Do Česka se spíše dostanou zprávy o tom, co Barack Obama dělá na světovém poli. Že zrušil návrat na Měsíc nebo že plánuje dát hodně peněz na zbrojení. Ale americký prezident má víc starostí doma.

Do Česka se spíše dostanou zprávy o tom, co Barack Obama dělá na světovém poli. Že zrušil návrat na Měsíc nebo že plánuje dát hodně peněz na zbrojení. Ale americký prezident má víc starostí doma. | foto: AP

POHLED: Proč muž míru Obama místo návratu na Měsíc zbrojí

  • 532
Americký prezident Barack Obama jako by otočil o 180 stupňů. Držitel Nobelovy ceny míru žádá Kongres o dosud nejvyšší rozpočet na obranu - 708 miliard dolarů. A zároveň dal jasně najevo, že na Měsíc se Američané rozhodně brzy nevrátí.

Vybavuje se mi ráno 5. listopadu 2008. Ospalí jsme jeli s kolegou z noční - dělali jsme na volbách prezidenta USA. Se slovem Změna na rtech je vyhrál Barack Obama. "Ale stejně ho úřednická mašinerie semele," prorokoval tehdy kolega.

Semlela? Obamův návrh rozpočtu Spojených států na rok 2011 ukazuje, že buď prozřel z idealismu, nebo si přestal hrát na volební kampaň. Pryč jsou slova o podpoře letů do vesmíru, která říkal v Kalifornii a na Floridě - dvou centrech americké kosmonautiky. Na Měsíc se nepoletí. Pryč je slib, že první, co ve funkci udělá, bude stažení vojsk ze zahraničních válek.

Zopakovala by se návratnost projektu Apollo?

Americký prezident musí vědět, že projekt Apollo, s nímž USA dosáhly Měsíce, přinesl vítězství politické (nad Sověty) i ekonomické. Řada inovací, vymyšlených pro astronauty, přešla do běžného života. Hospodářsky se Apollo vrátilo desetinásobně, i když původní náklady nebyly nízké. A projekt uspěl díky jinému demokratovi v Bílém domě; jmenoval se John Fitzgerald Kennedy.

OBAMA ZRUŠIL NÁVRAT NA MĚSÍC

Rakety Ares I a Ares V a kabina Orion míří do koše

Jenže... "Když o tom přemýšlím s odstupem, program Constellation (Bushem vyhlášený návrat na Měsíc - pozn. red.) by z velké části napodobil projekt Apollo. Byla by tam miniaturizovaná elektronika, to ano, ale Apollo se vyvíjelo z nuly a právě to znamenalo ten pokrok," uvažuje odborník na kosmonautiku Antonín Vítek.

Antonín VítekTechnika pro lety k blízkozemním asteroidům by podle Vítka mířila jiným směrem. "Většina asteroidů má vůči Zemi vysokou rychlost, potřebujete lodě s dobrou manévrovací schopností. Navíc by se pohnul výzkum, jak ničit asteroidy potenciálně nebezpečné pro Zemi," říká.

Obama je ohledně vesmíru ve dvojím ohni. Pro desítky procent amerických voličů je kosmonautika něčím vzdáleným, za co nemá smysl utrácet. Pro vědce z NASA (a jejich rodiny) a lidi z dodavatelských firem, kterých je řádově méně, je ale o to důležitější. A nikdo nepředpoví, zda by lidstvo přece jen při návratu na Měsíc něco zajímavého nevynalezlo.

Velká hra o Jemen. I na Guantánamu

Zatímco investici do návratu na Měsíc (řekněme sto miliard dolarů) americký prezident neschválil, vojenský rozpočet má podle Obamy na rok 2011 dostat rekordních 708 miliard dolarů. Na držitele Nobelovy ceny míru, který sliboval rychlý konec válek, to nevypadá jako malé číslo.

Jistě, roli hraje i to, jaké projekty byly rozjeté už dříve (třeba přezbrojení letectva na víceúčelové stíhací letouny F-35). Ale možná i určitá naivita.

REKORDNÍCH 708 MILIARD NA OBRANU

Přečtěte si více o plánech USA na zbrojení a vojenské operace

"On tomu možná věřil, že se mu to podaří," říká třeba k plánu na rychlé stažení z válek v zámoří bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor. "Myslím, že některé věci myslel upřímně - třeba zavření Guantánama. Dnes se ukazuje, že se neví, jestli ho vůbec stihne zavřít letos," dodává.

KOŠILE BLIŽŠÍ NEŽ KABÁT

Generál v záloze Andor Šándor

"Žádný prezident USA nebyl zvolen díky vyřešení zásadního zahraničněpolitického problému," říká Andor Šándor.

Obama má plné ruce práce doma. "Po Bushovi zdědil nepříliš dobrou ekonomiku a zdravotnickou reformu," upozorňuje Šándor. - čtěte také Méně zahraničí, více Ameriky. Obama se letos zaměří na domácí problémy

Přesto ale Obama nemůže svět pominout docela. Ohledně Íránu i Severní Koreje je bezzubý a nedávno v magazínu Time přiznal, že ani izraelsko-palestinský konflikt se mu nedaří řešit tak, jak by si přál. Jméno by si mohl udělat právě na Jemenu.

Respektive Jemencích, protože půlka vězňů zavřených za ostnatými dráty Guantánama je právě ze země na jihu Arabského poloostrova, nejposvátnějšího území muslimů. Ze samotného Jemenu se zároveň stává základna teroristů a Obama může "problém Jemen" řešit čistě po svém. Ovšem nebude se zde moci vymluvit, že napravuje chyby George W. Bushe.

Obama je hráč

Obamovské řešení může znamenat, že místo vojenskému zásahu USA Jemencům pomohou jinak. Prodají know-how, bezpilotní letouny... Ale ještě nejásejme, že prostředky na protiteroristický boj v návrhu rozpočtu nechybí. Na nedávné konferenci v Londýně politici řešili, co udělat s Jemenem. Myslíte si, že pozvali Jemence a Saúdské Araby? Omyl.

Obama hraje o to, že výzkumem asteroidů a klimatu získá dlouhodobě víc, než opakováním Apolla. (Signalizuje: Vidíte, nejsem jako Bush, žádný kovbojský výlet na Měsíc platit nebudete.) Na zahraničí takový důraz klást nebude, i když my ho budeme vnímat právě skrze světové dění. Možnost má v Jemenu - je blíž než Měsíc. A zdravotnictví a domácí ekonomika bližší než Jemen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video