Sedmdesát let po smrti, dvacet po nalezení. Vojáci se dočkali pohřbu

  • 4
Téměř sedmdesát let trvalo, než se osm britských vojáků dočkalo pohřbu se všemi poctami. Ostatky mužů, kteří na sklonku druhé světové války havarovali s letounem RAF v Malajsii, byly sice nalezeny už před dvaceti lety, teprve nedávno se je však podařilo z nepřístupného terénu vyzvednout.

Osudný let odstartoval 23. srpna 1945 z Kokosových ostrovů, aby shodil zásoby britským vojákům a silám místního odporu během posledních dní japonské okupace jihovýchodní Asie. Nikdo z osmi mužů na palubě však kvůli havárii nepřežil.

Vrak letounu objevili členové tamních kmenů hluboko v malajsijské džungli v roce 1991. Avšak až roku 2009 byli forenzní experti schopni se k němu dostat a spolu se zástupci britské armády a vojenského muzea kosti vyzvednout.

Mise za záchranu ostatků začala už o tři roky dříve, byla však poznamenána nedostatkem vybavení a hlavně náročností hornatého terénu, doplňuje britský deník The Times.

Šedesát tři částí lidských kostí a dalších osmnácti úlomků, které by lidskými kostmi býti mohly, tak nyní konečně definitivně spočinulo v zemi se všemi poctami během ceremoniálu na předměstí Kuala Lumpuru.

Vedle ostatků vojáků se na místě havárie nalezlo i množství jejich osobních předmětů, od osobních známek, přes náramky až po prsteny. Všechno bylo vráceno pozůstalým a jejich potomkům.

Zakopané spitfiry v Barmě

140 legendárních letounů Spitfire z druhé světové války v nedotčeném stavu se možná ukrývá pohřbených v zemi na různých místech v Barmě. To je třikrát až čtyřikrát víc než počet stávajících modelů ještě schopných letu. Nově podepsaná dohoda mezi Barmou a Británií by měla nyní umožnit jejich vyzdvižení.

Zbraň, které se piloti luftwaffe naučili bát, dostali letci RAF v podobě
Sté výročí narození Františka Fajtla si připomněli v jeho rodišti v Doníně. V...

Spitfiry byly do Barmy dopraveny na sklonku války, aby mohly být použity proti Japonsku, což se ovšem vzhledem k japonské kapitulaci v roce 1945 nestalo. Uložení strojů pod zem mělo podle všeho zabránit tomu, aby padly do rukou nepřátel. Zakopáním letadel, údajně přímo v přepravních bednách, byla pověřena americká armáda. Spitfire Mk. XIV poháněné motorem Rolls-Royce Griffon byly jednomístné bojové letouny jsou 9,14 metru dlouhé s rozpětím křídel 11,3 metru.

Zdroj: ČTK

Během uctivého obřadu byl každý z vojáků vzpomenut jménem, aby mu mohly rodiny vzdát dostatečný hold. Za tónu vojenské trubky pak jejich ostatky uložené v jedné rakvi spustila pod zem čestná stráž.

Konečně poslední kapitola

"Tohle je to poslední rozloučení," sdělil třiaosmdesátiletý Geoffrey Dovey, jehož tehdy dvacetiletý bratr William Kenneth zemřel spolu s ostatními. "Jsem opravdu rád, že po tak dlouhé době došlo k vhodnému ukončení toho všeho," doplnil.

Vysoký britský komisař Simon Featherstone, který se aktu účastnil, uvedl, že ceremonie není jen dalším mezníkem historie, ale zároveň symbolickým uzavřením jedné kapitoly života mrtvých i jejich rodin.

Jednalo se už o druhý pohřeb takového druhu v Malajsii v poslední době. Ceremoniálu letos předcházel podobný, kdy bylo pohřbeno devět britských vojáků, kteří zemřeli při pádu letadla v roce 1950. Tehdy zde bojovali proti komunistickým povstalcům.

Na 20 tisíc zmizelých vojáků

Za obě ceremonie a vyzvednutí ostatků mohou britské rodiny děkovat členům malajsijské armády, která jejich vyzvednutí provedla a zejména pak Malajsijské historické společnosti, která akce zorganizovala.

Jak sdělila americkému webu ABC News zástupkyně britského ministerstva obrany Sue Raftreeová, během válek zmizelo na dvacet tisíc britský vojáků. Doplnila, že vláda Spojeného království nemá prostředky na vyzvednutí všech ztracených ostatků, ale pokud se tak stane, podpoří jejich uctivé pohřbení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video