Poláci pašují z Česka zbraně, jsou tu dostupnější

  10:35aktualizováno  10:35
Polská policie a úřady vyšetřují stále více případů "černého" dovozu funkčních i poškozených zbraní z Česka. Do Polska míří podle tamních policistů a prokuratury pistole, ale i samopaly či pušky, které používají odstřelovači.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Problémem, na který upozornil jako první týdeník Horizont, se zabývá i polské Státní zastupitelství v Těšíně.

"Zbraně, často z bývalých zásob české armády, se dostávají přes Těšínsko do Polska," potvrdil polský státní zástupce z Těšína Andrzej Holdys. Dodal, že polské policejní složky nyní sledují hned několik případů nepovolených převozů zbraní.

Podle polských vyšetřovatelů přibývá i případů, kdy si Poláci dovezou z České republiky například vyřazený samopal, který má zatavenou hlaveň, a schopní puškaři pak zbraň znovu zprovozní.

. Pavel Hanták:

Víme, že se znehodnocené zbraně znovu upravují na funkční. Věnujeme tomu pozornost.

Česká policie momentálně žádné podobné případy pašování či nedovolené úpravy vyřazených zbraní nevyšetřuje.

"Nemáme žádné informace o tom, že by v současné době nějaké pašování zbraní z České republiky do Polska probíhalo," řekl mluvčí Okresního ředitelství policie ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Podobně je na tom Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který má podobné případy obvykle na starost. "Náš útvar se v současné době nezabývá žádným případem převážení zbraní do Polska," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Připustil ale, že se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zabývá zmíněnými úpravami znehodnocených zbraní. "O tom, že se znehodnocené zbraně znovu upravují na funkční, samozřejmě víme a této problematice věnujeme dlouhodobě pozornost," dodal mluvčí Hanták.

Polský deník Gazeta Wyborcza uvedl, že jedním ze způsobů nelegálního shánění zbraní je nákup přes internet. Díky takovému nákupu přišli polští policisté na soukromou nelegální sbírku profesora Slezské univerzity v Katovicích, který měl doma čtrnáct kusů zbraní, včetně známého samopalu kalašnikov.

Polští zájemci o české zbraně využívají též řadu dalších způsobů, jak pistole, pušky či samopaly dostat z České republiky.

Poláky láká cena zbraní
Rozdílné zákony o pořizování a držení zbraně v Polsku a v České republice, ale především rozdílné ceny - to jsou podle oslovených prodejců zbraní a střeliva hlavní důvody velkého zájmu Poláků o nákupy zbraní v Česku.

"Ještě nedávno byla v Polsku i obyčejná vzduchovka vedena jako takzvaná ostrá zbraň, na kterou bylo třeba vlastnit zbrojní průkaz," konstatoval majitel obchodu se zbraněmi a střelivem z Českého Těšína Petr Wojoczek.

Poláci jsou jeho stálí zákazníci. Nakupují u něj například plynové pistole, které jsou v České republice volně k prodeji, v Polsku je k jejich vlastnictví ale potřeba zbrojního průkazu.

"Myslím, že se to změní také v Polsku, kde je zákon zatím o něco přísnější než u nás," říká Pet Wojoczek. Tvrdí, že jednoznačně největším lákadlem pro polské zákazníky je však výhodná cena.

"V Polsku jsou velmi populární kluby válečné historie. Nákup repliky nebo znehodnoceného samopalu přijde členy těchto klubů i jiné nadšence a milovníky historie v České republice třikrát levněji, než kdyby si je koupili například v Německu,“ říká majitel obchodu se zbraněmi a střelivem.

Znehodnocený samopal? Je to jen železný šrot
Odmítá verzi některých polských novinářů, podle nichž existují v Polsku odborníci, kteří dokáží zneškodněné zbraně, dovezené z České republiky, opět zprovoznit.

"Musím se smát, když někdo tvrdí, že si polská mafie kupuje v zahraničí samopaly se zavařenými hlavněmi a pak si je u puškařů nechává odborně opravit, aby byly provozuschopné," říká obchodník Petr Wojoczek.

Zbraně, například ty, které vyřadí česká armáda, mají zatavené všechny pohyblivé části a jsou z nich odstraněny některé další, pro případnou střelbu nepostradatelné součástky.

"Řekl bych, že člověk, který si kupuje takový vyřazený samopal, si kupuje vlastně jen železný šrot, ale pokud je fanda do zbraní, pak je to jeho věc."

Na prodej jsou české samopaly, ale i kalašnikovy
Také další obchodníci se zbraněmi a střelivem potvrzují, že zájem Poláků o nákup zbraní v České republice je vysoký.

"Kupují si například znehodnocené samopaly české výroby, prodáváme i kalašnikovy," říká prodavač v obchodě se zbraněmi a střelivem v ostravské Střední ulici.

Jeden takový znehodnocený samopal české výroby, vzor 24, který sice na první pohled vypadá jako funkční zbraň, ale všechny pohyblivé části jsou zavařené, stojí 2 400 korun.

Stranou od oficiálních prodejen a znehodnocených samopalů však podle polských policistů přece jen nelegální obchod se zbraněmi prosperuje. Z České republiky podle vyšetřovatelů putují například pistole, samopaly a také další zbraně i střelivo.

Policie: Zbraně jsou na prodej na internetu
Mluvčí Krajského ředitelství policie v Katovicích Piotr Beniak řekl, že velkým a aktuálním problémem je například nelegální prodej zbraní na internetu.

"Policie jen za posledních několik týdnů zabavila díky sledování nelegálních internetových stránek a prodejů několik desítek kusů načerno dovezených pistolí s tlumičem, ale také samopalů," uvedl Piotr Beniak.

Seriozní zpravodajský polský deník Gazeta Wyborcza zveřejnil nedávno také další způsob, jakým se zbraně z České republiky dostávají do Polska.

Polská mafie podle deníku nakupuje zbraně v České republice prostřednictvím svých kompliců a poté si nechává tyto zbraně posílat na adresy poste restante na českých poštách.

. Piotr Beniak:

Policie za posledních několik týdnů zabavila desítky načerno dovezených pistolí s tlumičem i samopaly.

"Osoby zapojené do ilegálního obchodu si pak zbraně vyzvednou a po částech je přenesou do polského Těšína. Z tamní pošty pak putují balíky, které nepodléhají celní ani jiné kontrole, do celého Polska," píše Gazeta Wyborcza.

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Řidič na Žižkově srazil chodkyni a ujel, rozbité auto policie našla nedaleko

Nehoda v Koněvově ulici. (13.12.2018)

Vážné zranění utrpěla žena, kterou srazilo auto na pražském Žižkově. Řidič jí nepomohl a ujel. Policie ale jeho auto s...

Speciální jednotka zatkla v pražském bytě šéfa černohorského gangu

Ilustrační snímek

Čeští policisté zadrželi v noci na čtvrtek v Praze jednu z nejhledanějších postav černohorského podsvětí. Vůdce...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Najdete na iDNES.cz