Potápěči se vrátili na moře u Lampedusy, vylovili dalších 83 mrtvých

  • 8
Italští potápěči v neděli dopoledne obnovili pokusy o vyzdvižení těl afrických uprchlíků z potopené lodě u italského ostrova Lampedusa. Pohřešuje se kolem 250 z asi 500 pasažérů. Katastrofu přežilo jen 155 lidí.

Na pevninu se v minulých dnech podařilo dopravit asi 111 těl, v neděli k nim přibylo 83 dalších. Podle policejního šéfa Leonarda Ricciho začala operace v dopoledních hodinách, do hledání obětí se zapojily tři záchranářské týmy. Vzhledem k hloubce, do níž se loď potopila, mohou ale potápěči být pod vodou nanejvýš šest až sedm minut, řekl Ricci.

Podle záchranářů je vyhledávání mrtvých těl komplikované. Oběti katastrofy leží v hloubce až 50 metrů a jsou zaklíněné v troskách lodi. Akci zároveň ztěžuje prudký vítr a vysoké vlny.

Italský premiér Enrico Letta oznámil, že oblast katastrofy ve středu navštíví šéf Evropské komise José Barroso. Letta v italské televizi znovu vyzval k systémovému řešení problému afrických a blízkovýchodních uprchlíků. "Všechno se během posledních dvou let změnilo. Většina přistěhovalců nepřichází kvůli chudobě či z ekonomických důvodů. Přicházejí z válečných zón a míst bojů, ze Sýrie, Libye, Egypta. Azylové zákony je zapotřebí změnit," poznamenal premiér.

Na lodi, která vyplula v úterý z libyjské Misuráty, byli hlavně Eritrejci a Somálci. Ve čtvrtek mělo plavidlo u Lampedusy technické problémy, vypukl na něm požár a loď se potopila (více čtěte zde).

Od roku 1988 zahynulo na moři ve snaze dostat se do Evropy přes 19 tisíc lidí. V minulém desetiletí pak na 6 700 lidí zemřelo u sicilských břehů. Itálie loni vyřizovala 27 tisíc žádostí o azyl, v celé Evropské unii o azyl požádalo loni na 272 tisíc běženců.

Potápěči prohledávají vrak u Lampedusy:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video