Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední spočinutí pro ty největší. Kardinál Vlk byl pohřben v místě králů

  20:01aktualizováno  20:01
Symbol státu a architektonický skvost. Ale zároveň také velké pohřebiště nejdůležitějších osobností českých dějin. V chrámu svatého Víta jich lze napočítat na tři desítky - panovníků, nejvyšších církevních hodnostářů. V sobotu byl na Pražském hradě pochován i kardinál Miloslav Vlk.

Kardinál spočinul v prostoru chrámové kaple zvané Nová arcibiskupská, která byla vybudována až s dostavbou katedrály před zhruba sto lety.

„Dříve byli pražští arcibiskupové pohřbíváni v kapli na levé straně za oltářem ve staré části katedrály. V té nově vybudované kapli odpočívá arcibiskup František Kordač, jeho následovník Karel Kašpar, pohřbený v roce 1941, a pak až František Tomášek, pochovaný v roce 1992,“ vysvětluje Martin Opatrný, správce majetku Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze.

Poslední rozloučení s kardinálem

Více než padesátiletou pauzu nezpůsobila dlouhověkost českého primase, ale komunistický režim, který znemožnil kardinálu Josefu Beranovi návrat z Říma do Prahy.

„Pan kardinál - který skonal v roce 1969 - tak musel být pochován v kryptě pod Svatopetrským chrámem v Říme nedaleko hrobů papežů. Nicméně se v současné době zvažuje jeho převezení do Prahy, tak, jak si přál a v závěti napsal,“ doplňuje páter Vladimír Kelnar, diecézní konzervátor.

Fotogalerie

Hroby králů a církevních hodnostářů jsou přímo ve svatovítské katedrále nebo v přístupném podzemí pod ní. De facto uprostřed kostela stojí mohutné Colinovo mauzoleum z bílého mramoru, které je místem posledního odpočinku císařů 16. století - Ferdinanda I. Habsburského a jeho syna Maxmiliána II.

Pod ním se nachází okázalá královská hrobka, která ukrývá sarkofágy dalších českých králů a císařů, jmenovitě třeba Jiřího z Poděbrad, Ladislava Pohrobka nebo Václava IV. V jejím středu stojí sarkofág otce vlasti - Karla IV.

Stříbrní andělé nesoucí svatého

Podzemní prostory, kde je zachováno zdivo svatovítské baziliky, a dokonce i starší románské rotundy, však ukrývají ještě jeden hrob knížete. Mohl by jím být Přemyslovec Boleslav I. zvaný Ukrutný. Kde leží kostra energického a mocného vládce, ale také vraha svatého Václava, se dosud nepodařilo bez pochyb určit. Ale mohl by to být zrovna ten pod katedrálou.

Náhrobky v kaplích přímo v kostele odkazují na další velké osobnosti českých dějin - třeba Břetislava I., Přemysla Otakara II. či sv. Václava. Na vskutku exponovaném místě u oltáře stojí impozantní stříbrná tumba, kterou nadnáší dvojice klečících andělů. Je to bohatý náhrobek sv. Jana Nepomuckého.

Kde mají hroby čeští panovníci a významné církevní osobnosti

Ukládání ostatků kardinála Miloslava Vlka do arcibiskupské hrobky v katedrále...

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz