Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

POHLED: Moje koloběžka a mé cesty do školy s Václavem Havlem

  11:37aktualizováno  11:37
Když se řekne Václav Havel, vybaví se mi dětství. A to nikoli v obecné rovině, ale v rovině velice soukromé. Václav Havel totiž se svou ženou Olgou bydlel až do druhé poloviny 80. let v družstevním domě hned vedle bytu, v němž bydlela má rodina. On pobýval U Dejvického rybníčku číslo 4, my v čísle 2.

Někdejší prezident Václav Havel (18. 11. 2009) | foto: ČTK

Snad nejstarší historka, kterou vyprávím a mám v hlavě: když jsem coby velice malé dítě jezdil po ulici na koloběžce. On, co si pamatuji, vystoupil z auta a věnoval mně, mírně obtloustlému chlapci, plechovku Coca-Coly. Já si ten příběh samozřejmě jako malý nezapamatoval kvůli Václavu Havlovi, ale kvůli té plechovce. To totiž bylo něco, prodávala se pouze v Tuzexu a za bony.

Teprve později mi řekli, kdo mi tu plechovku vlastně dal, že bony dostával za autorská práva ke svým divadelním hrám. A ještě o něco později dodali, že Václav Havel byl (cola-necola) za své názory komunistickým režimem uvězněn (a ještě později, že ve vězení málem umřel).

Zemřel V. Havel

Další výrazná vzpomínka pochází z dob, když už jsem byl o něco starší. Chodil jsem ráno do školy a odpoledne ze školy a všímal jsem si, že v autech sedí jacísi pánové, zívají a občas se dívají na malou televizi. To taky bylo něco, takový přijímač přímo v autě. Že šlo o tajné policisty komunistického režimu, mi řekli opět o něco později.

Postupně jsem začal vnímat, jak se Havlovi stali důležitou součástí příběhů naší ulice. Od domu, kde bydleli a který původně vedl jen do zahrady, prorazili stavebníci druhou cestu ven a postavili branku. Policistům však dlouho trvalo, než pochopili, že jim Václav Havel utíká právě touto druhou stranou, a začali hlídat i ji.

Dalším významným zdrojem příběhů byli jejich psi, tuším, že se jmenovali Ajda a Golda. Dostávali velikou volnost, vrtali se v popelnicích, a pouze když hlučeli, zakřičela na ně Olga jejich jménem, aby přestali. Taktéž, když jsem se já snažil vychovávat našeho psa, aby nežral hnusy, a dával mu proto (přesně podle příručky) pohlavky srolovanými novinami, Olga Havlová vyšla na balkon a začala mě poučovat, že tak nemám činit, že i pes potřebuje nějakou svobodu. Tuto historku jsem posléze s mírně ironickým úsměvem vyprávěl, šlo patrně o jednu z prvních ironií, kterých jsem se v životě dopustil.

Logicky, když se Václav Havel odstěhoval, osobní rozměr ustoupil do pozadí a začal dominovat obraz vůdce opozičního hnutí, symbol revoluce, pádu komunismu a obnovení svobody, jehož jsem (stejně jako ony změny) coby adolescent nadšeně podporoval.

Pochopitelná utopie

Když jsem pár let po převratu začal pracovat v novinách, psával jsem už o Václavu Havlovi kritické články. Dnes by některé z nich působily jurodivě či roztomile útočně, na druhé straně prezidentu Havlovi šla praktická každodenní domácí politika a pohyb v ústavních institucích opravdu jen se střídavými úspěchy.

Nelíbila se mi také jeho kritika západní demokracie a odpor vůči politickému stranictví, přišlo mi to utopické stejně jako jeho odmítání hypermarketů a rohlíků v nich. Avšak v druhé půli jeho prezidentství a po něm, mi začalo zjevně s postupujícím koncem mé legrační mladické zaťatosti docházet, že jeho utopie a snaha o systémovou nápravu jsou při pohledu na nynější stav západní demokracie přinejmenším pochopitelné. A hlavně že bez jeho snílkovství by nebylo ani jeho obdivuhodné odvahy, kterou bez přehánění dodával naději bojovníkům za svobodu po celé planetě.

Kondolenční kniha

Pošlete smuteční dopis přes iDNES.cz

A zde přichází moje druhá převažující vzpomínka. Všechny více či méně hnusné režimy, všichni tyrani museli z podstaty nesnášet příběh, jak se prezidentův vězeň svědomí stal sám prezidentem. Četl jsem a slyšel, jak jeho jméno vzývají kritici čínského režimu, barmské tyranie a kubánské diktatury. Jak moc je v cizině mezi vzdělanými lidmi uctívaný. A opět nepřeháním, mě tento jeho věhlas dojal. Viděl jsem natřískanou posluchárnu univerzity v německém Řezně, kde lidé čekali jen na něj. Čekali, i když měl ukrutné zpoždění. To bylo opět něco.

Moje dětství a mládí skončilo

Když tedy dorazila zpráva o jeho smrti, zatrnulo mi. Že se jeho zdraví velice zhoršuje, se vědělo, ale já pořád nějak věřil, že nás překvapí, protože měl vždy tuhý kořínek; že tu bude ještě dalších deset let.

Můj první pocit po přečtení té zprávy byl, že moje dětství a mládí skončilo (a jak jsem se dozvěděl od kolegy z Lidových novin, nebyl jsem v tomto pocitu zdaleka sám).

Můj druhý pocit už byl stručný: Čest Václavu Havlovi!

A že by si tu Nobelovu cenu míru, kterou nedostal, zasloužil mnohem více než jiní laureáti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz