Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Pojišťovny musí zaplatit i implantáty pro krásnější prsa, tvrdí právník

  • 78
Nárok na zaplacení vynětí vadných prsních implantátů mají i ženy, které podstoupily operaci ne ze zdravotních, ale estetických důvodů. Uvedl to právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. Lékaři podle něj zanedbávají svou povinnost informovat pacienty o ceně a kvalitě materiálů.

"Dostatečně bezpečná a kvalitní musí být i základní varianta plně hrazená ze zdravotního pojištění. Standardem nemůže být nebezpečný výrobek," podotkl Dostál.

Ondřej Dostál, platforma zdravotních pojištěnců

Za veškeré škody podle něj odpovídá ten, kdo materiál implantoval do těla - tedy zdravotnické kliniky. A pojišťovny po nich mohou požadovat náhradu nákladů za vynětí vadných implantátů.

"Je to velmi hrubé jednání a nezodpovědnost od zdravotnických zařízení. Možná věděli, o jaké implantáty se jedná, možná ne. Uvidíme, jak se budou k věci stavět," komentovala situaci Táňa Pikartová z Aliance žen s rakovinou prsu.

Táňa Pikartová, Aliance žen s rakovinou prsu

Lékař podle Dostála musí pacienta poučit o všech rizicích. "Neplatí, že výběr materiálu je na lékaři. To nemá oporu v legislativě. Je vhodné, aby pacienti požadovali informace o materiálu, zda je dostatečně bezpečný a zda jsou k němu nějaké alternativy," dodal Dostál s tím, že je neetické, pokud kliniky anoncují využití nejmodernějšího materiálu a použijí ten nejlevnější.

Ženy mají právo bránit se právní cestou

Situaci ohledně vadných implantátů momentálně posuzují právníci ministerstva zdravotnictví, řekl iDNES.cz mluvčí resortu Vlastimil Sršeň. Ministerstvo ale podle něj může v této věci vydat jen doporučení. 

Bulovka vymění implantáty o sobotách

Klinika plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce o sobotních směnách vymění prsní implantáty 200 ženám po rakovině prsu. Jedná se o pacientky, které v této nemocnici dostaly závadné francouzské implantáty od září 2006 do dubna 2010. Za jednu sobotu se podle přednosty kliniky Jana Měšťáka stihne operovat zhruba pět žen. Výměna implantátů by tak měla trvat asi deset měsíců.

Odborníci na zdravotnické právo uvádějí, že ženy s podezřelým implantátem mají také možnost bránit se právní cestou. Například kvůli ochraně osobnosti. V Česku mají francouzský implantát dva tisíce žen, zhruba čtvrtině z nich je zaplatily zdravotní pojišťovny.

Prsní implantáty francouzského výrobce PIP praskaly a pacientkám následně působily záněty. Implantáty totiž byly naplňovány průmyslovým silikonovým gelem, který nesplňoval potřebná pravidla a také pouzdro pro implantát nebylo dostatečně pevné.

Komise odborníků na ministerstvu ženám doporučila, aby si vadný implantát nechaly vyoperovat a vyměnit za neškodný. Podle komise je implantát nebezpečný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video