Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovny budou muset říci, jak nemocnice léčí

  10:06aktualizováno  10:06
Zdravotní pojišťovny zřejmě budou muset zveřejňovat údaje o kvalitě zdravotní péče. Pacienti by se měli například dozvědět, jak úspěšná v léčbě jsou jednotlivá oddělení v různých nemocnicích. Počítá s tím návrh zákona, který schválila Sněmovna. Projedná ho ještě Senát.
Pro návrh se vyslovilo 126 poslanců. Ilustrační foto.

Pro návrh se vyslovilo 126 poslanců. Ilustrační foto. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Návrh zákona schválilo 126 ze 173 přítomných poslanců. Účinnosti by zákon mohl nabýt 1. července.

"Je to poprvé, co má být právo na informace o kvalitě zdravotní péče výslovně zakotveno v české legislativě," uvedl hlavní autor návrhu zákona, bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.

Dosud má podle něj pacient sice nárok na volbu zdravotnického zařízení, chybějí mu ale údaje, podle kterých by se mohl kvalifikovaně rozhodnout.

Debatu o zveřejňování podobných informací vedou politici i odborníci roky, zatím ale není jasné, podle jakých kritérií se mají zdravotnická zařízení a lékaři posuzovat. Návrh zákona počítá s tím, že přesněji to vymezí ministerská vyhláška. Kubinyi očekává, že na tom budou spolupracovat různé odborné společnosti.

Aktuálně na sebe téma upoutalo pozornost poté, co ministerstvo zdravotnictví sestavilo podle údajů za první pololetí 2005 pořadí 16 nemocnic, které řídí. Nejlepší hodnocení má pražský Ústav péče o matku a dítě, nejhorší brněnská úrazová nemocnice.

Kritici: Kubinyi chce srovnávat nesrovnatelné
Kritici ale míní, že ministerstvo srovnávalo nesrovnatelná zařízení. Také ministr zdravotnictví David Rath připustil, že žebříček zatím přesně nevypovídá o tom, zda jsou nemocnice dobré, či ne.

Normu ve Sněmovně podpořili poslanci všech stran, pouze komunisté ruku pro nezvedli. KSČM je také jediná strana, z jejíchž řad nepochází ani jeden spoluautor návrhu tohoto zákona.

Kritici poslaneckého návrhu zákona se obávají toho, že kritéria hodnocení kvality péče nebudou mít dostatečnou vypovídací hodnotu a lidé si je budou vykládat špatně. Podobné obavy v minulosti vyslovovala i bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Poslanec ČSSD: Bojíme se, že přibude soudních sporů s pacienty
Při jednání zdravotního výboru Sněmovny zaznívaly tyto výhrady i od některých členů ČSSD. Například Josef Mikuta varoval před tím, aby nakonec zdravotnická zařízení nebyla tak zahlcena soudními spory s pacienty, že jim na nic jiného nezbude čas.

Kubinyi soudí, že norma vytvoří tlak na horší zařízení, aby svou práci zlepšila. Už dříve řekl, že k informacím o kvalitě léčby se dostal právě ve funkci ministra a překvapilo ho, jak zřetelné rozdíly mezi některými zařízeními jsou.

Mezi kritéria hodnocení by podle dřívějších vyjádření politiků mohl patřit například počet komplikací při léčbě jednotlivých diagnóz či třeba počet infekcí, kterými se lidé nakazí až v nemocnici.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

ŽIVĚ: Poslanci rozhodují, zda bude na policii dohlížet komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna znovu rozhoduje o tom, zda komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz