Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohlavár BIS vydíral těhotnou

  8:12aktualizováno  19:58
Nynější vysoce postavený důstojník zpravodajské služby BIS Vladimír Paleček v roce 1982 coby estébák vydíral těhotnou ženu. Nutil ji, aby donášela na svého milence z portugalské ambasády, s nímž čekala dítě. Chtěl, aby ho přesvědčila ke spolupráci s totalitním režimem.

Vladimír Paleček (vpravo) na snímku StB z roku 1988. Právě nutí k podpisu spolupráce jiného diplomata Carlose Mirandu. Toho zkompromitoval tím, že ho tajně nahrál při sexu s prostitutkou.

O Palečkově minulosti v komunistické Státní bezpečnosti už MF DNES informovala minulý týden. Nyní získala podrobnosti o tom, co v StB dělal.

Detaily o jeho činnosti vyplývají ze svazku StB, který je zpřístupněn v archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra.

Komentář:

Vyděrač těhotných žen ve službách demokracie

Žena, kterou se Paleček snažil psychicky zlomit, se jmenuje Eva Kašparová. Pracovala jako sekretářka na kolumbijské ambasádě.

Špehuj otce svého dítěte!

Jejím milencem byl v osmdesátých letech vicekonzul portugalské ambasády v Praze Antonio Casanova. Paleček chtěl Casanovu získat ke spolupráci s StB, a tak začal na Kašparovou naléhat, aby na Casanovu donášela a pomáhala jim ve sbírání kompromitujících materiálů.

Vladimír Paleček

Cesta od StB k BIS

Vladimír Paleček se narodil v roce 1951. V roce 1973 se stal příslušníkem SNB. Za dva roky přešel ke Státní bezpečnosti. Vystudoval Vysokou školu SNB.

Stal se specialistou na španělské a portugalské diplomaty. Po zrušení StB v roce 1990 přešel do nové, demokratické tajné služby, kde je dodnes. Nyní je šéfem speciálního týmu BIS.

Kašparová sice jako zaměstnankyně cizí ambasády měla spolupráci s StB v "popisu práce", ale na otce svého dítěte donášet nechtěla. Paleček tedy těhotnou nechal přivézt na výslech do "Kachlíkárny" na pražské Letné. A spolu s nadřízeným, podplukovníkem Rudolfem Rozvoralem, ji začal psychicky drtit.

Strašili ji, že napomáhá trestné a protistátní činnosti. Že za to skončí na dvacet let ve vězení. Že jí pak odeberou dítě, které se za pár měsíců narodí. Že vyhostí otce dítěte. A že by mohl mít velké potíže i její bratr, který sloužil v armádě. O tom, jak tvrdě výslech probíhal, vypovídají archivní dokumenty.

MF DNES Evu Kašparovou, které bylo tehdy 27 let, našla. I ona potvrdila pravdivost dokumentů a také to, že ji Paleček, jehož znala pod jménem Pálka, psychicky týral.

Myslela na sebevraždu

"Seděla jsem u výslechu asi pět hodin a myslela si, že to nepřežiju. Když mě pak pustili s tím, že musím udávat svého milence, byla jsem v bezvýchodné situaci. Uvědomila jsem si, že nemám sebemenší šanci jim uniknout," uvedla Kašparová. "Říkala jsem si tehdy, že potratím a vezmu si život." 14 LET U StB - Paleček jako jeden z mála bývalých příslušníků Státní bezpečnosti udělal velkou kariéru i v tajné službě BIS. 20 let po revoluci je tento muž zodpovědný za její nejtajnější akce

Paleček dostal po roce 1990 výjimku, a přestože měl za sebou 14 let práce u StB, mohl pracovat v novodobé tajné službě.

V BIS působí dodnes, a teď je dokonce šéfem týmu pro "zvláštní projekty" s neomezenými možnostmi sledování a odposlouchávání lidí.
Patří k oblíbencům současného šéfa BIS Jiřího Langa, který - když v roce 1990 přišel jako nový do tajné služby - s Palečkem sloužil na stejném odboru.

BIS odmítla případ svého důstojníka Palečka jakkoli komentovat. Na dotaz, co říká ředitel Lang tomu, že Paleček vydíral těhotnou ženu, mluvčí BIS Jan Šubert uvedl: "Ředitel se k případu nebude vyjadřovat." Stejně dopadla i žádost o zprostředkování rozhovoru s Palečkem.

Své vyjádření služba zveřejnila až po vydání celého materiálu. Samotný obsah článku v něm nechce nijak komentovat. Ostře se ale ohrazuje proti informacím o vazbách mezi Palečkem a ředitelem Langem.

"Konstatování MFD, že někteří z příslušníků bývalé StB mají nadstandardní vztah s ředitelem BIS gen. Jiřím Langem – které vede k úvaze, že v jeho osobě nalézají svého zastánce a ochránce – je absurdní, zcela nepravdivé a lživé. Stejně nepravdivá a lživá je také informace, že tito lidé mají v BIS výsadní, nadstandardní postavení a jsou jim svěřeny výjimečné, mimořádné prostředky," uvedla BIS na svých internetových stránkách.

Z archivních materiálů, které jsou podle zákona veřejně přístupné v Ústavu pro studium totalitních režimů, vyplývá, že se Paleček na výslech těhotné ženy připravoval, a přestože věděl, v jaké situaci se nachází, hodlal být tvrdý. "Výslech bude veden v ostrém tónu," napsal do záznamu a svou roli ještě více vyzdvihl, když napsal, že na Kašparovou bude přímo on sám "činit psychologický nátlak".

Palečkovy akce v StB

Kromě akce z roku 1982, kdy se snažil získat ke spolupráci portugalského diplomata Antonia Casanovu přes jeho těhotnou přítelkyni Evu Kašparovou, vydíral Paleček mnoho dalších západních diplomatů. Vypovídají o tom archivy Státní bezpečnosti, které jsou nyní přístupné veřejnosti.

V roce 1986 získal "kompro" na vídeňského šifranta z tamější portugalské ambasády Rui De Arbea, který jezdil do Česka na sexuální výlety. Toho pak Paleček předal sovětské tajné službě KGB.

A v roce 1988 své akce završil: donutil ke spolupráci portugalského konzula Carlose Mirandu, jehož tajně nahrával při orgiích s prostitutkou a jehož přes své agenty vtáhl do pašování zboží s pražskými veksláky. Tohoto muže Paleček vedl jako svého agenta i v BIS až do roku 1991, kdy už bylo Portugalsko naším spojencem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci zvolí nového šéfa Sněmovny

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou volit jejího předsedu. Jediným kandidátem...

Nečas nepravdivě vypovídal v kauze Vojenského zpravodajství, míní soudkyně

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr...

Někdejší premiér Petr Nečas vypovídal dříve u soudu v případu Vojenského zpravodajství nepravdivě a účelově ve prospěch...

Lidovci ani ODS neodevzdají lístky při volbě předsedy Sněmovny

Lidovci nebudou u volby předsedy Poslanecké sněmovny, není podle nich jasné,...

Lidovci ani občanští demokraté neodevzdají hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky,...Najdete na iDNES.cz