Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslanci po třech týdnech obstrukcí ukončili řádnou lednovou schůzi i všechny čtyři schůze mimořádné.
12:01
Hlasování
A poslanci ukončili i 71. schůzi. O tom, jestli se do voleb ještě sejdou, by měli jednat lídři stran. ODS chce, aby se dohodli také s premiérem.
Skončila také on-line reportáž ze Sněmovny, děkujeme za pozornost. Redakce iDNES.cz
11:57
Hlasování
Hlasuje se o tom, aby všechny čtyři body schválené jako pořad 70. schůze byly vyřazeny. Schváleno.
11:55
Hlasování
Sněmovna odhlasovala také to, že se vyřadí zbývajících 8 bodů mimořádné 68. schůze. Ta tedy rovněž skončila. Zbývají ještě dvě otevřené.
11:48
Hlasování
Všechny zbývající body 67. schůze poslanci vyřadili a schůze končí. "Za pět minut budeme pokračovat se schůzí 68.," řekl předseda Sněmovny Miloslav Vlček. Ta začala v úterý na návrh ČSSD, byla přerušena, mělo se na ní jednat o vyšší mateřské a nemocenské.
11:48
Poslanci budou hlasovat o tom, že by všechny přerušené schůze dnes skončily. Vyřadí se z nich všechny neprojednané body, dohodli se šéfové poslaneckých klubů.
11:38
ODS navrhne dalším stranám, aby poslanci už do voleb nejednali, nebo jen v nouzi. Partaje by o tom měly jednat s premiérem. Sněmovnu opět blokuje obstrukce. - více čtěte zde
11:18
Poslanec prosek po hodině a půl skončil. Vysloužil si za to potlesk. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik pak navrhl, aby byly vyřazeny všechny neprojednané body 67. schůze a sešlo se grémium Sněmovny, které dohodne další postup. "Tento způsob projednávání nám daňoví poplatníci nemohou odpustit. Strany by měly zvážit, jestli je třeba dávat najevo veřejnosti, že se Sněmovna není schopná na čemkoli usnést," řekl Kováčik. Schůze bude pokračovat po jednání grémia v 11:45.
10:55
Řeč poslance ODS Zdeňka Proska ani po hodině neskončila. Monotónní čtení desítek návrhů přerušil dotaz předsedajícího Lubomíra Zaorálka z ČSSD, zda se přeje vyřadit i body 92. a 93. Prosek dlouze hledal v seznamu, ze kterého předčítá a pobavil poslance dotazem, kam až se má vrátit. Zaorálka pak ujistil, že navrhne hlasování o každém bodu zvlášť, až je všechny přednese. "Aha, to ještě není konec?" podivil se Zaorálek.
10:04
Místopředseda ODS Ivan Langer řekl iDNES.cz, že jeho kolega Prosek bude návrhy na vyřazení bodů číst jako telefonní seznam asi hodinu. Pak se očekává, že další hodinu zabere schvalování navržených změn programu. Když si pak klub ODS vyžádá dvouhodinovou přestávku na jednání klubu, na schvalování zákonů ve třetím čtení opět nedojde. To je možné jen do 14. hodiny.
09:58
Už více než deset minut mluví poslanec ODS Zdeněk Prosek, a zřejmě ještě dlouho mluvit bude. Má seznam bodů, které chce z pořadu 67. schůze vyřadit. Podrobně je zdůvodňuje, čte i jména všech předkladatelů zákonů, které chce vyřadit.
09:48
Následovali navrhovatelé z dalších stran a každý chtěl "navrhnout zařazení bodu xy jako prvního". Petr Tluchoř z ODS, která nemá zájem na projednávání vyšší mateřské, navrhl "do burzy nápadů na první bod" několik vládních předloh.
09:43
Jan Kasal z KDU-ČSL navrhl, aby jako první byl na programu 67. schůze návrh jeho kolegů, kterým by se vrátila mateřská na loňskou úroveň.
09:41
Začalo pokračování 67. řádné schůze.
09:23
Poslanci rozhodli o přerušení zahájené 68. schůze, vrátí se k řádné přerušené řádné 67. schůze. Pro bylo 88, proti je 66. Jednání bude pokračovat v 9:40.
09:22
Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová se snaží poslancům vysvětlit princip mimořádné schůze a vnést do jednání řád. "Jsme zákonodárci, postupujme podle zákona o jednacím řádu prosím."
09:16
Petr Tluchoř už napadl i předsedajícího Vojtěcha Filipa. Zneužívá prý své pravomoci, z empiru komentuje situaci a nehlásí se do diskuze tak, jak by měl.
09:14
Hádky začaly současně se schůzí a poslanci se do sebe pustili hned ráno. Petra Tluchoře pro změnu napadá Pavel Kováčik (KSČM).
09:11
Petr Tluchoř Sobotkovi vrací úder: "Absurdní situace vznikla kvůli tomu, že Jiří Paroubek shodil schopnou vládu během českého předsednictví a neměl náhradní řešení."
09:09
Bohuslav Sobotka (ČSSD) Svobodu podpořil a vzápětí se pouští do ODS. Vyčítá jí, že se ještě poslanci nedostali k věci a mají rozjednaných několik schůzí. "Nejsme schopni projednat desítky návrhů, které jsou nachystány."

Diskuse

djrene: Mephik sniženi mateřske vymyslel Janota Ostatni s tim už davno nesouhlasili ale duležitějši bylo mit rozpočet a vladu kdy janota a fišer hrozili rezignaci pokud rozpočet neprojde (11:45)

Mephik: emro> politici sice mohou zacit u sebe, ale je jich tak malo, ze se to temer neprojevi... nastesti... (11:35)

Mephik: djrene> pro me je udivujici, ze pokud ted 4 partaje chteji vratit materskou, proc ji predtim snizili??? ODS a TOP09 rozhodne nemeli silu ji zrusit sami... (11:34)

Mephik: djrene> pro me za ty osbtrukce mohou vsichni... jedni tim, ze se snazi prosadit svou vec a druzi tim, ze se ji snazi zabranit... je prece mnoho jinych temat, ktera by v klidu projednavat mohli... (11:31)

emro: všude se píše ošetření,ale proč nezačnoou naší politici,je to jedno jestli ODS,ČSSD,KDU nebo KSČM,šetřít u sebe.Když si mají jen malimko ubrat tak všichni drží pospolu.Tam jím nevadí,že mejí jine zájm (11:22)

Grieuxes: madqwert : To je přezdívka Bohuslava Sobotky? :) (11:18)

Grieuxes: Čím míň zákonů, tím líp pro naší zemi... (11:18)

djrene: Mephik:myslim že omezovani u lidi kteři už ted žiji na hranici existenčniho minima neni možne.Brat by se mělo tem kteři to nepociti a hlavě šetřit na vydajich statu a nestavět třeba tak drahe dalnice. (11:12)

djrene: nejde jenom o levicove navrhy ale těmito obstrukcemi neprojednaji vubec nic ani zakony ktera tato zeme potřebuje (11:07)

Mephik: djrene> rozumim matkam samozivitelkam... nicmene tech skupin, ktere by na tom mohli byt lepe, je daleko vice... nejen ony... vsichni se musime nejak omezit, aby nam v budoucnu mohlo byt lepe... (11:07)

LichKing: No, nemůžu říct že ybch souhlasil s návrhy které se snaží "levice" prosadit, ale to co dělá ODS je také špatně, možná ještě hůř. Obstrukce je nesystémová, nic neřeší. (11:05)

ateista: se mi zdá, že některým nemakačenkům a flákačům tu začínají ujíždět nervy... (11:01)

emro: a já se vždy domníval ,že PS je pro lidi a ne pro dobytek.Proč tu špinavou modrou verbež nevyvedou ze sálu. (10:47)

madqwert: krome toho se domnivam, ze ministerstvo vnitra by melo podat zadost k NSS na rozpusteni ODS, nebot je to zcela jasne antisystemova strana! (10:34)

madqwert: doufam, ze za tyhle obstrukce ODS nebude nikdo volit (10:33)

djrene: To Mephik to vykladej tem matkam samozivitelkam na materske dovolene.Temito obstrukcemi stejne padnou ods preference (10:22)

Mephik: kdyz uz se jednou domluvili na rozpoctu, tak by se ho meli drzet... je jedine dobre, ze dalsi penize chteji zablokovat... (10:08)

djrene: ten tlustoch z ODS to prehani predcitat vsechny navržene body y chtit je vyřadit jasna obstrukce (10:04)