Pohřeb po otřesech provázela zloba

  • 134
Oběti tragického zemětřesení pohřbili obyvatelé jihoitalské obce San Giuliano di Puglia. Tisíce lidí řekly sbohem 26 dětem a třem ženám, které zahynuly v troskách zřícené mateřské školky. Mnozí nezakrývali zlobu na úřady. Lidem vadí, že nevěděli o možném seizmickém nebezpečí. Příčiny tragédie vyšetřuje italská justice.

Čtvrteční zemětřesení o síle 5,4 stupně na Richterově škále postihlo 21 obcí v kraji Molise. Přes 5000 lidí je dosud bez střechy nad hlavou. Obyvatelé San Giuliano di Puglia žijí stále v úzkostech kvůli řadě následných otřesů.

Rakve obětí nesli záchranáři
Tragédii, již prožili obyvatelé obce v kraji Molise, vzdálené asi 300 kilometrů jihovýchodně od Říma, ilustrovala během pohřbu obětí zemětřesení fotografie usmívajícího se dítěte, která byla na jedné malé bílé rakvi pokryté bílými květinami.

Šestadvacet bílých rakví a tři rakve tmavší barvy bylo vyrovnáno ve dvou řadách na kobercích před oltářem, u něhož biskup místní diecéze sloužil mši. Z domu smutku je vynesli záchranáři - hasiči, karabiníci, členové lesní stráže a civilní ochrany.

Žádné z dětí, které přišly o život, nebylo starší deseti let. "Pro starobylou obec o 1500 obyvatelích, jež žije z pěstování olivovníků, znamenaly budoucnost," píše AFP. Jedna z matek propukla v srdceryvný pláč, když záchranáři vynášeli rakev s jejím dítětem.

Vláda dá zasaženým 50 milionů eur
Papež Jan Pavel II. poslal v době konání smutečního obřadu obyvatelům poselství, ve kterém rodinám obětí vyjadřuje svou soustrast a "svěřuje Bohu" děti, které zahynuly.

Obřadu se zúčastnil prezident Carlo Azeglio Ciampi s manželkou. Vládu zastupovali dva ministři a předseda Poslanecké sněmovny Pierferdinando Casini.

Premiér Silvio Berlusconi, jenž San Giuliano navštívil ve čtvrtek, byl v Římě přítomen zasedání vlády, na kterém bylo rozhodnuto poskytnout postižené oblasti 50 milionů eur.

Mohou za tragédii úřady?
Italská justice od pátku vyšetřuje příčiny zřícení školní budovy. Pozornost rozzlobené veřejnosti se obrátila proti osobám, jež odpovídaly za rekonstrukci budovy z roku 1953, a proti ústředním úřadům, které obec neinformovaly o seizmickém nebezpečí.

Obec není na mapě nebezpečných míst z roku 1984, je však na aktualizované mapě z roku 1998, již ale úřady dosud oficiálně neschválily. "Nikdo v San Giulianu nevěděl o tom, že italský protiseizmický výbor klasifikoval tuto zónu jako nebezpečnou," prohlásil biskup místní diecéze Termoli-Larino poté, co přijel sloužit mši.

"Kdyby San Giuliano bylo klasifikováno jako zóna se seizmickým nebezpečím, nikdy bych na sebe nevzal odpovědnost za provedené stavební práce. Mnoho jsem toho dělat nemohl," bránil se stavební mistr, který měl dohled nad rekonstrukcí školy.

Letecké snímky města prozradily, že otřesy poškodily i další budov. "Všechny domy zatím stojí, několik má praskliny. Jedinou zničenou budovu je školka," řekl ministr dopravy Pietro Lunardi.

Oblast zasáhly už třetí otřesy
V sobotu zasáhly oblast Molise další, už třetí otřesy v řadě. Oproti předchozím však byly výrazně slabší. Žádné oběti nejsou hlášeny. Zemětřesení dosáhlo 3,8 stupňů na Richterově škále.

Neustávající otřesy vyvolalo paniku zejména v nejvíce postižené a evakuované obci San Giuliano di Puglia, jejíž obyvatelé museli strávit noc ve stanech.

Úřady vybudovaly stanové městečko na sportovním hřišti. Vystěhovaní lidé si na noc rozdělali ohně a tísnili se pod přikrývkami, aby se zahřáli. "Ztratili jsme všechno. Kdo si mohl představit, že nám nic nezůstane," plakala starší žena.

Druhé zemětřesení vyvolalo evakuaci
Druhé zemětřesení otřáslo jižní částí střední Itálie v pátek po 28 hodinách po prvních otřesech. Otřesy potvrdil italský Národní geofyzikální ústav. Vědci naměřili 5,1 stupňů Richterovy škály. Podle svědků otřesy trvaly dlouho.

DOMY A NEDBALOST?

* O nebezpečích, které otřesy postiženému regionu hrozí, se chystá jednat civilní ochrana. Pozornost se nyní v Itálii soustřeďuje na otázku, zda příčinou tragédie byla nedbalost při stavění budov v zóně, o které se vědělo, že v ní může nastat seizmická činnost.
* Kritici se ptají, zda region, který leží asi 225 kilometrů jihovýchodně od Říma, neměl být označen za území s hrozbou zemětřesení, což by vedlo k přísnější podmínkám při stavění domů.

Zasažena byla i obec San Giuliano di Puglia, ležící nedaleko epicentra předchozího zemětřesení, které zde ve čtvrtek smetlo jednu budovu. V ní sídlila mimo jiné mateřská školka, kde otřesy uvěznily desítky dětí a dospělých.

Po nových otřesech úřady rozhodly o evakuaci obce. Příkaz vydal šéf oddělení italské civilní ochrany Guido Bertolaso. "Rozhodnutí bylo učiněno z preventivních důvodů, nikoli kvůli tomu, že by hrozilo zřícení budov," sdělili příslušníci civilní ochrany.

San Giuliano di Puglia má 1500 obyvatel. Příkaz k opuštění obce se týká všech, včetně novinářů. Na sportovním stadionu za obcí vyrostlo stanové městečko.

Učitelka poslední obětí
Krátce po příkazu k evakuaci vyprostili záchranáři z trosek školy tělo učitelky. Jde o poslední oběť, protože nikdo jiný se už nepohřešuje.

"Uvnitř školky bylo 56 dětí, čtyři učitelé a další dva zaměstnanci," tvrdí zástupce velitele hasičů z Campobassa Michele Di Tullio. Nad ránem k objektu dorazily záchranářské posily se psem, aby pátraly po zbývajících pohřešovaných.

Ve čtvrtek večer zachránili hasiči čtyři děti. Byly vyděšené, pokryté prachem, ale zřejmě bez vážnějších zranění. Nejméně osm vyproštěných dětí je v kritickém stavu.

ŘÍM A OKOLÍ: LIJÁKY

* Kromě zemětřesení postihly střední Itálii přívalové deště, provázené prudkým nárazovým větrem. Voda zaplavila ulice a sklepy a způsobila v řadě míst naprostý chaos v dopravě.
* Zasažen byl i Řím. V proslulém Koloseu podle agentur stálo tolik vody, že připomínalo spíše Benátky.  Zpozdilo se i mnoho letů na letišti Fiumicino. Autobusy se jen s obtížemi prodíraly hlubokou vodou.
* V přímořském letovisku Terracina jižně od Říma se zřítila pod náporem větru střecha místního kostela ze 14. století.
* Bouřky provázené krupobitím způsobily sesuvy půdy, jež na dálnici vedoucí z Říma na jih přerušily provoz v délce 110 kilometrů.

Smutek v tělocvičně
Po čtvrtečním zemětřesení se tělocvična postižené školy změnila v márnici. "Jedna matka přišla dokonce o tři děti," říká dobrovolnice Červeného kříže, která po celou noc omývala těla mrtvých dětí.

Ulice městečka San Giuliano di Puglia připomínají křížovou cestu. Muži a ženy se zarudlými tvářemi a uplakanýma očima se přicházejí do tělocvičny rozloučit se svými potomky.

Děti se připravovaly na oslavy Halloweenu, řekla v nemocnici jedna ze zachráněných učitelek. V okamžiku otřesu byla většina dětí na dvoře. Viděly, jak se budova zřítila, a jsou v šoku, vylíčila agentuře ANSA lékařka Michelina Morelliová.

Těla dvou starších žen našli hasiči pod troskami domů nedaleko školy. Zraněno je mnoho lidí v celé oblasti. Jen nemocnice v Larinu, které také zasáhlo ničivé zemětřesení, přijala na čtyřicet lidí.

Nejvíce obětí od roku 1980
Prezident Václav Havel poslal svému italskému protějšku Ciampimu soustrastný telegram, v němž vyjádřil lítost a zármutek. Znepokojení nad osudem dětí vyjádřil také papež Jan Pavel II. V pátek chce připomenout drama při modlitbě Angelus.

Italské ministerstvo vnitra vyslalo na pomoc tři vrtulníky a hasiče z krajů Abruzzo, Lazio a Kampánie. Část záchranářů spěchala na pomoc také od soptící Etny. Premiér Silvio Berlusconi navšítvil Campobasso.

Počtem obětí je čtvrteční zemětřesení nejhorší, které zemi postihlo od roku 1980. Před dvaadvaceti lety zaznamenali na jihu Itálie otřesy o síle až 7,2 stupně Richterovy stupnice. Zahynulo 2735 lidí, nejvíce postižena byla Neapol a její okolí.

ANGELŮV PŘÍBĚH

* Osmiletého Angela vytáhli v noci. Beton ho uvěznil na nekonečných šestnáct hodin.
* "Byl prakticky pohřbený pod troskami, lokty se dotýkal svého mrtvého spolužáka," potvrzuje záchranář Arturo Pierro, který chlapce vyprošťoval několik hodin.
* "Pořád křičel 'pomozte mi'. Bylo to příšerné. Kus po kusu jsme odhazovali trosky. Když jsme ho vytáhli, měl jsem obrovskou radost."
* Angelo má sice zlomené obě nohy a vykloubené rameno, ale žije. Další obyvatelé horského městečka už ztratili naději.
* "Umřu s ním! Já umřu s ním!" křičí mladá matka, která ztratila potomka.
* Jiná zdrcená žena jen mechanicky opakuje: "Chudák dítě, chudák dítě."

Země se třásla i v Římě
Čtvrteční epicentrum bylo vzdáleno 226 kilometrů od Říma. Bylo to další ze série zemětřesení, které sužují Itálii poté, co v neděli začala řádit sicilská sopka Etna. Experti nevyloučili další otřesy.

Epicentrum se nacházelo poblíž obce Campobasso v oblasti Molise, kde se zřítily dvě budovy. Otřesy však mohli pocítit i lidé v Římě či Neapoli. Italská vláda vyhlásila v oblasti stav ohrožení.

Zemětřesení, které bylo zaznamenáno v 11:40 hodin, dosáhlo 5,4 stupňů na Richterově škále. Jde o nejsilnější zemětřesení od roku 1997. Zasáhlo obce Bonefro, Larino, Santa Croce di Magliano, Colletorto a San Giuliano di Puglia v okolí historické Campobassy. Desítky lidí v panice vybíhaly do ulic.

Sicilská Etna, jejíž soptění provázela první ze série zemětřesení, se pomalu uklidňuje. Řada obyvatel však stále raději spí ve svých automobilech než v domech. V Santa Venerinu ztratilo střechu nad hlavou na 400 rodin. Vláda uvolnila pro Sicílii 15 milionů eur.

Dále čtěte: ITALSKOU TRAGÉDII ZAHÁJILA ETNA

Záchranáři se snaží vyprostit z trosek školky v obci San Giuliano di Puglia na jihu Itálie zasypané děti a učitele. Budovu smetlo zemětřesení. (31. října 2002)

Záchranáři se snaží vyprostit z trosek školky v obci San Giuliano di Puglia na jihu Itálie asi dvacet zasypaných dětí a učitelů. Budovu smetlo zemětřesení. Pět dětí zemřelo. (31. října 2002)

Záchranáři se snaží vyprostit z trosek školky v obci San Giuliano di Puglia na jihu Itálie asi dvacet zasypaných dětí a učitelů. Budovu smetlo zemětřesení. Pět dětí zemřelo. (31. října 2002)

Italští záchranáři vynášejí těla z trosek zřícené školy v obci San Giuliano di Puglia na jihu země. (31. října 2002)

Hasiči a záchranáři odklízejí trosky a hledají v sutinách italské školy pohřešované děti. (1. listopadu 2002)

Městečko San Giuliano di Puglia oplakává děti i dospělé, kteří zemřeli při čtvrtečním ničivém zemětřesení. (1. listopadu 2002)

Městečko San Giuliano di Puglia oplakává děti i dospělé, kteří zemřeli při čtvrtečním ničivém zemětřesení. (1. listopadu 2002)

Záchranáři odvážejí do nemocnice chlapce, který pod sutinami zbořené školy přežil dlouhé hodiny. (1. listopadu 2002)

Před zřícenou školou se vrší věci a školní pomůcky. Patřili dětem, které našli v sutinách smrt. (1. listopadu 2002)

Celkový pohled na školu v italském San Giuliano di Puglia, která se zřítila během čtvrtečního zemětřesení. (1. listopadu 2002)

Záchranáři v San Giuliano di Puglia nesou ženou zraněnou druhým zemětřesením, které postihlo obec během 28 hodin. (1. listopadu 2002)

Mladík utíká v San Giuliano di Puglia před druhým zemětřesením, které postihlo obec během 28 hodin. (1. listopadu 2002)

Záchranáři nesou rakve obětí zemětřesení v San Giuliano di Puglia, kde ve zřícené školce zahynulo 29 lidí, většinou dětí. (3. listopadu 2002)

Záchranáři nesou rakve obětí zemětřesení v San Giuliano di Puglia, kde ve zřícené školce zahynulo 29 lidí, většinou dětí. (3. listopadu 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video