Pojišťovny trvají na rušení lůžek. Podepsaly mezi sebou memorandum. Ilustrační foto

Pojišťovny trvají na rušení lůžek. Podepsaly mezi sebou memorandum. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny vypovědí smlouvy nemocnicím, trvají na zrušení 10 tisíc lůžek

  • 34
Zástupci zdravotních pojišťoven podepsali memorandum o restrukturalizaci a redukci nemocničních lůžek. Do roka vypovědí nemocnicím smlouvy a vyjednají nové. Péče v nemocnicích se má přizpůsobit skutečným požadavkům a potřebám pacienta.

"Je to historický krok, kdy se všechny pojišťovny dohodly na společném postupu vůči zdravotnickým zařízením," komentoval podepsané memorandum náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Pojišťovny nadále chtějí zrušit deset tisíc lůžek, zatím jich redukci podlehlo 1 600. Péče se má přizpůsobit moderní medicíně a měla by být spíše ambulantní, není třeba zdlouhavě držet pacienty na lůžku, míní pojišťovny. Specializovaná péče má zůstat jen ve velkých centrech. V nemocnicích by neměla zůstat zbytečná lůžka a zaniknout by mohla i oddělení, kde delší dobu chybí potřebný personál.

Memorandum pojišťoven najdete zde

Kolik zamýšlenými změnami uspoří, zástupci pojišťoven nesdělili. Ušetřené peníze ale chtějí nemocnicím nechat na zkvalitnění péče, provoz potřebných oddělení nebo platy lékařů.

Podle šéfa VZP Pavla Horáka se musí lůžková síť změnit, pojišťovny začnou už od 1. ledna příštího roku s nemocnicemi jednat.

 "K memorandu se připojují všechny zaměstnanecké pojišťovny. Rámcové smlouvy s nemocnicemi mají roční výpověďní lhůtu, od 1. ledna 2013 už budou platit smlouvy nové. Do konce roku se na to chceme připravit," doplnil šéf svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček s tím, že pojišťovny v žádném případě nechtějí šikanovat nemocnice nebo likvidovat potřebnou péči.

O změnách se bude jednat

Pojišťovny po výpovědi stávající smlouvy předloží nemocnicím své návrhy. "Nebude platit rámcová smlouva, která se prodlužovala dodatky, ale budou platit standardní smluvní vztahy, takže každá pojišťovna si může podmínky nasmlouvat tak, jak potřebuje," upřesnil Gajdáček.

Platba nemocnicím

Od příštího roku se změní platba pojišťoven nemocnicím. Ty už nebudou mít pevné rozpočty, ale platit se bude konkrétně za diagnózu, tedy určitá částka za pacienta. V zájmu nemocnic proto bude zkrátit ošetřovací dobu a léčit efektivněji, aby platba stačila a nemocnice z ní měla příjem. Se zkrácením ošetřovací doby pacienta klesne potřeba lůžek.

Pojišťovny tím podle něj navazují na novou legislativu ve zdravotnictví, která má platit od příštího roku. "To je zodpovědnost pojišťoven za dojezdy záchranné služby i za zajištění péče. Dnes nemáme nástroje na to, abychom tam, kde potřebujeme, zdravotnickou síť redukovali, a naopak jinde ji nasmlouvali více. Nyní takový nástroj získáváme a chceme jej využít tak, aby byla péče rozdělena rovnoměrně po republice," dodal šéf svazu pojišťoven.

Podle něj se memorandum dotkne některých nemocnic například ve velkých městech, kde je péče přebytek a kde je nadužívána.

"Některým malým nemocnicím nebo například porodnicím hrozí zánik," připustil Gajdáček. Tam, kde chybí potřebný personál, nebo je minimum porodů, přijdou podle něj změny. "Minimální počet porodů chceme ještě diskutovat. Dokážu si představit nějaké výjimky, ale 400 porodů ročně je podle mého nepodkročitelné číslo," uzavřel.

"Memorandum jde proti zákonu"

Asociace nemocnic s dnešním krokem pojišťoven nesouhlasí. "Memorandum, které pojišťovny podepsaly, přesahuje vše, co zatím bylo činěno. Ministerstvo zdravotnictví, které řídí přímo třetinu lůžek, nepotřebuje memoranda k tomu, aby rušilo lůžka ve svých nemocnicích, takže to vnímáme jako záměr rušit především regionální nemocnice," reagoval šéf Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Dodal, že podpis memoranda zasahuje do zákona. "O péči na svém území ze zákona odpovídají kraje a zdravotní pojišťovny tímto budou zasahovat do pravomocí krajů. Podle naší Ústavy může stát zasahovat do činnosti územní samosprávy pouze v momentě, vyžaduje-li to ochrana zákona a způsobem stanoveným zákonem. Neexistuje žádný zákon, který by ministerstvu umožňoval iniciaci a povzbuzování hromadného vypovídání smluv nemocnicím," míní Fiala.

Dohoda o hromadném vypovídání smluv je podle něj i zásahem do hospodářské soutěže. "Zvážíme, zda se obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue