Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poláci chtějí za překročení hranic peníze

  20:41aktualizováno  20:41
Český Těšín - Polský rozpočet mají spasit poplatky, jež by lidé platili vždy při překročení hranic Polská vláda přišla s překvapivým návrhem. Každý, kdo cestuje z Polska, ať polský občan či cizinec, by měl zaplatit na hranicích dvacet zlotých. Obchodníci v pohraničí se bojí. Poplatky, jež v přepočtu činí 200 korun, by jim poškodily živnost. Lidem by se už nevyplácelo cestovat k sousedům na nákupy.
"Poláci tvoří třetinu naší klientely, potřebujeme je. A  ještě hůř by poplatky dopadly na malé obchodníky," říká vedoucí supermarketu v Českém Těšíně.

"Návrh je mířen proti takzvaným mrówkám (mravencům), kteří se živí přenášením zboží přes hranice," vysvětluje mluvčí cieszynského celního ředitelství Elzbieta Gowina. "Mrówky působí našemu hospodářství velké škody, narušují státní monopol na výrobu alkoholou. Poplatky by jejich živnost zlikvidovaly."

Podle ředitele celního úřadu Zbygniewa Damiece se přenášením zboží živí jen v Cieszyně několik set lidí: "K vám nosí cigarety, zpátky alkohol - vždy v malém množství, jež nepodléhá celním poplatkům. Mrówka přejde denně hranici tak patnáctkrát a vydělá  si až 150 zlotých." Jde o slušné peníze: denní výdělek dělníka v továrně se ve Slezsku pohybuje kolem padesáti zlotých.

Čeští celníci ale tvrdí, že ani poplatek  na každé cestě by mrówky nezastavil: "Láhev pančované vodky v Těšíně pořídíte za 80 korun, v Polsku ji prodáte za 17 zlotých. Alkohol je u nás zhruba o polovinu levnější a i s přirážkou dvaceti zlotých  se přenášení vyplatí," říká zaměstnanec české celní správy.

Zavedení poplatku je součástí návrhu polského rozpočtu, který těsně před koncem svého mandátu připravila odstupující vláda. Polským státním financím hrozil propad 80 miliard zlotých, a tak politici navrhli několik opatření, jak schodek snížit na polovinu. Návrh na poplatky na hranicích je ale zřejmě nereálný.

"Přinesl by obrovské technické problémy a nárůst administrativy," míní polští celníci. "Je to nesmyl, polskou kasu poplatky těžko zachrání, zato by poškodily obchod na obou stranách hranice," říká polská novinářka Martyna Radlowska-Obrusnik, podle níž návrh v Sejmu nejspíš neprojde.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Najdete na iDNES.cz