadí. Alespoň to tvrdí starosta obce Čestlice, na jejímž katastru značná část rozsáhlého komplexu supermarketů leží.
 
"Nikdo si na její vzhled nikdy nestěžoval," tvrdí starosta Stanislav Veselý. Připomněl, že o výstavbě rozhodovalo ještě minulé zastupitelstvo někdy v polovině devadesátých let.

"Tehdy místní začali rozprodávat svá pole," připomíná. Kvůli novým halám se v obci výrazně zvýšila i doprava. "Lidem tu spíš než čestlická nákupní zóna vadí hluk z dálnice," dodal.

Spolana Neratovice
Mluvčí Spolany Neratovice Jan Martínek si nemyslí, že by podnik byl hrůzou kraje. "Víme ale, že u obyvatel - zejména ze vzdálenějších míst - mohou tyto názory z dřívějška převládat. To se však neslučuje se současnou realitou," konstatoval.

Martínek pozval všechny na den otevřených dveří, který Spolana pořádá od povodní každým rokem v červnu. "Přesný termín oznamujeme ve středovacích prostředích," dodal. 
 

Dálnice D1
Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martinu Vápeníkovou mrzí, že čtenáři dálnici D1 v této anketě nominovali. "Je to naše nejstarší dálnice s nejvyšší intenzitou dopravy. Staráme se o to, aby byla průjezdná a bezpečná pro řidiče," sdělila s tím, že se budou snažit o její rozšíření, aby ulevila rychlostní silnici R35.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz