Soud otevřel případ lékařky, která předepsala léky nad limit. Ilustrační foto

Soud otevřel případ lékařky, která předepsala léky nad limit. Ilustrační foto | foto: ČTK

Pojišťovny nemohou pokutovat každého lékaře, který překročí limit léků

  • 43
Pojišťovny by neměly pokutovat lékaře, pokud v odůvodněných případech překročí limity a předepíší více léků. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu, který otevřel spor pražské lékařky Marty Böhmové a Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR.

Böhmová se s pojišťovnou soudí o sankci 5146 korun za překročení limitu na léky ve druhém čtvrtletí roku 2004. Na pojišťovnu podala žalobu kvůli neoprávněnému majetkovému prospěchu a peníze chtěla zpět.

Obvodní soud pro Prahu 10 nejprve lékařce vyhověl. Odvolací Městský soud v Praze ale poté rozsudek změnil a její žalobu zamítl. Podle městského soudu pojišťovna vybrala srážku za překročení úhrad za předepsaná léčiva v souladu s právními předpisy a není důvod sumu vracet lékařce.

Ústavní soud tyto argumenty ale neuznal a odkázal na letošní stanovisko Nejvyššího soudu, který v jiném případě rozhodl, že pojišťovny by měly platit náklady na nezbytnou a odůvodněnou péči i tehdy, když překračuje limit. Lékaři ale musejí být při eventuálním soudním přezkoumávání sankce schopni prokázat, že léčebné náklady byly skutečně nezbytné a neodkladné.

"Z tohoto hlediska samozřejmě lze doporučit lékařům a zdravotnickým zařízením, aby svou dokumentaci velmi pečlivě vedli tak, aby se nedostali do důkazní nouze a mohli prokázat, že v tom daném konkrétním případě a v daném časovém období šlo o náklady, které byly naléhavé, nezbytné, nutné," řekl soudce zpravodaj Vojen Güttler.

Böhmová v úspěšné stížnosti nezpochybnila ústavnost určité regulace úhrad za poskytnutou péči. Zároveň ale argumentovala, že ve sporném období poskytovala pacientům jen nezbytnou a odůvodněnou péči, a to bez zbytečných nebo přehnaných nákladů.

Domnívá se, že kvůli srážce vlastně zaplatila za léčení části pacientů ona sama místo jejich pojišťovny. Případem Böhmové se musí Městský soud v Praze zabývat znovu. Bude řešit, zda lékařka skutečně poskytovala nezbytnou a neodkladnou péči, což v původním řízení vůbec nezkoumal.

Limity dělají z lékaře nevolníky

Nález Ústavního soudu vítá Česká lékařská komora. "Velmi důležité bude konkrétní zdůvodnění rozsudku. Nesouhlasíme s tím, že stát a zdravotní pojišťovny omezují dostupnost zdravotní péče pro pacienty prostřednictvím nemocnic a lékařů. Lékaři nemají žádný právní titul k tomu, aby omezovali oprávněné nároky pacientů, nemohou být ekonomicky závislí na tom, co uškudlí na svých pacientech a nemohou být ekonomicky motivováni k tomu, aby pacienty bojkotovali," míní prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Dodal, že podobných případů, kdy se lékaři soudí s pojišťovnami, je hodně.

"Pokud se jedná o stokoruny, nad těmi lékaři mávnou rukou, ale často se jedná o statisíce. Pro lékaře jsou takové spory a výhra v nich spíše Pyrrhovým vítězstvím, protože od pojišťoven sankci vymůžete, ale ona vám pak neprodlouží smlouvu a přivede vás ke krachu. O existenci a prosperitě zdravotnických zařízení a lékařů totiž bohužel nerozhoduje jejich kvalita ani zájem pacientů, ale úředníci zdravotních pojišťoven," míní Kubek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video