USA se veřejně rozloučily s Neilem Armstrongem v Národní katedrále ve

USA se veřejně rozloučily s Neilem Armstrongem v Národní katedrále ve Washingtonu (13. září 2012) | foto: AP

Se zesnulým Armstrongem se rozloučil Aldrin, Collins a stovky Američanů

  • 118
Ve washingtonské Národní katedrále proběhl veřejný vzpomínkový obřad k úmrtí prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga. Ten zemřel 25. srpna ve věku 82 let. S nejznámějším americkým astronautem se přišli rozloučit oba zbývající členové Apolla 11 i další slavní astronauti.

Veřejné rozloučení proběhlo ve washingtonské katedrále i za účasti Buzze Aldrina i Michaela Collinse, tedy dvou mužů, kteří spolu s Armstrongem tvořili posádku slavného Appola 11. Obřadu se mezi stovkami dalších zúčastnil i poslední muž na měsíci Eugene Cernan, jak si všimla britská BBC, a další slavný americký astronaut John Glenn, jak doplnila AP.

"Ještě jednou nám ukazuješ cestu ke hvězdám," pronesl Cernan, "a jak prolétáš místy, kam se odváží jen orlové, nyní můžeš konečně natáhnout ruku a dotknout se Boha."

Po Cernanově proslovu zazpívala zpěvačka Diana Krall poklidnou verzi písně "Fly Me To The Moon". Dále zazněl i záznam slavného Kennedyho proslovu, ve kterém populární americký prezident vysvětluje, že si USA nezvolily za cíl dobýt Měsíc proto, že by to bylo lehké, ale naopak proto, že je to tak těžké.

Otisk v každém z nás

Charles Bolden, nyní vysoký činitel NASA a taktéž bývalý astronaut, pak ve své řeči vyzdvihl Armstrongovu skromnost a odvahu, která ho doslova donesla ke hvězdám. Bolden dále přečetl dopis od amerického prezidenta Baracka Obamy.

"Stejně jako na Měsíci, zanechal důležitý otisk i v každém z nás," vzkázal mimo jiné americký prezident. Armstrong jako první člověk stanul na povrchu Měsíce 20. července 1969. Jeho věta: "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," se zapsala do dějin a patří mezi nejznámější citáty dvacátého století, upozorňuje britský web.

Příbuzní a přátelé se s Armstrongem rozloučili při soukromém obřadu už
předminulý týden v Cincinnati. Rodina minulý týden oznámila, že astronaut bude pohřben do moře (více zde).

Rozloučení v Národní katedrále je více než symbolické, jedno z oken velkého amerického svatostánku v sobě totiž nese kousek měsíčního kamene, který Apollo 11 přivezlo na Zemi. Astronauti ho katedrále věnovali v roce 1974.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video