Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Británie pohřbila vojáka, kterého v Londýně rozsekali islamisté

  13:53aktualizováno  15:10
V severoanglickém městě Bury v pátek v poledne s vojenskými poctami pohřbili britského vojáka Lee Rigbyho, který byl v květnu za bílého dne zavražděn na jedné z londýnských ulic. Smuteční mše v kostele se kromě rodiny a zástupců armády zúčastnili i premiér David Cameron a starosta Londýna Boris Johnson.

Rigbyho vražda před téměř dvěma měsíci šokovala celou Británii i svět, a to nejen svou brutalitou, ale i způsobem, jak se k ní postavili podezřelí pachatelé. Dva Britové nigerijského původu 22. května nejprve Rigbyho srazili za bílého dne autem a poté ho dobili noži a mačetou (více o brutálním útoku čtěte zde).

Útočníci po činu neutekli, nechali se natáčet a kolemjdoucím tvrdili, že jde o odplatu za akce britských vojáků v muslimských zemích (svědectví lidí, kteří útoku přihlíželi, čtěte zde).

Fotogalerie

Město Bury u Manchesteru bylo jako místo vojenského pohřbu zvoleno proto, že sem sahají kořeny královského pluku střelců, jehož byl 25letý Rigby členem. V nedalekém Middletonu navíc žije jeho rodina a na tamním hřbitově nakonec spočine rakev.

Lee by nechtěl, abychom smutnili

Na ulicích Bury se v pátek shromáždily stovky lidí, kteří chtěli vojákovi vzdát hold. Média sledovala především Rigbyho nejbližší rodinu - mladou vdovu a teprve dvouletého syna, který na mši přišel v tričku, které mělo na zádech nápis "Můj tatínek, můj hrdina" (profil zavražděného britského vojáka najdete zde).

Matka Rigbyho ještě před samotným obřadem pro BBC uvedla, že její syn by si určitě přál, aby by celý obřad ve znamení pozitivní nálady. "Určitě by chtěl, aby lidé vzpomínali na ty veselé dny, které s ním prožili," prohlásila Rigbyová.

Nevlastní otec Rigbyho Ian uvedl, že "dnešek by měl být oslavou Leeova života. Měli bychom si připomenout, co pro nás znamenal. Měl rád humor a všemožné vtípky, tak bychom si ho měli pamatovat".

Byl srdcem armádních bubeníků

Plukovník Jim Taylor, jeden z Rigbyho přátel z jednotky, na smutečním obřadu prohlásil: "Lee byl vždycky středem zábavy, zároveň ale také prokazoval oddanost celému regimentu. Měl obrovské charisma."

Taylor nešetřil slovy chvály na adresu Rigbyho i bezprostředně po útoku. Tehdy se při vzpomínání na svého kamaráda téměř rozplakal. "Byl oddaný, profesionální voják a talentovaný bubeník z vojenských přehlídek. Byl to skutečný charakter. Byl srdcem všech armádních bubeníků," vzpomínal Taylor.

Dvojice mužů obviněných z Rigbyho vraždy čeká nyní ve vazbě na soud, který začne 18. listopadu. Osmadvacetiletý Michael Adebolajo a dvaadvacetiletý Michael Adebowale jsou obviněni z vraždy a držení zbraní. Starší z nich se navíc bude odpovídat z pokusu o zabití dvou policistů, kteří přijeli muže po hrůzném činu zadržet (o zadržení útočníků čtěte zde).

Záběry lidí, kteří přihlíželi útoku na Rigbyho:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz