Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

13:59
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost.
13:10
Reportér BBC John Pienaar si povšiml, že nejvýraznějším rysem atmosféry v londýnských ulicích byl respekt a úcta. Několik lidí se demonstrativně otočilo zády, píše na webu stanice, ale "respekt souzněl ulicemi". Reportér také poznamenal, že o významu Thatcherové hodně vypovídá i účast labouristických expremiérů Tonyho Blaira a Gordona Browna na přípravách a plánování pohřbu.
13:00
Pohřební vůz odjíždí z areálu katedrály.
12:59
Obřad v katedrále sv. Pavla končí. Vojáci vynášejí rakev ven.
12:43
Lidé venku se dovnitř katedrály nedostali, zde mělo místa rezervováno 2 300 pozvaných hostů. To ale neznamená, že by venku Thatcherové nevzdávali poctu. David Lydiyat, pětadvacetiletý konzervativec a radní z Chipping Norton v hrabství Oxfordshire, řekl BBC: "Byla největším Britem od dob Winstona Churchilla."
12:42
Londýnský biskup Richard Chartres citoval básníka T. S. Eliota. "To, čemu říkáme začátek, často bývá koncem. Udělat někde konec znamená udělat i začátek. Konec je místo, odkud dále začínáme."
12:00
Ceremonii v katedrále zahájil děkan katedrály David Ison. "Vzpomínáme na hodnoty, kterými se řídila, na ideály, jež hájila," řekl.
11:49
Vojáci různých jednotek britských ozbrojených sil nesou za zvuku zvonů rakev do katedrály.
11:44
Královně Alžbětě II. bude 21. dubna 87 let, tedy stejně tolik let, kolika se dožila Margaret Thatcherová. Ale panovnice vypadá na záběrech vitálně. Dlouhověkost je ostatně mezi britskými královnami poměrně obvyklá. Její matka Alžběta, známá jako Královna matka, se dožila 102 let, královna Viktorie téměř 82 let.
11:43
Za zvuků britské hymny přijíždí do areálu katedrály britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem.
11:31
Margaret Thatcherová symbolicky naposledy opouští Westminster, odkud dlouhá léta vládla jedné z nejmocnějších zemí světa. Lafeta s rakví, vlajkou a věncem putuje do City. Zaznívá potlesk, jsou ale slyšet i výkřiky odpůrců.
  • Pohřební vůz s ostatky Margaret Thatcherové projíždí kolem britského

    Pohřební vůz s ostatky Margaret Thatcherové projíždí kolem britského parlamentu. (17. dubna 2013) / Autor: Reuters

11:20
Osm prostovlasých vojáků vynáší rakev a nakládá ji na lafetu, která od nynějška ponese jméno Margaret Thatcherové. Rakvi dominuje věnec květin a vzkaz: "Milované matce - budeš navždy v našich srdcích" od jejích dvojčat - syna Marka a dcery Carol.
11:19
Atmosféra v okolí katedrály sv. Pavla výrazně ožila ve chvíli, kdy dorazili význační hosté, hlásí z Londýna naše zpravodajka Iveta Polochová. Dorazil šéf labouristů Ed Miliband i předseda vládních liberálů Nick Clegg. Potlesk sklidil nekdější premiér Tony Blair s manželkou Cherie, největší aplaus si však vysloužil populární londýnský starosta Boris Johnson.
11:16
Šestispřežím Královského dělostřelectva tažená dělová lafeta z první světové války stojí před kostelem.
11:06
Smuteční průvod s rakví dojel ke kostelu Královského letectva St. Clement Danes. Zde nyní překládají rakev na lafetu, na níž v čestném průvodu zamíří do katedrály sv. Pavla. Kostel nese jméno jednoho z prvních papežů Klementa I., patrona námořníků - a odkazuje též na závěr prvního tisíciletí po Kristu, kdy Anglii zčásti ovládali Dánové. Teorií o přesné podobě odkazu na severské mořeplavce je více - např. ta, že Dánové kostel postavili, nebo jiná, hovořící o stavbě na uctění památky poražených dánských bojovníků či o masakru neozbrojených Dánů v kostele.
11:01
Londýnem už v černém pohřebním jaguaru projíždí rakev Thatcherové zakrytá britskou vlajkou.
10:57
Zatímco konzervativci a řada ekonomů si Thatcherové váží, odboráři mají jiný názor. Český rozhlas se ptal českých europoslanců, co by pojmenovali po Margaret Thatcherové. "Maximálně když byste tedy chtěl něco pojmenovat, tak tady toalety," odpověděl na otázku europoslanec a bývalý šéf odborů Richard Falbr z ČSSD, podle kterého Thatcherová škodila Británii i celé Evropě.
10:55
Exprezident Václav Klaus se v katedrále pozdravil s bývalým britským ministerským předsedou Gordonem Brownem.
10:40
Thatcherovou pohřbí na hřbitově Royal Hospital Chelsea, nemocnice, v níž řada veteránů z Chelsea Pensioners, o nichž jsme psali níže, tráví podzim života.