Na nádraží ve Štětíně se Bertich nahlásil na policii. Ilustační foto.

Na nádraží ve Štětíně se Bertich nahlásil na policii. Ilustační foto. | foto: Archiv VHÚ Praha

Poláci se skládali na Čecha, který utíkal před otrockou prací

  • 174
Padesátiletý muž z Česka byl v Polsku za prací, ale narazil na otrokáře. Poté, co se mu od nich podařilo utéct, hledal v cizí zemi pomoc. Na ambasádě se jí ale nedočkal. Nakonec mu pomohli místní lidé a policisté. Informoval o tom server Gazeta.pl.

Padesátiletý Čech F. Bertich se dostal na západní pobřeží Polska jako zaměstnanec lunaparku. Majitel zábavního parku mu ale zabavil doklady.

Podle Bertichových slov na zaměstnance křičel, ale nebil je. "Jídlo mi dával jen jednou denně," říká Bertich.

Jednoho dne v noci, když všichni spali, Bertich utekl. Zůstal bez peněz a svých věcí. V jedné obci mu pak nějaká dívka dala deset zlotých, za které si koupil jízdenku na vlak.

Na nádraží ve Štětíně se nahlásil na policii. Ta však nevěděla, jak mu pomoci, a tak kontaktovala českou ambasádu. "Tam řekli, že je to nezajímá a že si máme nějak pomoci sami," uvedla mluvčí místní městské policie.

"Obešli jsme několik institucí jako třeba charitu, ale ukázalo se, že mu nikde nemohou pomoci, protože není občanem Polska," popisovala mluvčí.

Podle zástupkyně ředitele Městského centra pomoci pro rodinu Iwony Klimowiczové měl v tomto případě pomoci konzulát.

Noc Bertich strávil v útulku milosrdných sester. Mohl tam ale zůstat jen krátce, protože útulek nesmí přijímat cizince.

Policisté mu kupovali jídlo
Pomoc hledal i další den, policisté mu z vlastních peněz kupovali jídlo, sestry ho u sebe nechaly znovu přespat. O Berticha se začala zajímat média. Jako první zprávy o jeho situaci přineslo radio RMF FM.

"Ihned se v rádiu rozezvonily telefony, lidé nabízeli peníze i ubytování. Mnoho z nich zmiňovalo, že jim Češi kdysi také pomohli, a chtějí se tak odvděčit. Peníze na vlak do Prahy poslal jeden policista," vyprávěla mluvčí.

V poledne už bylo na účtu ve Štětíne 200 zlotých a Bertich se mohl vydat vlakem do Prahy. Ještě před tím ale poděkoval policistům za pomoc.

Podle české ambasády ve Varšavě je Bertich nezaměstnaný a pochází z Kladna. Na konzulární pomoc údajně neměl nárok, protože si potíže způsobil sám. "Za jeho problémy může nezodpovědnost. Nemůžeme pomáhat všem, nemáme na to dost peněz. Pomáháme hlavně těm, kteří toho sami nejsou schopni, a pokud vím, tento pán je zdravý," řekla serveru Jarmila Eliášová, česká konzulka v Polsku.

Vykořisťování je v lunaparcích běžné
Podle ní by mu měla pomoci rodina. "V nouzových situacích můžeme dát českému občanovi padesát euro, ale v tomto případě to nebylo kvůli předpisům EU možné," dodala Eliášová.

Na ambasádě však případem nebyli nijak zvlášť překvapeni. Podle ní nešlo o první případ vykořisťování zaměstnanců v lunaparku. "Ročně evidujeme tři až čtyři případy podvodů ze strany lunaparků," uvedla konzulka.

"V takových případech je dobré kontaktovat orgány města, v němž je člověk nahlášen, a požádat o pomoc. Můžeme také zajistit kontakt s rodinou," dodala.

Policejní kontrola ve městě, odkud Bertich uprchl, neshledala, že by došlo ke spáchání trestného činu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video