Adolf Hitler (vpravo) a Benito Mussolini při schůzce v roce 1938 v Mnichově

Adolf Hitler (vpravo) a Benito Mussolini při schůzce v roce 1938 v Mnichově | foto: AP

Poláci ukončili vyšetřování Hitlera, protože už nežije

  • 20
Polský Institut národní paměti 65 let po válce oznámil, že ukončil vyšetřování zločinů vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera a funkcionářů Heinricha Himmlera a Ericha von dem Bacha-Zelewského. Tento krok vysvětlil tím, že nacističtí pohlaváři již nežijí. Napsal to polský list Gazeta Wyborcza.

Vyšetřování, které s nově zveřejněným "zjištěním" souvisí, prováděla krakovská odbočka ústavu od roku 2001. Za tu dobu vyslechla 171 lidí, včetně potomků vysídlenců. Šetření se týkalo deportace Poláků z někdejšího okresu Wadowice na jihu Polska v letech 1940 až 1942, což je zločin, na který se podle listu nevztahuje promlčení.

Zůstat tehdy směli jen etničtí Němci, ostatní se museli do půl hodiny připravit k odchodu a opustit své usedlosti.

Význam takovéhoto vyšetřování je podle šéfa krakovské prokurátorské komise Piotra Pionteka důležitý, ačkoliv žádná z vyšetřovaných osob - tedy i Adolf Hitler - již nežije. "Až dosud jsme neuvážili válečné ztráty," dodal Piontek, a vyhnul se tak přímému vysvětlení, proč ústav vyšetřování vlastně otevřel.

Podobným způsobem by se podle listu Gazeta Wyborcza mohlo zahájit například stíhání vůdce krymských Tatarů z první poloviny 17. století Tuhaj-beje kvůli zločinům, kterých se dopustil ve východním Polsku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video