Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovny nám platí méně, než by měly, stěžují si nemocnice

  21:02aktualizováno  21:02
Zdravotní pojišťovny platí některým nemocnicím za akutní péči méně, než ukládá úhradová vyhláška, tvrdí Asociace českých a moravských nemocnic. Pojišťovny se nařčení brání a tvrdí, že nemocnicím platí důsledně podle úhradové vyhlášky.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto:  František Vlček, MAFRA

Anketa Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) zahrnula 48 nemocnic zřizovaných městy a soukromé nemocnice. Průzkum ukázal, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dala v lednu 24 nemocnicím nižší zálohy, než by podle vyhlášky měla. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) dokonce 38 nemocnicím.

AČMN s výsledky ankety zveřejnila také zůstatky na základních fondech pojišťoven. Ty podle ní v únoru dosáhly 19,5 miliardy a na všech fondech včetně rezervních 24,9 miliardy korun. Výběr pojistného se v lednu oproti stejnému měsíci 2013 zvýšil o 9,29 procenta a v únoru o 5,25 procenta.

"Data ukazují, že pojišťovny v každém případě mají finance na to, aby řádně platily podle vyhlášky," řekl právník AČMN Stanislav Fiala. Výsledky ankety poskytly nemocnice ministerstvu zdravotnictví.

Pojišťovny do úhrad nezapočítávají nárůst pojištěnců

S nedostatečnými platbami záloh od pojišťoven má problémy i Asociace nemocnic ČR, která sdružuje fakultní nemocnice v Česku. Podle její šéfky Jaroslavy Kunové všechny pojišťovny slíbily, že úhradovou vyhlášku plnit budou.

"Zatím ten slib naplněn u většiny oborových pojišťoven nebyl, ale nevylučuji že bude. Všechny pojišťovny to slíbily a věřím, že to dodrží," uvedla Kunová na dotaz iDNES.cz,

Potíže prý vězí v tom, že pojišťovny často do výpočtu předběžné úhrady nezahrnují koeficient nárůstu pojištěnců. "Pojišťovny si naberou klienty a do předběžné úhrady je nepromítnou," vysvětluje Kunová.

Narozdíl od AČMN však Asociace nemocnic ČR prý nemá problémy s VZP ale spíše s ostatními pojišťovnami. "U nás je problém spíš s Vojenskou zdravotní pojišťovnou a Oborovou zdravotní pojišťovnou," dodává Kunová.

Platíme striktně podle vyhlášky, brání se pojišťovny

VZP tvrdí, že platí přesně podle vyhlášky a výpočty nemocnic zpochybňuje. "VZP proti tvrzení AČMN důrazně protestuje. Platí všem zdravotnickým zařízením striktně podle úhradové vyhlášky. Pokud AČMN dochází k jiným výsledkům, bude to zřejmě důsledkem chybné metodiky při jejích výpočtech," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

"Vyvozovat závěry jen na základě lednové zálohy je zavádějící. Z pohledu ZPMV stoupl objem předběžných úhrad za první čtvrtletí oproti stejnému období loňska o 18 procent," řekla mluvčí ZPMV Hana Kadečková.

Podle Tichého není ovšem vyloučeno, že i při dodržení úhradové vyhlášky dostávají některé nemocnice od VZP letos na zálohách méně, než byly zvyklé. VZP meziročně ubylo klientů, klesly tedy zálohové platby. Tento rozdíl by měly nemocnicím kompenzovat ostatní zdravotní pojišťovny, ke kterým klienti VZP přešli.

Dalším důvodem snížení záloh může podle Tichého být to, že s některými nemocnicemi se VZP dohodla na nižších úhradách, protože už loni změnily strukturu poskytované péče. "Neboli budou toho letos dělat méně, dostávají tudíž nižší zálohy," vysvětlil. Některé nemocnice dostávají méně proto, že měly nadsazenou tzv. základní sazbu, což se letos částečně vyrovnává.

K zůstatkům na účtech doplnila Kadečková, že jen díky tomu, že měly pojišťovny v rezervních fondech peníze, neklesly v uplynulých třech letech nemocnicím úhrady za léčení. Dodala, že část nynějších zůstatků půjde na vyúčtování za loňský rok, které ještě není hotové.

Kadečková připomněla, že na fondech zaměstnaneckých pojišťoven jsou i peníze z tzv. předsunuté platby. Žádala o ni VZP, aby měla na úhrady, ze zákona ji dostávají všechny pojišťovny, i když nežádaly, protože platba jde celému systému. Peníze se musejí na konci roku zase vrátit.

Nemocnicím po zrušení stokorunových denních poplatků budou chybět za celý rok 2,1 miliardy korun. Vláda už schválila navýšení odvodů do zdravotního pojištění, zákon má stanovit, že pojišťovny zaplatí nemocnicím za každý léčebný den o sto korun víc. Podle analýz AČMN by menší pojišťovny měly na tyto zvýšené platby i bez kompenzace od státu, VZP by ale bez slíbeného navýšení nemocnicím víc platit nemohla, rezervy nemá.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz