Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Buštěhrad? To jsou chabé důkazy, cupoval Rath několik hodin obžalobu

  8:30aktualizováno  15:21
Bývalý hejtman David Rath v úterý ve své závěrečné řeči napadl věrohodnost výpovědí spolupracující obviněné Ivany Salačové. Tvrdí, že ji špatně naučili, jak vypovídat, když proti němu nesvědčila. V části týkající se rekonstrukce zámku Buštěhrad označil důkazy za chabé. Pokračovat bude ve středu. Detailně chce rozebírat každý jednotlivý bod obžaloby.

Závěrečná řeč bývalého středočeského hejtmana už trvá přes sedm hodin. „Musím říci, že už toho mám docela dost,“ řekl Rath o krátké přestávce před patnáctou hodinou. Přesto pokračoval dál. S typickou formulkou „já jsem lékař, nerozumím tomu, ale...,“ se pouští do kritiky odposlechů, jednotlivých svědectví, znaleckých posudků, státního zástupce, ale i celého soudu.

Zatímco v pondělí mluvil Rath dvě hodiny hlavně obecně o své obžalobě, úterý věnoval především kauze Buštěhrad. Ve středu bude pokračovat zakázkou na rekonstrukci domova pro seniory v Kladně. Z dalších zakázek ještě může mluvit o gymnáziu v Hostivicích či o soutěžích pro středočeské nemocnice.

Rath: Salačovou špatně naučili výpověď

Zejména na počátku úterního přednesu se bývalý hejtman věnoval Salačové. Ta v pozici spolupracující obviněné u soudu vypověděla, že o roli Ratha nic neví a ani o tom, že pro něj byly určeny peníze z úplatků. „Zdá se, že paní Salačovou tu výpověď nakonec nenaučili tak dobře,“ komentoval to nyní Rath.

„Jediné, s čím mě spojuje, je slavnostní otevření staveniště, a k tomu se já hrdě hlásím,“ dodal Rath s tím, že poklepání na základní kámen nijak nesouvisí se získáním veřejné zakázky.

Rath předčítal výpověď Salačové větu za větou. Rozebíral ji a ukazoval, že se v ní netvrdí nic, co by podporovalo obžalobu. „Jediné, co mi z toho jako laikovi vyplývá, je to, že se Salačová účastnila schůzek, kde něco připravovali, a že jim vázlo převedení z papíru do reality. Ptám se jako laik a lékař, je to trestné, scházet se s někým a něco probírat?“ řekl bývalý hejtman.

Rath odmítl, že by kdy vůbec dostal nějakou korupční nabídku. „Mohu konstatovat, že nevím o tom, že by mi kdo sliboval či dával úplatek,“ sdělil Rath. Prý nikdy neučinil nic pro nikoho, kdo by se účastnil veřejných zakázek v kraji.

Po detailním rozboru jím zmíněných odposlechů, kde se o rekonstrukci zámku Buštěhrad baví, Rath dodal: „Toto jsou za celé mé půlroční sledování jediné odposlechy, které vedu o Buštěhradu. Ani jednou tam není nic o úplatku, o zmanipulované soutěži, o tom, že by to měl někdo vyhrát.“

Bývalý hejtman dodal, že z jisté chaotičnosti rozhovorů se dá vykonstruovat cokoli. Opětovně odmítá, že by předem věděl, že vyhraje Konstruktiva. Obsah rozhovorů jiných lidí nezná, protože u nich nebyl. „A nechápu, proč si mě braly do úst,“ prohlásil. Má na mysli odposlechy Pancové a Salačové, ve kterých byl Rath zmiňován v souvislosti se zakázkou na Buštěhrad.

Hodiny řečnění stále o tom stejném

Rath ve své řeči nic nového neuvedl. Opakuje to, co říká od svého zatčení a co mnohokrát uvedl u soudu: je nevinný a všechna obvinění jsou proti němu vykonstruována na objednávku. V řeči se často soustředí na detaily, slovíčka z výpovědí svědků či obžalovaných, především Salačové.

Pokud vytýkal obžalobě, že vytrhává věci z kontextu, tak sám dělá to samé. Když v pondělí vysvětloval svá slova o vánočních dárečcích tím, že Kottovi měli ještě v únoru vánoční výzdobu, nijak se nezmínil, že jeho zvolání předchází v odposlechu věta Petra Kotta o tom, že přivezl dárečky.

Rath mluví hodiny a další hodiny zřejmě ještě mluvit bude. Přitom si sám nedělá iluze, že tím soud nějak výrazně ovlivní. „Senát má dávno rozhodnuto, je to formální proces,“ reagoval na otázku, zda si myslí, že senát naslouchá jeho řeči.

Rathova advokátka Marcela Ondřejová dokonce žádala soudce, aby se „pan přísedící přestal zabývat tou činností, kterou se zabývá“. Podle ní si přísedící prohlížel na monitoru něco, co s případem nesouvisí. „Vám nepřísluší zabývat se tím, co dělají přísedící. Nevím, z čeho dovozujete, že se zabývá něčím jiným,“ odpověděl jí soudce. Přísedící podle něj na monitoru sledoval přípravu k případu.

Bývalý ministr a hejtman se v jednu chvíli i omluvil, že mluví tak podrobně. Může prý za to obžaloba, která uvedla vágní tvrzení, že se to dělo „s vědomím Ratha“, a on tak musí reagovat na všechno.

David Rath napadá celou obžalobu,. Avizoval, že ji ve své závěrečné řeči bude důkaz za důkazem, větu za větou podrobovat kritice. Žalobce Petra Jiráta, který mu navrhl devítiletý nepodmíněný trest a propadnutí majetku, označil za mistrného demagoga, který spřádá fantasmagorické dedukce (čtěte zde).

Fotogalerie

V pondělí z Rathových úst zazněla dosud asi nejtvrdší kritika odposlechů, které patří mezi stěžejní důkazy obžaloby. „Přijde mi šokující, že někdo automaticky ojedinělý štěk vydává za důkaz předávání a přebírání úplatku,“ vyjádřil se například ke své zmínce o „dárečcích“, kterou pronesl na návštěvě u Petra Kotta a Kateřiny Pancové (čtěte zde). Upozornil na podle něj nejasné sestříhání jednoho odposlechu a pak položil senátu zásadní otázku: „Kde máme záruku, že takových zásahů nebylo v odposleších víc?“

Bývalý hejtman trvá na tom, že o jeho vině je už předem rozhodnuto a soud je jen formální. Vyjmenoval hned čtyři důvody, proč tomu tak je. Jsou to údajně snaha po exemplárním potrestání za každou cenu, politická objednávka, osobní a kariérní zájmy některých lidí, a dále zájmy zainteresovaných firem, které kvůli stíhání přišly o zakázky a škodu by mohly nárokovat po České republice. 

„Jsou na tom kariérně závislí někteří významní lidé v takzvané nové justici, to znamená lidé, kteří si na tom udělali kariéru a jsou dnes na vrchním státním zastupitelství, případně povýšili u policie,“ uvedl.  

Rathova spoluobžalovaná Lucia Novanská svou řeč pronesla v pondělí. Omezila se na konstatování, že je nevinná. Soud by mohl vynést rozsudek již příští týden.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...Najdete na iDNES.cz