Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovna přestala hradit převozy opilců

  15:09aktualizováno  15:09
Praha - Lékaři a sestry pražských nemocnic se od tohoto týdne musí potýkat s opilci na svých odděleních. Záchranka, která je jako jediná může převážet, totiž přestala na záchytku jezdit. K tomuto kroku ji přimělo rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny, která už převozy opilců záchrance neplatí.

"Nevidíme důvod, proč by společnost měla hradit opilcům dopravu," prohlásil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Převoz opilého člověka je podle něj oprávněně hrazen z pojištění pouze v případě, že byl zraněn a potřebuje ošetření v nemocnici.

"Už se několikrát stalo, že pacient na záchytce zemřel nebo musel být převezen do nemocnice. My totiž často nejsme schopni rozeznat, zda je pouze opilý nebo jestli trpí i jiným vážným onemocněním," podotkl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Zdravotní stav je ale podle něho právě největším problémem. "Přestože se velmi často jedná pouze o opilého, musí naše výjezdové skupiny vždy uvažovat o možnosti jiné příčiny zdravotního stavu, než je jen alkohol. Velkým množstvím požitého alkoholu může být ohrožen i život pacienta," uvedl.

DEFINICE OPILOSTI

Porucha zdraví způsobená intoxikací alkoholem je lékařskou diagnózou podle mezinárodní klasifikace nemocí.

"Je nezbytné zdůraznit, že při všech diagnózách intoxikace návykovou látkou se velmi často vyskytuje paralelní skryté zranění - například běžně kraniotrauma za současné intoxikace alkoholem. Proto není možné tento stav řešit kýblem s vodou," sdělil iDNES Marek Uhlíř z tiskového oddělení pražské záchranky.

V roce 2002 podle něj ošetřila Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy zhruba 2200 pacientů, u nichž hlavní diagnóza byla intoxikace alkoholem nebo jeho kombinací s jinou návykovou látkou.

"Tento počet rozhodně není zanedbatelný. Zvláště kdybychom tyto výjezdy měli hradit z vlastní kapsy."

Pod alkoholovým opojením se podle primáře pražské záchranky Jiřího Knora může skrývat zcela jiná příčina, proč pacient právě leží na zemi.

"Je to nebezpečná situace. Pojišťovna po nás chce, abychom po telefonu rozlišili, jestli ten člověk není jen opilý. Na jednu stranu si sice operátorka skutečně může říct: Co když je to jen opilec? Ale co když je to diabetik v kómatu? Nebo infarkt? Co když skutečně je opilý, ale zároveň závažně poraněný? Lékař nemůže odmítnout vyjet k člověku v bezvědomí, operátorka musí tísňovou výzvu přijmout a předat," uvedl pro iDNES Knor.

Podle zdravotníků by pomohlo, aby opilce od záchranky přebírali lékaři, kteří by jejich zdravotní stav jen zkontrolovali.

"Už před pěti lety jsem navrhoval, aby záchytka byla ve zdravotnickém zařízení, s potřebným vybavením a personálem. Jen tak se totiž dají odhalit případné vážné zdravotní komplikace," podotkl Schwarz.

Nemocnice nejsou na opilce připraveny
Nemocnice však nejsou na opilce připraveny. "Agresivní opilí lidé pak leží vedle pacientů po operaci. A to není možné. Urychleně nyní proto jednáme se záchrannou službou o možném řešení," připustila mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová.

Lidé přiotrávení alkoholem se v nemocnici nelíbí ani přednostovi anesteziologicko-resuscitačního oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Janu Pachlovi.

"Záchytka je pozůstatek socialismu. To je věc, kterou nikde jinde v Evropě neznají. Lidé, kteří tam končí, nepatří do zdravotnictví. Podle mě je řešením vytvoření obecních šatlav. Ať si každá městská část v rámci sociálních služeb nebo v rámci městské policie udělá šatlavu, kde takoví lidé přenocují pod dohledem. Nevím ale, proč jimi zatěžovat zdravotníky, lékaře a nemocnice. Jejich personál navíc musí zbytečně čelit tomu, že tito lidé bývají často agresivní, a na to nemocnice nejsou zařízeny," míní lékař.

Jak to nakonec s opilci dopadne, nyní nikdo neví. Současná záchytná stanice na Míčánkách se totiž ruší, protože zde vyrostou justiční paláce. Město plánuje její vybudování v nemocnici na Bulovce. O tom, zda tam opravdu vznikne, by mělo v nejbližší době rozhodnout pražské zastupitelstvo.

Opilec rekordman dluží záchytce čtyři miliony

Padesátiletý J. V. má čtyřmilionový dluh. Ne ovšem ledajaký. Peníze totiž dluží pražské záchytce. Další desetitisíce za něj utratili záchranáři. Jejich "služeb" při transportech na svou oblíbenou noční ubytovnu totiž využívá dvakrát až třikrát týdně.

Opíjení je pravděpodobně jeho největším koníčkem. Aby ušetřil a svou opici jaksepatří okořenil, zapíjí pivo obvykle ještě ironem.

"Navštěvuje hospody po celé Praze. Všichni už ho známe. Když mu na jeho cestách za alkoholem dojdou peníze a životní energie, ulehne na frekventovaném místě a předstírá bezvědomí. Někdo z kolemjdoucích zpravidla poté v dobré víře promptně zavolá tísňovou linku a muž je transportován na záchytku, kde přespí, a ráno opět vyrazí do ulic," říká šéf záchranky Schwarz.

Jen za loňský rok využil zdatný pijan služeb svého oblíbeného "záchranného taxi" stosedmačtyřicetkrát. Klientem je minimálně pět let.

Na záchytce má tento rekordman také svou osobní statistiku. Celkem zde dluží neuvěřitelné téměř čtyři miliony korun. Nikdy se totiž ještě nestalo, aby svůj noční pobyt zde jaksepatří uhradil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz