Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poláci pašují z Česka zbraně, jsou tu dostupnější

  10:35aktualizováno  10:35
Polská policie a úřady vyšetřují stále více případů "černého" dovozu funkčních i poškozených zbraní z Česka. Do Polska míří podle tamních policistů a prokuratury pistole, ale i samopaly či pušky, které používají odstřelovači.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Problémem, na který upozornil jako první týdeník Horizont, se zabývá i polské Státní zastupitelství v Těšíně.

"Zbraně, často z bývalých zásob české armády, se dostávají přes Těšínsko do Polska," potvrdil polský státní zástupce z Těšína Andrzej Holdys. Dodal, že polské policejní složky nyní sledují hned několik případů nepovolených převozů zbraní.

Podle polských vyšetřovatelů přibývá i případů, kdy si Poláci dovezou z České republiky například vyřazený samopal, který má zatavenou hlaveň, a schopní puškaři pak zbraň znovu zprovozní.

. Pavel Hanták:

Víme, že se znehodnocené zbraně znovu upravují na funkční. Věnujeme tomu pozornost.

Česká policie momentálně žádné podobné případy pašování či nedovolené úpravy vyřazených zbraní nevyšetřuje.

"Nemáme žádné informace o tom, že by v současné době nějaké pašování zbraní z České republiky do Polska probíhalo," řekl mluvčí Okresního ředitelství policie ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Podobně je na tom Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který má podobné případy obvykle na starost. "Náš útvar se v současné době nezabývá žádným případem převážení zbraní do Polska," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Připustil ale, že se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zabývá zmíněnými úpravami znehodnocených zbraní. "O tom, že se znehodnocené zbraně znovu upravují na funkční, samozřejmě víme a této problematice věnujeme dlouhodobě pozornost," dodal mluvčí Hanták.

Polský deník Gazeta Wyborcza uvedl, že jedním ze způsobů nelegálního shánění zbraní je nákup přes internet. Díky takovému nákupu přišli polští policisté na soukromou nelegální sbírku profesora Slezské univerzity v Katovicích, který měl doma čtrnáct kusů zbraní, včetně známého samopalu kalašnikov.

Polští zájemci o české zbraně využívají též řadu dalších způsobů, jak pistole, pušky či samopaly dostat z České republiky.

Poláky láká cena zbraní
Rozdílné zákony o pořizování a držení zbraně v Polsku a v České republice, ale především rozdílné ceny - to jsou podle oslovených prodejců zbraní a střeliva hlavní důvody velkého zájmu Poláků o nákupy zbraní v Česku.

"Ještě nedávno byla v Polsku i obyčejná vzduchovka vedena jako takzvaná ostrá zbraň, na kterou bylo třeba vlastnit zbrojní průkaz," konstatoval majitel obchodu se zbraněmi a střelivem z Českého Těšína Petr Wojoczek.

Poláci jsou jeho stálí zákazníci. Nakupují u něj například plynové pistole, které jsou v České republice volně k prodeji, v Polsku je k jejich vlastnictví ale potřeba zbrojního průkazu.

"Myslím, že se to změní také v Polsku, kde je zákon zatím o něco přísnější než u nás," říká Pet Wojoczek. Tvrdí, že jednoznačně největším lákadlem pro polské zákazníky je však výhodná cena.

"V Polsku jsou velmi populární kluby válečné historie. Nákup repliky nebo znehodnoceného samopalu přijde členy těchto klubů i jiné nadšence a milovníky historie v České republice třikrát levněji, než kdyby si je koupili například v Německu,“ říká majitel obchodu se zbraněmi a střelivem.

Znehodnocený samopal? Je to jen železný šrot
Odmítá verzi některých polských novinářů, podle nichž existují v Polsku odborníci, kteří dokáží zneškodněné zbraně, dovezené z České republiky, opět zprovoznit.

"Musím se smát, když někdo tvrdí, že si polská mafie kupuje v zahraničí samopaly se zavařenými hlavněmi a pak si je u puškařů nechává odborně opravit, aby byly provozuschopné," říká obchodník Petr Wojoczek.

Zbraně, například ty, které vyřadí česká armáda, mají zatavené všechny pohyblivé části a jsou z nich odstraněny některé další, pro případnou střelbu nepostradatelné součástky.

"Řekl bych, že člověk, který si kupuje takový vyřazený samopal, si kupuje vlastně jen železný šrot, ale pokud je fanda do zbraní, pak je to jeho věc."

Na prodej jsou české samopaly, ale i kalašnikovy
Také další obchodníci se zbraněmi a střelivem potvrzují, že zájem Poláků o nákup zbraní v České republice je vysoký.

"Kupují si například znehodnocené samopaly české výroby, prodáváme i kalašnikovy," říká prodavač v obchodě se zbraněmi a střelivem v ostravské Střední ulici.

Jeden takový znehodnocený samopal české výroby, vzor 24, který sice na první pohled vypadá jako funkční zbraň, ale všechny pohyblivé části jsou zavařené, stojí 2 400 korun.

Stranou od oficiálních prodejen a znehodnocených samopalů však podle polských policistů přece jen nelegální obchod se zbraněmi prosperuje. Z České republiky podle vyšetřovatelů putují například pistole, samopaly a také další zbraně i střelivo.

Policie: Zbraně jsou na prodej na internetu
Mluvčí Krajského ředitelství policie v Katovicích Piotr Beniak řekl, že velkým a aktuálním problémem je například nelegální prodej zbraní na internetu.

"Policie jen za posledních několik týdnů zabavila díky sledování nelegálních internetových stránek a prodejů několik desítek kusů načerno dovezených pistolí s tlumičem, ale také samopalů," uvedl Piotr Beniak.

Seriozní zpravodajský polský deník Gazeta Wyborcza zveřejnil nedávno také další způsob, jakým se zbraně z České republiky dostávají do Polska.

Polská mafie podle deníku nakupuje zbraně v České republice prostřednictvím svých kompliců a poté si nechává tyto zbraně posílat na adresy poste restante na českých poštách.

. Piotr Beniak:

Policie za posledních několik týdnů zabavila desítky načerno dovezených pistolí s tlumičem i samopaly.

"Osoby zapojené do ilegálního obchodu si pak zbraně vyzvednou a po částech je přenesou do polského Těšína. Z tamní pošty pak putují balíky, které nepodléhají celní ani jiné kontrole, do celého Polska," píše Gazeta Wyborcza.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Tři lidé dostali infarkt při uklízení sněhu, dva zemřeli. Lékaři varují

V Chýni se propadl led na rybníku a dva lidé skončili pod vodou, na místě...

K pěti srdečním zástavám vyjížděla dopoledne záchranka v Královéhradeckém kraji. Ve třech případech šlo o pacienty,...

Najdete na iDNES.cz