Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuta za Mein Kampf se odkládá

  11:45aktualizováno  11:45
Praha - Vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko zatím nemusí platit dvoumilionovou pokutu. Ústavní soud trest odložil, dokud o případu nerozhodnou jeho soudci. "To znamená, že pan Zítko do doby našeho rozhodnutí nemusí platit ani jít do vězení," řekla MF DNES asistentka soudce Vladislava Klokočky Eva Heinrichová. Zítko se podle verdiktů nižších soudů vydáním 106 tisíc výtisků Hitlerovy knihy dopustil podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Definitivní rozhodnutí by podle Heinrichové mělo padnout do několika měsíců.

Po Velikonocích se Zítko písemně obrátil na Nejvyšší i Ústavní soud s žádostí o přehodnocení rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 7. Ten vydavatele potrestal tříletým podmíněným trestem a dvoumilionovou pokutou. V případě nezaplacení by Zítko šel na rok do vězení.

Vydavatel se domáhá svých knih
Zítko začátkem dubna požádal Obvodní soud Prahy 7 o odložení termínu pro zaplacení dvoumilionové pokuty. "Pokutu nemám z čeho uhradit," řekl a zároveň požádal o vrácení několika tisíců svých zabavených knih. V pravomocném rozsudku totiž podle něj není stanoveno, jak má být s těmito výtisky naloženo. Má však informace, že publikace jsou rozprodávány z policejního skladu po 1000 korunách za jednu.

"Žádám o vrácení knih, protože soud nepovažoval knihu za natolik nebezpečnou, aby ji rozsudkem zabavil nebo skartoval. Přesto, že mě odsoudil," dodal vydavatel.

Podezření, že se 'bible nacismu' stává pro některé policisty výnosným artiklem, považuje policie za velmi nepravděpodobné.  "Z 99 procent jsou knihy zajištěny v policejním objektu v Praze 6. Každá z nich je zaevidována a někdo za to nese odpovědnost," reagovala začátkem dubna Blanka Kosinová z policejního prezidia.

Ústavní soud si k případu vydavatele Hitlerova díla Mein Kampf vyžádá další informace Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Teprve potom rozhodne, zda se bude stížností vydavetele zabývat, nebo ji zamítne jako neopodstatněnou. "Musíme se podrobně seznámit se spisem a celým případem. Zřejmě budeme chtít srovnávací studii, seznámit se s jurisdikcí Evropského soudu pro lidská práva," řekla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Stížnost u Havla
Zítkova kauza se dostala také na stůl prezidenta Václava Havla. Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl koncem února oznámil, že prezidentská kancelář obdržela tři žádosti o milost pro vydavatele Hitlerovy knihy. Zároveň ale prezident obdržel dva protesty, aby naopak Zítkovi milost neuděloval.

Rozhodnutí soudu

Rychlost, s jakou soud nařídil od vydání pravomocného rozsudku zaplacení peněz, je podle Zítka pro českou justici velmi neobvyklá. "Rozsudek jsem dostal den před tím, než mi přišel platební příkaz," řekl.

Soud Zítkovi vyměřil pokutu na základě propočtu, podle kterého musel na vydání Hitlerovy knihy vydělat téměř sedm milionů korun. Nakladatel ale tvrdí, že tato publikace pro něj naopak znamenala ztrátu zhruba tří milionů korun.

Soud si podle něj totiž nikdy nevyžádal údaje o tom, kolik exemplářů se skutečně prodalo.

Mezinárodní organizace Article 19 se sídlem v Londýně, která vede kampaň za svobodu projevu, je Zítkovým případem znepokojena.  "Mein Kampf je v demokratických zemích snadno k dostání. Tato kniha je používána jako cenný historický zdroj akademiky a ostatními badateli, kteří zkoumají dějiny nacismu, holocaustu a druhé světové války," uvádí se prohlášení.

Je to historický dokument, hájí se Zítko
Vydavatel i jeho obhájce Tomáš Sokol u soudů opakovaně argumentovali tím, že Hitlerův text v současnosti představuje jen historický dokument, který už nemůže nikoho ovlivnit.

Žalobkyně i soudy ale tento názor odmítly s tím, že historické dokumenty je nutné vydávat s odbornými komentáři a příslušným poznámkovým aparátem.

KAUZY O HLÁSÁNÍ RASISMU

22. září 1994 - Šéfredaktora týdeníku Politika Josefa Tomáše odsoudil Obvodní soud pro Prahu 1 za hanobení národa, rasy, přesvědčení a podněcování k národnostní a rasové nesnášenlivosti. Uložil mu podmíněný trest na sedm měsíců s dvouletou zkušební dobou a zákaz publikační činnosti na dva roky. V týdeníku Politika Tomáš publikoval do konce roku 1992 řadu antisemitských článků.

27. srpna 1998 - Za podíl na vydávání antisemitského a rasistického časopisu Nový národ byl odsouzen na tři měsíce podmíněně devětadvacetiletý Radek P. z Brna. Městský soud v Brně ho uznal vinným z podněcování k národnostní a rasové nesnášenlivosti.

23. června 1999 - Obvodní soud pro Prahu 7 odsoudil místopředsedu Republikánské mládeže a redaktora týdeníku Republika Tomáše Kebzu za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Uložil mu tři roky podmíněně a desetiletý zákaz publikační činnosti. Kebza byl stíhán za dva protižidovsky zaměřené články nejprve za hanobení národa, rasy a přesvědčení.

Červen 2000 - Městský soud v Brně udělil redaktorovi časopisu Nový dnešek Františku Kašpárkovi trestním příkazem pokutu šest tisíc korun za články podněcující národnostní nesnášenlivost.

Červenec 2000 - Vyšetřovatel obvinil z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, pomluvy a šíření poplašné zprávy vydavatele internetových novin Pochodeň Davida Pěchu, který opěvoval komunismus a volal po návratu starých pořádků i za pomoci ozbrojeného boje. Před měsícem Okresní soud v Šumperku vrátil případ třiadvacetiletého komunistického aktivisty Pěchy žalobcům.

Předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 7 Rudolf Šídlo loni v prosinci řekl, že obsah knihy jednoznačně hlásá národnostní a rasovou zášť. Z hlediska zákona podle něj přitom není rozhodné, zda kniha v tomto směru určitou skupinu lidí ovlivnila, ale že ji ovlivnit mohla.

Poznamenal, že kdyby společnost respektive zákonodárci jednání obžalovaného schvalovali, nemusel by příslušný paragraf vůbec existovat. Soudce také řekl, že právnička specializující se na občanské právo, s níž se Zítko před vydáním spisu radil, mu doporučila konzultaci s odborníkem na právo trestní. Zítko tedy podle soudu věděl, že by svým jednáním mohl překračovat zákon.

Sokol ve své závěrečné řeči mimo jiné uvedl, že i podle dříve slyšené svědkyně-historičky by obsah knihy Mein Kampf hypoteticky mohl ovlivnit jen "ostrůvky duševně bezprizorních" osob.

Podle advokáta ale tato okrajová skupina lidí nevytváří ani politiku, ani veřejné mínění a nebylo by správné, aby se právě ona podílela na případné regulaci práva na přístup a šíření informací. Advokát v prosinci také upozornil na to, že v některých státech Evropské unie Mein Kampf bez problémů vyšel. Jeho klient si podle obhájce tedy nebyl vědom toho, že by vydáním Hitlerovy knihy v České republice spáchal trestný čin.

Vydavatel české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko hovoří se svým právním zástupcem Tomášem Sokolem během soudního přelíčení, které bylo zahájeno u Obvodního soudu v Praze (11. prosince 2000).

Michal Zítko vydal českou verzi Hitlerovy knihy Mein Kampf a jeho nakladatelství Adonai obdrželo anticenu Skřipec.

Michal Zítko, vydavatel české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf, se svým právním zástupcem Tomášem Sokolem během soudního přelíčení, které bylo zahájeno u Obvodního soudu v Praze (11. prosince 2000).

Hostem čtvrtečního on-line rozhovoru byl vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko, kterého v pondělí soud potrestal třemi roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let a dvoumilionovou pokutou (14. prosince 2000).

Hostem čtvrtečního on-line rozhovoru byl vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko, kterého v pondělí soud potrestal třemi roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let a dvoumilionovou pokutou (14. prosince 2000).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz