Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohotovost na Ploučnici je odvolána

  17:58aktualizováno  17:58
Přednostka Okresního úřadu v České Lípě odvolala krátce po 17. hodině druhý stupeň povodňové aktivity na Ploučnici v České Lípě. Přestože voda v řece i jejích přítocích rychle opadá, pohotovost zatím platí ještě ve Stružnici a Horní Polici. "Zatím nejsme schopni ani odhadnout škody, které velká voda způsobila," tvrdí Brožovská.

Starostové obcí mají za úkol do pátku škody zmapovat a okresní úřad informovat.

Podle vedoucího okresního referátu životního prostředí Petra Havránka napáchala víkendová povodeň největší škody v obcích na Panenském potoce. "V Brništi, Velkém Grunově, Pertolticích a také v Mimoni zaplavila voda několik desítek objektů, z toho zhruba deset obytných domů," řekl Havránek.

Zatím podle něho není ani jasné, jestli se voda nedostala do studní a zda nebude nutné zásobovat některé obce pitnou vodou.

Podle informací z dispečinku Povodí Ohře klesla voda v přítocích natolik, že mohlo začít odpouštění z nádrže ve Stráži pod Ralskem. "Potrvá až do úterního večera. Potřebujeme dostat hladinu na provozní úroveň, aby byla v nádrži rezerva pro případné další deště," vysvětlila ispečerka.

Pohotovost byla vyhlášena v pondělí ráno
Druhý stupeň vyhlásili vodohospodáři krátce po deváté hodině. Hladina totiž mírně stoupala po celou noc. Podle hasičů hrozí největší nebezpečí, že se řeka vylije z břehů v oblasti Stružnice a Horní Police. V Mimoni platí už jen první stupeň.

"Hladina Ploučnice mírně stoupala po celou noc," potvrdila přednostka českolipského okresního úřadu Helena Brožovská. Klesala však hladina rozvodněného Panenský potok v Pertolticích. Tam už platí pouze první stupeň povodňové aktivity.

"Ploučnice se vylila z břehů a zaplavila louky a některé zahrádky, do žádného z domů se zatím nedostala," řekl Stružnice Jaroslav Mašinda.

Vedení obce obyvatele upozornilo obyvatele už v neděli, že hrozí záplavy. "Chtěli jsme jim dát čas, aby se připravili a zabezpečili svůj majetek," dodal starosta.

Prohlédněte si fotogalerii

Podívejte se na videoreportáž z Českolipska

Podle přednostky okresního úřadu v České Lípě Heleny Brožovské mapují od rána pracovníci referátu životního prostředí škody, které povodeň napáchala. "V 15:00 se schází okresní povodňová komise, pak bychom měli mít alespoň předběžnou představu o jejich výši," oznámila Brožovská.

U Jestřebí voda podemlela silnici
Silnici mezi Jestřebím na Českolipsku a nedalekými Pavlovicemi podemlela voda. "Přívalový déšť odplavil pískovcové podloží a polovina silnice se sesula. Opravu potřebuje zhruba 25 metrů komunikace," řekl ředitel Správy a údržby silnic v České Lípě Jiří Vronský.

Silnice je v pískovcovém svahu. V minulých letech byl pod ní vykácen les a dnes nemá svah co zpevnit. Voda podle Vronského také odhalila kořeny několika stromů ve svahu nad silnicí a hrozí, že se zřítí do vozovky. "Navíc jsme odhalili, že se dala zřejmě do pohybu i část pískovcového masívu," dodal.

Podle něj by komunikace měla být opravena zhruba do dvou měsíců, rozsah prací i náklady na opravu ukáže geologický průzkum.

Správa silnic poškozenou silnici zabezpečila. Průjezd je možný jen po nepoškozené polovině vozovky. Podle starosty Jestřebí je silnice pro obyvatele Pavlovic jedinou možností, jak se dostat do školy či k lékaři, a není tedy možné ji zcela uzavřít.

Velká voda, která o víkendu postihla Českolipsko, podemlela podle Vronského také komunikaci na hrázi rybníka v Zahrádkách u České Lípy. Další škody se dají čekat v Pertolticích. "Musíme však počkat, až voda zcela opadne. V Pertolticích už sice silnice pod vodou není, my musíme ale prozkoumat, co udělala povodeň s podložím," řekl Vronský.

Dodal, že další škody může voda napáchat ve Stružnici, kde hladina řeky Ploučnice dosáhla druhého povodňového stupně a je možné, že zaplaví i silnici.

"V Mimoni v pondělí hladina klesla na 80 centimetrů, což odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity," řekl po desáté zpravodaji MF DNES operační důstojník Hasičského záchranného sboru v České Lípě. Ještě před sedmou tu platil třetí stupeň, tedy stav ohrožení. Největší škody napáchala velká voda v oblasti Brniště a Velkého Grunova, kde právě tento potok zaplavil zhruba patnáct domů.

Do potoka se dostaly ropné látky z vraku vozu
Hasiči likvidovali v neděli malou ropnou havárii, když voda v Markvarticích u Jablonného v Podještědí zaplavila vrak vozu a do potoka se dostaly ropné látky. "Postavili jsme norné stěny v Jablonném a u Velkého Valtinova a znečištění se nám podařilo zlikvidovat," upřesnil hasič.

Následky velké vody z noci ze soboty na neděli
Voda z Panenského potoka zaplavila v noci ze soboty na neděli asi patnáct usedlostí v Brništi a ve Velkém Grunově. Ve dvou domech naměřili až 30 centimetrů vody. "Pršet přestalo asi hodinu po půlnoci, pak začala voda opadat, ale od časného rána opět přibývala, vůbec nechápeme odkud se vzala," řekl starosta Brniště Josef Češek.

V Panenském potoce je podle starosty Brniště běžně 60 centimetrů vody, kolem nedělního poledne však hladina kulminovala na zhruba dvou metrech. Povodně se v obcích podél toku opakují každoročně, tolik vody tu však pamatují naposledy v roce 1982, tvrdí starosta Češek.

"Asi hodinu před půlnocí se do domu dostala voda, hasiči nám pomáhali vyzvednout nábytek na cihly, pak už jsme jen bezmocně pozorovali jak voda přibývá," řekl obyvatel jednoho z nejvíce postižených domů. Voda zcela zničila podlahy, zdi jsou nasáklé vodou. "Nebude to příjemné, zima na krku a dům bude dlouho vysychat," povzdechl si. Škody si zatím odhadnout netroufl.

Pršet na Českolipsku přestalo večer
Na většině českolipského okresu přestalo v neděli v noci pršet. Potoky a řeky se sice na četných místech vylily z břehů, žádné vážné škody však hlášeny nejsou. "Zatím hlavně odčerpáváme vodu ze sklepů," poznamenal dopoledne operační důstojník Hasičského záchranného sboru v České Lípě.

Ráno vodohospodáři odvolali stav ohrožení na říčce Svitávce v Lindavě a Kunraticích u Cvikova. "Svitávka se vrátila do svého koryta, nyní už hasiči jezdí obcemi a zjišťují škody," upřesnil místostarosta Kunratic u Cvikova Petr Kořínek.

Ještě dvě hodiny před půlnocí přitom vodohospodáři zvažovali, zda nezačít upouštět dva rybníky, které jsou nad Kunraticemi. Vytrvalé deště totiž nádrže naplnily po okraj a hrozilo protržení hrází.

"Nakonec přestalo pršet a tak jsme nemuseli ani upouštět rybníky, ani evakuovat osmnáct postižených dětí z Ústavu sociální péče v Lindavě," dodal místostarosta.

Kunratice u Cvikova. Žena nese své dítě domů. Její dům je v zatopené oblasti a cesta k domu je pod vodou.

Kunratice u Cvikova. Žena pozoruje stoupající vodu v sobotu podvečer u vchodu svého domu.

Kunratice u Cvikova. Ulice k domům je pod vodou.

Heřmanice u Jabloného. Auto projíždí částí obce kde byla silnice pod vodou.

Heřmanice u Jabloného - dívka se prochází v zatopené zahradě.

Brniště na Českolipsku. Rozvodněný Panenský potok zatopil 2. srpna také toto stavení v Brništi.

Brniště na Českolipsku. Žena se snažila 2. září zachránit peřiny z ložnice rodinného domku.

Eva Hendrychová měla ve svém domě v Pertolticích pod Ralskem 30 cm vody. Ložnici po velké vodě ukazuje její syn Martin. (3. září 2001)

Eva Hendrychová se synem Martinem na zápraží svého domu v Pertolticích pod Ralskem, kterým se provalila velká voda. (3. září 2001)

Miroslav Černý ze Stružnice si připadá jako na ostrově. Jeho dům obklopuje po záplavách voda. (3. září 2001)

Jen pár centimetrů chybí, aby se voda na pozemcích ve Stružnici u České Lípy přelila přes vyvýšenou cestu, po které právě projel vozka s koňským potahem. (3. září 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Tvůrci metropolitního plánu čelí výtkám kvůli parkům a novým čtvrtím

Metropolitní plán má městu nabídnout návrh rozvoje do budoucna. Snímek pořídil...

Představa městských architektů o vývoji Prahy v následujících desetiletích čelí mnoha výtkám. Nejhlasitějším kritikem...

Zákrok strážníků proti řidiči, kontroverzní tablo maturantů a zemětřesení

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Sledujte Zprávy iDNES.tv, ukážeme vám video ze zákroku strážníků proti řidiči, který zaparkoval na zákazu a podle...

Češi věří z politiků nejvíc Zemanovi, nejméně Merkelové, ukázal průzkum

Angela Merkelová při pražském setkání s Milošem Zemanem (25. srpna 2016).

Češi považují za nejdůvěryhodnější osobnost světové politiky Miloše Zemana. Následuje slovenský prezident Andrej Kiska,...

Najdete na iDNES.cz