Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohřeb protivínského policisty skončil incidentem

  13:04aktualizováno  13:04
Na pohřbu teprve devětadvacetiletého policisty Ivo Marka se dopoledne na hřbitově v Protivíně sešlo na čtyři sta lidí. Před týdnem ho zastřelil za nepříliš jasných okolností muž podezřelý ze znásilnění. Marek zemřel po převozu do nemocnice, jeho písecký kolega Daniel Stýblo zemřel na místě střelby. Ani Markův pohřeb však neproběhl v klidu. Skončil hlasitým troubením klaksonů a křikem před domem Jaroslavy Jůzové, exmanželky vraha policistů.

Šestadvacetiletá vdova po zavražděném policistovi se dokonce vrhla na dveře, tloukla na ně a s pláčem křičela. "Přece se s ní nebudeš špinit," domlouvali jí příbuzní. Jsou přesvědčeni, že na smrti dvou policistů nese vinu právě exmanželka střelce.

Luxusní dům Jaroslavy Jůzové leží jen několik set metrů od hřbitova, kde se pohřeb konal, a smuteční hosté museli projet kolem něj. Z úst řady hostů zaznívaly hrubé nadávky na adresu Jůzové, která podle Protivínských "stejně všechno zavinila".

Na Markův pohřeb přišlo 400 hostů
Pohřbu teprve devětadvacetiletého policisty se dopoledne zúčastnilo na hřbitově v Protivíně na čtyři sta smutečních hostů. Před týdnem ho zastřelil za nepříliš jasných okolností muž podezřelý ze znásilnění. Marek zemřel po převozu do nemocnice, jeho písecký kolega Daniel Stýblo zemřel na místě střelby.

Další střela vážně zranila i šestadvacetiletého policistu z Protivína, který je dosud v nemocnici. Střelec, který se na místě pokusil o sebevraždu, zemřel v pátek v pražském IKEMu.

Policisté smrtící útok nečekali

Pohřbu se zúčastnili Gross a Kolář
Na pohřbu byli i ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář. Poslední rozloučení doprovázely vojenské pocty a salvy.

Jedenatřicetiletý písecký kriminalista Daniel Stýblo, kterého 17. dubna v Protivíně zastřelil muž podezřelý ze znásilnění, zachránil v roce 1995 v Německu život jedenadvacetileté dívky.
"Kolega Stýblo před šesti lety poskytnutím první pomoci zachránil život dívky, těžce zraněné při dopravní nehodě v Německu. Za tento čin ho tehdy ocenil ministr vnitra i policejní prezident," uvedl vedoucí kanceláře píseckého policejního ředitele Václav Sedlák. Připomněl, že v souvislosti se zákrokem v Protivíně povýšil ministr vnitra podpraporčíka Stýbla posmrtně do hodnosti podporučíka. Stejně ocenil i Ivo Marka.

Oba zavražděné policisty ministr posmrtně jmenoval do hodnosti poručíka. Mimořádně jmenoval podporučíkem i zraněného příslušníka protivínského obvodního oddělení.

V Písku se konal také pohřeb kriminalisty
Poručík in memoriam Daniel Stýblo byl odpoledne pohřben na Lesním hřbitově v Písku.

Přestřelku a smrt obou policistů připomínají již několik dnů černé vlajky na všech policejních služebnách na Písecku.

Zraněný policista je v dobrém stavu, říká Kolář
Zdravotní stav šestadvacetiletého policisty Marka Párala, který byl 17. dubna v Protivíně na
Písecku vážně postřelen, je podle policejního prezidenta Jiřího Koláře velmi dobrý. Kolář společně s ministrem vnitra Stanislavem Grossem zraněného navštívil v nemocnici.

"Je ve velice dobrém psychickém stavu a mám za to, že to platí i pro policisty píseckého okresu. S policejními řediteli jsem hovořil i na toto téma;  myslím si, že je to v pořádku a že ještě nějakých 14 dnů to bude, než se všechny věci vysvětlí," uvedl Kolář.

Optimismus policejního prezidenta sdílí i jihočeský policejní ředitel Bohumil Bezemek. Novinářům řekl, že podporučíka Párala v nemocnici navštívil několikrát. "Jsem velice potěšen, protože je už naprosto 'ready', jak se říká. Hospitalizace ještě nějakou dobu potrvá a pak nastoupí domácí léčení. Pacient chodí, zajímá se o dění kolem sebe a je v dobrém stavu psychickém a zdá se mi i ve fyzickém. Pokud o dobrém stavu s prostřelenou hlavou můžeme hovořit, že je dobrý," řekl Bezemek.


