Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
11:13
On-line reportáž z Poslanecké sněmovny končí. Děkujeme za pozornost a těšíme se někdy opět nashledanou. Redakce iDNES.cz
11:08
K Paroubkovi se připojil David Rath, který také ocenil, že poslanci dali lidem naději zbavit se Julínkových a Topolánkových poplatků a to nejen v krajských, ale ve všech zdravotnických zařízeních. Rath připomněl, jak to funguje ve Středočeském kraji, kde zavedl takzvané "rathovky" - slevové kupony v krajských lékárnách.
10:50
Předseda opoziční strany Jiří Paroubek vystoupil na brífinku ČSSD, na němž uvedl, že je rád, že Sněmovna schválila oba návrhy. "Senátem neprojdou tak hladce, ale doufám, že se ve Sněmovně podaří alespoň u jednoho z návrhů najít potřebnou většinu." Pokud Senát návrhy zamítne, vrátí se do Sněmovny, kde však nebude nutná nadpoloviční většinu přítomných, jako tomu bylo dnes, ale nadpoloviční většina všech poslanců (tedy 101 hlasů).
10:35
Poslanecké kluby KSČM a ODS požádaly o přerušení schůze. Pokračovat bude v 10:55.
10:33
Sněmovna tak poslala do Senátu i návrh na úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Očekává se, že oba návrhy senátoři poslancům vrátí.
10:32
Poslanci komunistický návrh přijali. Pro bylo 90 poslanců, 83 bylo proti.
10:29
Poslanci hlasují o návrhu KSČM na úplné zrušení zdravotnických poplatků.
11:34
U řečnického pultíku ale poslanci neřešili jen poplatky. Živější debata se strhla po tom, co poslanec Marek Benda (ODS) řekl na adresu sociálních demokratů, že se "k dobytým krajům chovají jako k lénů, které musí vyplenit". Tato poznámka zvedla ze židle hejtmana Ratha: "Přijďte ke mně na kraj, pane kolego. Já vám ukážu ty smlouvy, desítky milionu a všechny nesou podpis vašeho místopředsedy Bendla (bývalý hejtman Středočeského kraje, pozn. red.). Já když je vidím, tak mě napadá jen jedno: kradli jste ráno, kradli jste v poledne, kradli jste večer, kradli jste celých osm let. Na krajích."
10:21
V Poslanecké sněmovně se nyní strhla živější debata o tom, jestli je správné, že do Senátu nejspíše poputují dvě novely upravující zdravotnické poplatky.
10:16
S poznámkou k novým ministrům překlenovací vlády Jana Fischera vystoupil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek: "Chci jenom podotknout vůči členům vlády, kteří tento týden nastoupili do svých úřadů. Jestli si myslíte, kolegové, nebo doufáte, že to bude lepší, tak nebude. Takhle to bude pořád."
10:14
Poslanec Boris Šťastný (ODS): "Já bych chtěl jenom ctěnou Sněmovnu upozornit, že vzniká velmi zájímavá situace, jakýsi precedens do budoucna, kdy Sněmovna pošle do Senátu dva návrhy zákonů, které upravují různým způsobem zdravotnické poplatky."
10:14
Poslanci dnes budou hlasovat ještě o návrhu KSČM na úplné zrušení zdravotnických poplatků.
10:07
Poslanecká sněmovna rozhodla o zrušení zdravotnických poplatků pro děti a mladé do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi. Návrh ČSSD nyní posoudí Senát. Jedná se o návrh hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase (ČSSD) na úplné zrušení regulačních poplatků, byl ale přijat s pozměňovacími návrhy, který poplatky pouze omezuje.
10:04
Mimořádná schůze pokračuje. Poslanci zamítli návrh Borise Štasného na zamítnutí zrušení poplatků.
09:23
Do rozpravy se už nikdo nepřihlásil. Talmanová přerušila schůzi do 10 hodin kvůli jednání poslaneckého klubu ČSSD.
09:20
K řečnickému pultíku se vrátil David Rath, aby s faktickou poznámkou oponoval poslanci Nečasovi. Čísla statistického úřadu nevypovídají o konkrétních případech. "Dámy a pánové, škoda že pan poslanec Nečas neřekl, o kolik stouply podle Českého statistického úřadu doplatky na léky za jejich vlády. Toto číslo tady bohužel neřekl a nesrovnal to s vládami sociálních demokratů, abyste viděli ten prudký nárůst," řekl Rath a pokračoval: "To máto to samé, jako kdybyste vzal plat poslance Nečase a důchodce, sečetl je a pak je vydělil dvěma."
09:17
Na slova Davida Ratha zareagoval poslanec a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podle něho David Rath lže. Dokazoval to čísly Českého statistického úřadu. "Odcituji stručné číselné údaje vyvracející lži pana Ratha o zátěži, kterou údajně minulá vláda zatížila penzisti v oblasti zdravotnictví," řekl na úvod Nečas. Relace čistých peněžních vydání na zdraví k celkovým čistým vydáním důchodců v roce 2008 tvořila 401 Kč při průměrném důchodu 9 450 Kč. U průměrné domácnosti to bylo 256 Kč na příjem 10 336 Kč, uvedl Nečas.
09:13
"Nabízíme vám ruku ke smíru, nabízíme vám ruku ke kompromisu. Vyřaďme lidi, na něž doplatky dopadají nejvíce," žádá poslance Rath.
09:12
Jako první si ujal slova středočeský hejtman a odpůrce poplatků David Rath. Poplatky se podle něho staly bariérou pro desetitisíce sociálně slabších lidí. Jejich efekt je podle hejtmana marginální.

