Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohřebáci chtějí přidat na převoz k pitvě

  7:58aktualizováno  7:58
Pohřebním službám se nevyplácí vozit nebožtíky na pitvy. Prodělávají na tom. Zdravotní pojišťovny jim proplácejí podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví jen část nákladů. "Je to dlouhotrvající problém," poznamenal šéf Sdružení pohřebnictví České republiky Julius Mlčoch.

Majitelé pohřebních služeb tak chtějí, aby za přepravu dostali víc peněz, nebo aby zemřelé vozil někdo jiný. Třeba sanitky.

Problém je podle Mlčocha v tom, že podle zákona o zdravotním pojištění je hrazena pitva zemřelého včetně nákladů spojených s uložením těla. Dále je hrazena přeprava zemřelého k pitvě a zpět do místa úmrtí.

"Proplácejí se ale jen kilometry se zemřelým. Cesta pohřebního vozidla zpět bez těla se neplatí," vysvětlil Mlčoch.

Převoz na pitvu se hradí ze zdravotního pojištění jako doprava s ohodnocením 14,34 bodu za jeden kilometr jízdy. "Návrat prázdného vozidla není z veřejného zdravotního pojištění hrazen," potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Aneta Kupková.

Upřesnila také, že ve druhém pololetí letošního roku je hodnota bodu 91 haléřů.

Toto nařízení je podle Mlčocha převzato z předpisu pro sanitky. "Ty ale mají možnost zajistit si přes dispečink vytíženost. Pohřební služba, která přiveze zemřelého na patologii a není tam žádné tělo k odvozu zpět do pohřební služby, takovou možnost nemá. Pohřebním vozem nelze vést nic a nikoho jiného než zemřelého."

Chybí systém i společný postup
Po řadě jednání dospělo ministerstvo zdravotnictví k tomu, že pohřební služby nejsou zdravotnická zařízení a ustanovení zákona o zdravotním pojištění se na ně nevztahuje.

"Měly by jim tedy být hrazeny náklady podle smlouvy, kterou k převozu uzavřou. 'Černý Petr' by pak zůstal v rukou doktora objednávajícího pitvu a převoz k ní," poznamenal Mlčoch. To ovšem naráží na odpor lékařů, kteří nevidí důvod, proč by měly jít náklady na jejich vrub.

"Protože tento problém není ani po letech systémově řešen, je pravdou, že pohřební služby odmítají těla na pitvu vozit, neboť je pro ně silně prodělečný," upozornil Mlčoch.

Některé pohřební služby situaci podle něj řeší tak, že nebožtíka k pitvě převezou ale nutí pozůstalé aby u nich objednali i pohřeb. Ztráta za převoz se pak "rozpustí" v ceně pohřbu. "To je ale nesprávný postup. Pokud však není žalobce, není ani soudce," připustil Mlčoch.

Ministerstvo musí čekat na dohodu
Změny v proplácení nemůže ministerstvo zdravotnictví změnit jednostranným rozhodnutím. "Aby mohlo k takové změně dojít, museli by se na novele konkrétních výkonů dohodnout účastníci dohodovacího řízení," tvrdí mluvčí Kupková.

"Na nízkou kalkulaci, která zahrnuje jen jednu cestu opakovaně a už delší dobu upozorňují zástupci segmentu dopravy a požadují navýšení stávajících výkonů dopravy," připomněla.

Zástupci dopravy podle ní například požadují, aby byla zohledněna i jízda prázdného vozidla zpět, zvýšené náklady na pohonné hmoty, či údržba vozidla.

Obecně se tohoto řízení účastní zástupci zdravotních pojišťoven a příslušných profesních sdružení, která poskytují daný druhu péče. Ministerstvo není podle Kupkové přímým účastníkem řízení, pouze po jeho skončení upraví příslušné výkony podle výsledku jednání.

Sanitky pohřebáky nenahradí
Objevují se názory, že by měly nebožtíky vozit z pitvy sanitky. "Vozidlo převážející zemřelé, ale nesmí být použito pro převoz živých pacientů nebo zdravotnického materiálu a musí splňovat náležitosti příslušných hygienických směrnic a zákona o pohřebnictví," poznamenala Kupková.

Proto dnes může převážet zemřelé jen pohřební služba.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz