(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Třetí pohlaví patří do úředních dokumentů, tvrdí německý ústavní soud

  • 878
Němečtí ústavní soudci vyzvali ve středu v průlomovém rozhodnutí zákonodárce, aby lidem umožnili uvádět v úředních dokumentech „třetí pohlaví“. V současnosti lze v Německu zaznamenat při narození dítěte pohlaví buď mužské, ženské, nebo kolonku ponechat nevyplněnou. Poslední možnost ale podle soudců „není pozitivní“. Požadují proto, aby mohly údaj o pohlaví vyplnit i intersexuální osoby, jejichž orgány nejsou typicky mužské, ani typicky ženské.

Zavedení takzvaného třetího pohlaví by mělo podle ústavního soudu umožnit intersexuálním osobám zanést svou pohlavní identitu do úředních dokumentů „pozitivně“ a nikoli jen vynecháním kolonky, jak to umožňuje zákon od roku 2013. Ve svém rozhodnutí se soudci odvolali na ústavou chráněná osobnostní práva.

Trump vykázal transgenderové osoby z armády, Pentagonu nic neřekl

Konkrétní zákon, který by zanesení třetího pohlaví do registrů umožňoval, musí podle ústavního soudu zákonodárci schválit do konce příštího roku. V kolonkách by se tak mohlo kromě „mužské“ a „ženské“ objevovat napříště třeba „inter“, „divers“ či jiné „pozitivní označení pohlaví“.

Ústavní soud se případem registrace intersexuálních osob zabýval na základě stížnosti občana, který úřady požádal o změnu záznamu o svém pohlaví. V úředních dokumentech byla tato osoba vedena jako dívka. Podle předloženého chromozomatického testu ale nebyla ani ženou, ani mužem. S žalobou, kterou osoba po zamítavém stanovisku úřadů podala, ale neuspěla ve všech instancích včetně nejvyššího soudu. Rozhodnutí ústavního soudu je tak průlomové.

Podle odhadů žije v Německu kolem 80 tisíc intersexuálních osob. Pokud parlament třetí pohlaví do konce příštího roku skutečně schválí, stalo by se Německo v Evropě první zemí, která tak učiní. Například francouzský nejvyšší soud letos v květnu třetí pohlaví uznat odmítl. Existenci takzvaného třetího pohlaví uznává mimo Evropu například Austrálie, Malajsie, Kanada či Nepál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video