Finální podobu nové česko-romské vlajky bylo možné volit ze sedmi návrhů, které

Finální podobu nové česko-romské vlajky bylo možné volit ze sedmi návrhů, které byly vybrány na základě rozhodnutí odborné komise. | foto: Galerie Artwall

Za výstavu česko-romských vlajek hrozí umělci pokuta, udala ho DSSS

  • 1468
Tomáši Rafovi, který v Praze vystavil návrhy česko-romské vlajky, hrozí postih za pozměňování státní vlajky. Pokutu, kterou slovenskému umělci uložila Praha 7, však zatím platit nemusí, Rafa totiž požádal o rozklad rozhodnutí. Trestní oznámení na něj podala krajně pravicová strana DSSS.

Výstava Výběrové řízení na česko-romskou vlajku, která se minulé léto konala v pražské venkovní galerii Artwall na vltavském nábřeží, podle autorů ukazovala, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Zástupci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) ale na organizátory podali trestní oznámení, výstava podle nich porušila zákon o užívání státních symbolů České republiky.

Podle znaleckého posudku, který si nechala zpracovat policie, umělec zákon skutečně porušil. Nejednalo se ovšem o trestný čin, ale o přestupek, policie proto poslala podnět Praze 7. Ta zahájila přestupkové řízení.

Výstava návrhů česko-romských vlajek v pražské venkovní galerii Artwall.

Rafu shledal odbor správních agend vinným, zákon prý porušil zobrazením tří vlajek. Úřad mu proto vyměřil pokutu, podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše byla stanovena na dolní hranici sazby. 

Její výši ale mluvčí nechtěl upřesnit s odkazem na to, že přestupkové řízení je neveřejné. Podle ČTK pokuta činí 2000 korun.

Státní symboly nebyly zneváženy, brání se Rafa

Rafa ani organizátoři výstavy s pokutou nesouhlasí, státní symboly podle nich nebyly nijak poškozeny ani zneváženy. "Dlouhodobě sleduji rostoucí nenávist vůči národnostním menšinám a upozorňuji na ni ve své umělecké tvorbě," uvedl Rafa. "Je smutné, že místo řešení tohoto stavu se státní orgány zaměřily na postih mé činnosti," poznamenal.

Podle Vokuše se odbor správních agend podnětem zabývat musel. Umělec prý zákon porušil, protože podle zákona na státní vlajce nesmí být žádné nápisy ani znaky.

Považujete návrhy česko-romských vlajek za znevažování státních symbolů ČR?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 5. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 14867
Ne
Ne 5171

Zástupci galerie v tiskové zprávě uvedli, že se o trestním oznámení dozvěděli krátce po zahájení výstavy. "Spoléhali jsme však na posouzení společenského přínosu výstavy, vzhledem k tomu, že záměrem byla propagace myšlenky národnostní snášenlivosti. Rozhodnutí úřadu nás proto šokovalo. Jsme přesvědčeni, že státní orgány by neměly vycházet vstříc snahám o zastrašování umělců kritizujících rasismus v české společnosti," poznamenali.

Stejný zákon podle kritiků rozhodnutí úřadu často porušují třeba fanoušci, kteří na státní vlajku při sportovních utkáních napíší například jméno svého města. Podle Vokuše podobný případ úřad Prahy 7 dosud neřešil. "Kdyby ale takový podnět na podobnou věc přišel, přístupný přestupkový orgán se tím bude zabývat," podotkl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video