Protivínský střelec zemřel
Už jen jediný přímý účastník přestřelky může vnést do celé tragédie světlo. V pátek totiž zemřel v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny střelec, který minulé úterý dva policisty zastřelil, jednoho těžce zranil a sám se pokusil o sebevraždu. "Pacient zemřel v pátek přibližně v půl páté. Ukázalo se, že mu už nebylo pomoci," řekl zpravodaji iDNES náměstek ředitele ústavu Pavel Totušek. Těžce zraněný střelec byl z písecké nemocnice do pražského IKEMU s průstřelem hlavy převezen ve čtvrtek.

Smrt policistů podle ministra vnitra Stanislava Grosse nesouvisí se spolehlivostí služebních zbraní. Odvolává se přitom na výpověď jejich zraněného kolegy. Ministr soudí, že policisté byli při zákroku příliš slušní a lidští. "Přestože mohli střílet, chtěli střílet v případě, že by došlo k útoku na tu dotyčnou ženu; prostě se snažili šetřit život toho příslušného člověka," řekl bez bližších podrobností.

Zraněný policista v pátek poprvé vypovídal
V pátek také poprvé vypovídal těžce zraněný šestadvacetiletý policista, který jediný přestřelku přežil.

"Při tomto výslechu nám policista řekl některé skutečnosti, které jsme předtím nevěděli. S ohledem na počáteční fázi vyšetřování případu nebudu hovořit o žádných podrobnostech," řekl vedoucí odboru Krajského úřadu vyšetřování v Českých Budějovicích Karel Štádlík. Vyšetřovatel odmítl také komentovat další postup vyšetřování.

Také s jedenatřicetiletým policistou Danielem Stýblem, kterého 17. dubna v Protivíně zastřelil muž podezřelý ze znásilnění, se na Lesním hřbitově v Písku naposledy rozloučili jeho příbuzní, kolegové i veřejnost (24. dubna 2001).

Rodiny, kolegové i veřejnost se na hřbitově v Protivíně na Písecku naposledy rozloučili s devětadvacetiletým policistou Ivo Markem, kterého 17. dubna zastřelil muž podezřelý ze znásilnění (24. dubna 2001).

Rodiny, kolegové i veřejnost se na hřbitově v Protivíně na Písecku naposledy rozloučili s devětadvacetiletým policistou Ivo Markem, kterého 17. dubna zastřelil muž podezřelý ze znásilnění (24. dubna 2001).

Rodiny, kolegové i veřejnost se na hřbitově v Protivíně na Písecku naposledy rozloučili s devětadvacetiletým policistou Ivo Markem, kterého 17. dubna zastřelil muž podezřelý ze znásilnění (24. dubna 2001).

Rodiny, kolegové i veřejnost se na hřbitově v Protivíně na Písecku naposledy rozloučili s devětadvacetiletým policistou Ivo Markem, kterého 17. dubna zastřelil muž podezřelý ze znásilnění (24. dubna 2001).

Jednotka policistů pálí čestnou salvu na hřbitově v Protivíně na Písecku při posledním rozloučení s devětadvacetiletým policistou Ivo Markem, kterého 17. dubna zastřelil muž podezřelý ze znásilnění (24. dubna 2001).

Také s jedenatřicetiletým policistou Danielem Stýblem, kterého 17. dubna v Protivíně zastřelil muž podezřelý ze znásilnění, se na Lesním hřbitově v Písku naposledy rozloučili jeho příbuzní, kolegové i veřejnost (24. dubna 2001).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za zapálení rodinného domu ve Staré Libavé hrozí muži až tři roky vězení

Požár ve Staré Libavé zničil vnitřní prostory rodinného domu i jeho střechu, s...

Říjnový požár rodinného domu ve Staré Libavé na Olomoucku, se kterým tehdy bojovalo osm jednotek hasičů, byl podle...

Bývalý hokejista Kunce řídil při smrtelné nehodě v Olomouci opilý

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Za volantem vozu, v němž v pátek při nehodě ve Wolkerově ulici zemřela mladá spolujezdkyně, seděl podle informací MF...

Chodkyni bez reflexních prvků srazilo na silnici auto, na místě zemřela

Dopravní nehoda se stala na čtyřproudé silnici mezi Chebem a Františkovými...

Tragická nehoda se stala brzy ráno na čtyřproudé silnici nedaleko Chebu. Mladou chodkyni, která na sobě neměla žádné...Najdete na iDNES.cz