Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se v katedrále svatého Víta naposledy rozloučili s kardinálem Vlkem

  10:48aktualizováno  13:29
V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se v sobotu uskutečnilo poslední rozloučení s kardinálem Miloslavem Vlkem. Zádušní mši sloužil arcibiskup Dominik Duka. Ostatky kardinála byly po pohřbu uloženy v arcibiskupské kapli svatovítské katedrály. Na obřad proudily už od rána tisíce lidí.

Vlk zemřel minulou sobotu ve věku nedožitých 85 let.

„Před katedrálou čekalo na začátek bohoslužby odhadem tisíc lidí. Všichni se dostali dovnitř. Každý musel projít bezpečnostní kontrolou, ale zvláštními vchody bez rámů,“ hlásil z místa reportér MF DNES a iDNES.cz.

V prvních lavicích katedrály seděla například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr kultury Daniel Herman, kdysi Vlkův biskupský sekretář, ambasadoři z Portugalska a Polska či místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Fotogalerie

V úvodu bohoslužby zněl úryvek z poslední vůle kardinála Vlka.

„Do Božích rukou poroučím celý svůj život, všechny své práce, vše, co jsem konal. Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiným,“ napsal kardinál a děkoval všem svým spolupracovníkům. „Na všechny se obracím s prosbou za odpuštění mých chyb a hříchů, kterými jsem je pohoršil, a negativního jednání, kterým jsem jim - třeba nechtěně - ublížil,“ pokračoval Miloslav Vlk.

Na pohřeb dorazili kardinálové a biskupové z okolních zemí a také z náboženského Hnutí fokoláre, k němuž se kardinál Vlk hlásil. Svou účast naopak už dříve vyloučil prezident Miloš Zeman (více zde).

Kněží a biskupů přijelo několik stovek. Jen jejich nástup trval více než patnáct minut. V katedrále byl například kardinál Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem, jedna z nejvýznamnějších žijících osobností katolické církve. Papeže zastupoval nuncius Giuseppe Leanza. Z hostů dorazil například arcibiskup z thajského Bangkoku.

Byli jsme přátelé, i když jsme měli spory, řekl Duka

Kardinál Dominik Duka přenechal kázání emeritnímu plzeňskému biskupovi Františku Radkovskému. „S kardinálem Vlkem byli velcí, celoživotní přátelé,“ vysvětlil to arcibiskupský ceremoniář Vojtěch Mátl.

Biskup Radkovský v kázání zdůraznil Vlkovu oddanost kněžskému povolání už od dětství, a to i v těžké době totality, kdy nemohl působit a živil se umýváním oken.

„Podřizovat se Boží vůli není snadné pro nikoho, především je to náročné pro lidi energické, jako byl on,“ zavzpomínal na kardinála biskup. Podobně si bude Vlka pamatovat i Antonín Randa, který se o něho staral v posledních týdnech před smrtí. „Vždycky v něm byl život, rád se smál i třeba rozzlobil,“ řekl MF DNES.

Duka v úvodu bohoslužby přiznal, že měl se svým předchůdcem na arcibiskupském stolci spory, zvlášť ohledně „církevní politiky“. „Ujišťuji všechny, že to neubralo nic na naší vzájemné úctě a přátelství,“ řekl.

Za veřejnost se s kardinálem rozloučil bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. „Jeho odvaha k jasnému vyjádření víry za totality i nyní jsou stálým příkladem, jak si zachovat osobní svobodu,“ řekl Wilhelm. „Přeji ti, vzácný příteli, věčný odpočinek v Božím království,“ dodal.

Papežský nuncius Giuseppe Leanza před uložením rakve do hrobky přečetl telegram od papeže Františka, který poslal do Prahy po kardinálově úmrtí. „Vzpomínám na jeho věrnost církvi i přes pronásledování církve,“ napsal papež.

Za celosvětové církevní Hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil, promluvil kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, arcibiskup Bangkoku. „Díky Miloslave, že jsi nám svým svědectvím ukázal, jak dávat Boha vždy na první místo.“

Po 13. hodině rakev s kardinálovým tělem přeneslo do hrobky osm mužů. Kromě dvou biskupů - budějovického a plzeňského, v jejichž diecézích Vlk kdysi působil jako biskup a kněz - mezi nimi byl také třeba ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha či církevní historik Jan Stříbrný. Vlka na poslední cestě ke hrobce doprovodila i jeho o čtrnáct let mladší sestra Růžena s dalšími příbuznými.

Místo květin příspěvky na hospic

Na Pražském hradě byly k dispozici i dvě velkoplošné obrazovky. Jedna byla na třetím nádvoří, druhá na Hradčanském náměstí. Obrazovky byly také přímo v katedrále.

Pro účastníky pohřbu byly už v 9 hodin otevřeny zvláštní vstupy na Hradčanském náměstí a na Prašném mostě. „Organizátorům vycházíme vstříc, aby organizace byla co nejplynulejší, důstojná, bezpečná,“ řekl Jan Novák, který je pověřen řízením hradního bezpečnostního odboru. Katedrála se otevřela o necelou hodinu později.

Lidé měli během pohřbu možnost přispět na Domácí hospic Duha v Hořicích. Ve smutečním oznámení bylo uvedeno, aby tak lidé učinili namísto květinových darů.

Na organizaci pohřbu se podílelo asi devadesát dobrovolníků, které pražské arcibiskupství povolalo i z ostatních českých diecézí. Studenti semináře, tedy budoucí kněží, například pomáhali organizovat na Hradčanském náměstí parkování aut.

Rakev bude uložena v arcibiskupské kapli

Ostatky kardinála Miloslava Vlka byly po pohřbu uloženy v arcibiskupské kapli svatovítské katedrály. Je jedinou kaplí nové části katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženy například ostatky kardinálů Františka Tomáška (1899-1992) a Karla Kašpara (1870-1941).

Lidé se mohli se zesnulým osobně rozloučit i v předchozích dnech - ve čtvrtek ve svatovítském chrámu a v pátek v kostele sv. Benedikta na Hradčanech.

Miloslav Vlk v posledních měsících trpěl rakovinou plic, kterou u něj lékaři diagnostikovali po kardinálově částečném kolapsu na Štědrý den loňského roku. Nemoci podlehl minulou sobotu dopoledne v Praze.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...Najdete na iDNES.cz