Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohřební služby porušují zákon

  0:01aktualizováno  0:01
Lidé z pohřebních firem nabízejí své služby přímo v některých nemocnicích. Nový zákon o pohřebnictví to přitom od ledna zakazuje. A někdy je navíc majitelem pohřební firmy přímo zaměstnanec nemocnice. Konkrétní případ se stal před dvěma týdny v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Rodině, která přišla na patologii předat oděv pro zemřelou, nabídla žena, která věci přebírala, rovnou sjednání pohřbu u soukromé pohřební služby Josef Černý.

Týž Josef Černý je současně zaměstnancem střešovického Vojenského ústavu soudního lékařství, kde pracuje jako zřízenec. Ústav sídlí v areálu nemocnice.

Náměstek ředitele střešovické nemocnice Ladislav Šerák podle svých slov netušil, že Josef Černý nabízí v nemocnici pohřebnické služby i nyní, kdy už to zákon zakazuje. Nevěděl prý ani o tom, že Černý podniká v pohřebnictví.

Když si však ověřil všechna fakta, řekl: "Nabízení pohřebních služeb panu Černému okamžitě zakážeme a po poradě s právníky ještě uvidím, jaké další důsledky z toho pro našeho zaměstnance vyvodím." Josefa Černého se včera nepodařilo zastihnout.

Telefon uvedený na vizitce jeho firmy byl domácí a vzala ho pouze jeho manželka. "Ve vojenské nemocnici jsme pracovali léta, od nového roku už ne," prohlásila. Na dotaz, jak je tedy možné, že pohřeb byl sjednán přímo v nemocnici ještě v lednu, odpověděla: "Mohlo se stát, že někdo z patologie nás doporučil, aniž si uvědomil, že se to již podle nového zákona nesmí. Za celá ta léta lidé uvykli využívat našich služeb a využívali je velice rádi. Byli vždycky spokojení."

O firmě svého manžela dodala: "Podnikání mého manžela nemá s jeho prací v nemocnici vůbec nic společného. Pokud vím, každý může ve vedlejším zaměstnání dělat, co chce." Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková má však na věc jiný názor: "Takovéto propojení dvou různých institucí se zcela opačným zájmem otevírá vysoké riziko pro pacienty.

Co říká zákon o pohřebnictví
(platný od 1. ledna 2002)

§ 7
(1) Provozovatel pohřební služby je povinen
b) nesjednávat pohřbení v prostorách zdravotnického zařízení nebo
ústavu sociální péče; tím se nerozumí výčet kontaktů na pohřební ústavy v místě dostupné

Praxe je však někde stále jiná
• v areálu Ústřední vojenské nemocnice v Praze ještě v lednu nabízela zajištění pohřbu firma, jež patří zaměstnanci nemocnice
• pohřební služby navazují kontakty s personálem nemocnic či záchranek, který jim alespoň dodává informace o zemřelých

Jestliže je pohřební službě umožněno působit přímo ve zdravotnickém zařízení, dojde nutně k užším osobním vazbám mezi personálem obou diametrálně rozdílných institucí." Praxe, kdy pohřební firmy sídlily přímo v nemocnicích a rodinám zemřelých hned nabídly své služby, byla ještě donedávna poměrně běžným jevem.

Mezi pohřebními službami je velká konkurence a působení přímo v areálu jim zajišťuje zakázky. Například i v areálu pražské nemocnice ve Vysočanech ještě do konce loňského roku sídlila pohřební služba a personál na ni rovnou odkazoval rodinné příslušníky zemřelých.

Pozůstalým to usnadní vyřizování pohřbu, říkali zastánci takového postupu. "Chápu to jaku službu rodině. I když rozumím tomu, že když vstoupíte do areálu nemocnice a vidíte logo pohřebního ústavu, není to zrovna ono," uvedla ředitelka vysočanské nemocnice Jana Zirklová.

Kritici naopak upozorňovali za prvé na nevhodnost spojení zdravotnického zařízení a "černých andělů", za druhé na riziko, že mezi zaměstnanci nemocnice a pohřební službou vznikne vazba. Třeba v jedné osobě, jako tomu bylo právě ve střešovické vojenské nemocnici.

"Jakápak služba, rodině dnes stačí otevřít zlaté stránky a najde si pohřební službu dle vlastního uvážení," tvrdí poslankyně Eva Fischerová. Popsala situaci ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kde před pěti šesti lety soutěžily o zemřelé dvě pohřební firmy. "Je to nešvar. Když totiž lékař či sestra poskytne pohřební službě informaci o zemřelém zrovna jedné konkrétní službě, je zřejmé, že za to dostane zaplaceno nebo nějakou jinou výhodu. Taková korupce nad tělem zemřelého je však velmi neetická," uvedla poslankyně.

Fischerová byla jednou z těch, kdo ve sněmovně podpořili zákon, který sjednávání pohřbení v prostorách nemocnic zakazuje. Rovněž ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch nepovažuje za etické, aby lidé z pohřebních ústavů sháněli zákazníky přímo v nemocnicích. "Nedělám si ale iluze, že patologie dávají typy na pohřební ústavy i poté, co to zákon od nového roku zakazuje," říká Mlčoch.

Pro korupci však nemá důkazy: "Vždyť to znáte, kde není žalobce není ani soudce." Připustil ale, že pohřebnictví může být pro některé firmy velmi výnosné. Ani nový zákon však nemůže zabránit konkurenčnímu boji pohřebních služeb o zemřelé, a tedy tomu, aby si pohřební firmy hledaly takzvané tipaře - mezi personálem nemocnic, záchranek a také u policie.

Ti jim pak sjednávají zakázky. Jak uvedly včerejší Lidové noviny s odvoláním na zaměstnance záchranné služby, za zvednutí telefonu a "dohození" zemřelého si můžete vydělat od tisíce do sedmnácti set korun.

Polsko je v šoku kvůli kupčení s nebožtíky

Téma se stalo aktuální poté, co Polskem otřásl skandál s praktikami záchranných služeb v městě Lodz, které spolupracovali s pohřebními firmami. Tam však aféra vyústila v těžké a dosud nepotvrzené obvinění, že lékaři pacienty záměrně usmrcovali.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Lidé se rozloučili s veteránem Mevaldem, Albrechticemi zazněla salva

Pohřeb Jaroslava Mevalda v Albrechticích v Jizerských horách.

Zhruba dvě stovky lidí se v kostele v Albrechticích v Jizerských horách rozloučily se zesnulým veteránem Jaroslavem...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová zůstane i poslankyní

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Jana Vildumetzová z hnutí ANO se rozhodla, že si ponechá poslanecký mandát a zároveň zůstane hejtmankou Karlovarského...Najdete na iDNES.cz