Václav Klaus si během své cesty na sever Čech prohlédl děkanský kostel Všech svatých v Litoměřicích.

Václav Klaus si během své cesty na sever Čech prohlédl děkanský kostel Všech svatých v Litoměřicích. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Pokud budou nové jaderné elektrárny, není nutné dál těžit, míní Klaus

  • 36
Václav Klaus během posledního dne své třídenní návštěvy Ústeckého kraje navštívil Podkrušnohorské gymnázium v Mostě. V tělocvičně odpovídal na otázky studentů vyšších ročníků, kteří se ho vyptávali na jeho pohled na energetickou situaci na severu Čech. Prezident se při debatě zastal jaderných elektráren.

Debaty s Klausem se v tělocvičně zúčastnilo zhruba na sedmdesát studentů. Žáky zajímalo, jak se staví k možnému bourání obcí na Mostecku kvůli těžbě hnědého uhlí a rozvoji jaderné energetiky.

"Myslím si, a v tom je zajedno vláda i opozice, že Česká republika náhradu za jadernou energetiku prostě nemá," odpověděl na dotaz jednoho studenta Klaus.

Plyn od Baltu

Václav Klaus ve čtvrtek oficiálně otevřel předávací stanici v Brandově na Mostecku, zemní plyn tak do Česka neteče jen přes postsovětské republiky, ale i ze severu od Baltu. Stavba za 600 milionů korun spojuje starou tranzitní síť, vedenou z východu na západ, s novým baltským plynovodem Nord Stream.

Na předávací stanici příští rok naváže stavba vnitrostátního plynovodu Gazela, který spojí Krušné hory s Českým lesem a povede zejména plyn do jižní části Německa. Celková investice se má pohybovat okolo deseti miliard korun. Důvodem ke stavbě je hlavně strach z politické nestability Ukrajiny a Běloruska, přes které vedou stávající tranzitní plynovody.

Zdroj: ČTK

"Může tady mimo jiné také rozkopat celé severní Čechy a nepřetržitě tady řadu desetiletí zbourat další města a těžit hnědé uhlí. A říct si, že nebudeme dělat jadernou energetiku. To by byla také jedna z eventuálních možností, ale já si myslím, že to nikdo nechce. Ani my, ani vy tady. Populismus a hloupost, vzdát se jaderné energetiky," prohlásil Klaus.

Jasné odpovědi na prolomení limitů se prezident vyhnul

Vyhýbavě odpověděl na otázku jedné dívky, zda by se podle něj mělo pokračovat v těžbě uhlí za limity. Jejich prolomení ohrožuje dvě obce na Mostecku, Černice a Horní Jiřetín. (o problémech v Jiřetíně čtěte zde)

Podle prezidenta nejde až tak o to, zda těžit právě v Jiřetíně. "Když ale Evropská unie zakáže jakýkoliv další Temelín, tak se pak logicky vynořuje otázka, z čeho my budeme vyrábět elektrickou energii. A protože tady asi ropná pole nevytrysknou, tak se asi budeme muset poohlédnout po tom, co tady máme," uvedl Klaus.

Hlava státu zároveň zdůraznila, že by se Češi měli zaměřit především na to, zda s elektřinou příliš neplýtvají. "Seriózní debata nemůže být o výrobě elektrické energie, debata má být o její spotřebě," myslí si hlava státu.

"Jestli si chceme svítit, mít doma každý puštěné tři televize a air-conditiony, i když je u nás docela příjemné klima, jestli se takhle chováme a zvyšujeme spotřebu a považujeme to za danost a fakt... Tuhle otázku si zodpovězme jako země a jako každý z nás," řekl Klaus.

Klaus: Příští hlava státu by měla prožít většinu života v Česku

Studenti se v dalších otázkách Klause vyptávali na jeho negativní postoj ke společné evropské měně či současnou ekonomickou situaci v Řecku. Jedna studentka se také zeptala, jak si představuje svého nástupce.

"Přál bych si, aby to byla autentická osoba z této země, která v této zemi prožila svůj život, která neprožila drtivou většinu života někde v tramtárii a která se na to tady dívá trošku jiným způsobem. Tohle je jediný silný předpoklad, který bych měl," řekl ve zřejmé narážce na ekonoma a neúspěšného kandidáta na prezidenta z roku 2008 Jana Švejnara.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video