Diskuse

Yamanouchi: Kvůli rathovkám nejsou prachy na silnice, které jsou ve špatném stavu (11:21)

kostej-nesmrtelny: jinak všem hezký den. Jdu na pivo (10:42)

Yamanouchi: To už by trik s předvolebním guláškem a kupováním hlasů nezafungoval ... (10:42)

kostej-nesmrtelny: Yamanouchi: taky souhlas... (10:42)

David Rockefeller: s tim se da souhlasit (10:41)

Yamanouchi: Dle mě by měl právo hlasovat jen každý pracující občan a důchodce. Nezaměstnaní a nemakačenkové by měli smůlu. (10:39)

David Rockefeller: tak doufam, ze to senat schvali (10:37)

kostej-nesmrtelny: tož zase si budeme říkat soudruzi a nemakačenkové budou na tom líp, než ti kdo makají. Jako tomu bylo dřív. Ti co budou tvrdě dřít, zase budou braní u huby aby nevyčumovali z průměru (10:37)

Yamanouchi: Škoda, že ne každy občan půjde volit, aspoň by měla KSČSSD méně hlasů ... (10:37)

Paul Karl von Gedein: Kde je těch 27 nehlasujících poslanců? Asi šukaji u bufetu (novináři tam nesměj) (10:35)

Ftipnejj: koalice KSCSSD opet rude zvitezila (10:35)

Yamanouchi: To radši vypadnu někam jinam ... (10:35)

kostej-nesmrtelny: ...bude to povinný (10:35)

kostej-nesmrtelny: nepůjdete příští rok někdo do prvomájového průvodu? (10:34)

Yamanouchi: Kde je 27 flákačů? (10:34)

kostej-nesmrtelny: vzhůru k socialismu před rok 1989 (10:34)

Yamanouchi: Co čekat od volů v PS? (10:33)

kostej-nesmrtelny: Paul Karl von Gedein: ty dva pseudoumělci jsou zaháknutý už kapustožroutama (10:32)

kostej-nesmrtelny: Tak teď tomu soudruzi z ČSSD a KSČM nasadili korunu...hotovej hovězí guláš (10:32)

Yamanouchi: Ftipnejj ten už je bohužel dávno pod drnem :( (10:31)

Paul Karl von Gedein: Když ČSSD tahá celebrity do svých řad, chtěl bych aby do ODS vstoupili Eva a Vašek!!!! (10:31)

Yamanouchi: Borisu Šťastnému bych dal do ruky pistolku, to by byla teprve pravá přestřelka. (10:30)

kostej-nesmrtelny: Yamanouchi: vzhledem k tomu, že PS slouží spoustě posranců jako forbína k projevu svého ega. Zatím k ničemu jinému (10:30)

Ftipnejj: tak jak je to s tim Karlem IV. ??? (10:29)

Yamanouchi: Posranci jsou úplně k hounu, nejradši bych zrušil Parlament, stejně nic dobrého neudělali a jen se mrhají peníze na neužitečnou práci (10:28)

kostej-nesmrtelny: Yamanouchi: Přesně tak, ale když nyní poslouchám ty debily live, myslím ty co sedí nalevo, tak je mi do breku (10:27)

Paul Karl von Gedein: A doktor jim řekne, hele víte co, jeďte do Pelhrimova do krematoria ať víte do čeho jdete. (10:26)

Yamanouchi: kostej-nesmrtelny: maj se vykecat venku a ne zdržovat doktora a ostatní pacienty od práce (10:25)

kostej-nesmrtelny: :-) (10:25)

Yamanouchi: Já bych řekl, že 5x ... (10:25)