Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko pohřbilo posledního komunistického vůdce Jaruzelského

  11:33aktualizováno  15:40
Za hlasitých protestů se v pátek na varšavském vojenském hřbitově konal pohřeb bývalého prezidenta Wojciecha Jaruzelského, jemuž země uspořádala obřad se státními poctami. Pohřeb provázelo skandování stovek jeho odpůrců. Vadilo jim, že generál, který tvrdě potlačil protivládní hnutí v roce 1981, spočine na vojenském hřbitově mezi oběťmi komunismu.

S posledním komunistickým vůdcem Polska Jaruzelskim se přišli rozloučit tři ze čtyř prezidentů demokratického Polska. Vlevo sedí Lech Walesa, vedle něj stojí jeho nástupce Aleksander Kwasniewski a vedle něj sedí současný prezident Bronislaw Komorowski. | foto: AP

První částí státního pohřbu byla mše, které se zúčastnil prezident Bronislaw Komorowski a exprezident Lech Walesa, další bývalý prezident Aleksander Kwasniewski byl rovněž u ukládání urny do země.

Mši v katedrále polské armády slouží biskup Jan Guzdek, který hned v první části odpověděl řadě kritiků zpochybňujících smysl církevního obřadu pro člověka, jenž většinu života proti náboženství vystupoval. Podle biskupa požádal Jaruzelski v posledních týdnech života o zpověď a jeho rodina si přála mši, což katolická církev nechtěla odmítnout.

"Mezi svými kamarády ve zbrani"

Pohřeb na vojenském hřbitově si vyžádala Jaruzelského rodina, podle níž se zesnulý celý život pokládal za vojáka a výslovně si přál být pochován "mezi svými kamarády ve zbrani". Uložení kontroverzní osobnosti mezi polskými válečnými hrdiny se však mnoha lidem nelíbí.

"Pokud chceme uchovat výjimečný charakter tohoto pohřebiště v polských dějinách... neměli bychom tam pohřbívat člověka, který většinu svého života zasvětil službě komunistickému režimu," řekl médiím Lukasz Kamiński, předseda polského Institutu paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ostatky posledního komunistického prezidenta Polska přinesli na vojenský hřbitov Powonzki vojáci ve slavnostních uniformách. Smuteční hudbu vojenské kapely však místy přehlušoval křik a pískot stovek lidí, které policisté drželi ve vzdálenosti několika metrů od pohřebního průvodu. Na transparentech odpůrců státních poct pro komunistického generála stála hesla jako "Powonzki nejsou pro zrádce!" či "Hanba armádě!".

Proslovu nad hrobem se ujal někdejší levicový prezident Aleksander Kwasniewski, který je spolu s expremiérem Leszkem Millerem jedním z hlavních zastánců Jaruzelského. "Loučíme se s jedním z nejvýjimečnějších polských politiků, s člověkem skromným a oddaným zájmům Polska," řekl Kwasniewski. Po 14. hodině byla urna uložena do země a lidé začali pokojně hřbitov opouštět. Příznivci Jaruzelského zaplnili jeho hrob květinami.

Odvrátil výjimečný stav sovětskou invazi?

Tisíce Jaruzelského příznivců však tvrdí, že vyhlášením výjimečného stavu a potlačením odborového hnutí usilujícího o změny ve státě v roce 1981 generál odvrátil hrozící sovětskou invazi. Jejich požadavku na státní pohřeb nakonec po počátečním váhání prezident Bronislaw Komorowski vyšel vstříc a obřadu se sám zúčastnil. Vyzval také k tomu, aby se pohřeb nestal politickým tématem.

Fotogalerie

Na mši za svého někdejšího politického soka se vypravil i vůdce odborového hnutí Solidarita z 80. let a pozdější prezident Lech Walesa. Na roli Jarzelského má prý smíšený názor, protože podle něj generál vedl stát ve složité době a musel činit těžká rozhodnutí. Byl však také zrádce a diktátor, uvedl Walesa. Účastnit se samotného ukládání generála do hrobu nechce, neboť prý "špatně snáší, když člověka házejí do země".

Další politici jsou stejně jako veřejnost v názorech na Jaruzelského, který zemřel po dlouhé nemoci v neděli ve věku 90 let, rozděleni. Bývalý levicový premiér Leszek Miller, který pozitivně líčí roli Jaruzelského při předání moci z rukou komunistů, nazval zemřelého "architektem kulatého stolu, bez něhož bychom se nyní nezúčastnili voleb do europarlamentu", a požadoval vyhlášení státního smutku. Prezident Komorowski ale smutek vyhlásit odmítl.

Zástupci středopravé vlády Občanské platformy se k Jaruzelskému vyjadřovali spíše negativně. Premiér Donald Tusk oznámil, že se pohřbu nezúčastní a označil svůj pohled na generála jako "rozhodně kritický".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

Ilustrační foto.

Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v...

Vychrtlý Bosňák byl symbolem genocidy, v Haagu přihlížel odsouzení Mladiče

Přeživší ze srbského koncentračního tábora Fikret Alič drží kopii titulní...

Bosňák Fikret Alič se stal před 25 lety symbolem krutostí války v bývalé Jugoslávii. Fotka vychrtlého muže uvězněného v...

Mugabe shromáždil obrovský majetek, jeho rodina jezdí v Batmobilu

Svržený zimbabwský prezident Robert Mugabe. (17. listopadu 2017)

Odstupující zimbabwský prezident Robert Mugabe nashromáždil během téměř čtyř desítek let v úřadu ohromné bohatství. On...Najdete na iDNES.cz