Pohár si odnesli nizozemští loutkáři

  19:00aktualizováno  19:00
Praha - Loutkáři z šestadvaceti zemí předvedli v Praze své show s dřevěnými i živými herci. Pátý ročník světového festivalu loutkářských umění v Praze skončil v neděli předáním cen nejlepším inscenacím a výkonům. Křišťálový pohár za nejlepší inscenaci si odnesli loutkáři z nizozemského města Amersfoort. Představení Stuffed Puppet Theatre se jmenovalo Moliére.

Druhou cenu si z Prahy odvážejí bulharští studenti ze Sofie za loutkovou parodii na americký muzikál Kočky. Třetí místo patří vtipné pohádce Šťastný farmář, kterou na festivalu uvedlo Staffan Björklund Theater ze Švédska.

Porota, v níž usedli zástupci Anglie, Ukrajiny a Tunisu, udělila cenu za režii Petru Nosálkovi z ostravského Divadla loutek. To na přehlídce prezentovalo čtyři balady z Erbenovy Kytice.

"S průběhem sedmidenního festivalu jsem spokojen. Celkem se uskutečnily tři desítky představení v Divadle na Královské cestě v Karlově ulici, paláci Kinských, Divadle Na zábradlí a v Městské knihovně. Hrálo se i pod stanem na Ovocném trhu a také na Staroměstském náměstí," řekl prezident pořádajícího Mezinárodního institutu loutkářského změní Todor Ristic.

Institut festival uspořádal ve spolupráci a pod záštitou hlavního města Prahy, záštitu nad ním převzala rovněž delegace Evropské komise v ČR.

Vystoupit na letošním ročníku chtělo téměř devět desítek souborů. Vybrána z nich byla jen necelá třetina - podle Ristice to nejlepší, co současné loutkářství ve světě nabízí. Domácí scény zastupovalo ještě Divadlo na Královské cestě a brněnské
Divadlo Radost.

Pátý ročník festivalu
Loutky se letos vydaly z divadel vstříc divákům na pouliční festivalové scény do centra města. Inscenace loutkových divadel z Evropy i Asie byly k vidění nejen v Divadle na Královské cestě, ale i v paláci Kinských, Divadle Na zábradlí, Městské knihovně a letos poprvé i pod stanem na Ovocném trhu a na Staroměstském náměstí.

Čeští loutkáři byli zastoupeni ve třech souborech. Vedle hostitelského Divadla na Královské cestě to bylo Loutkové divadlo z Ostravy a Divadlo Radost z Brna. To v Praze hrálo představení s názvem O Palečkovi aneb věřte, nevěřte.

V "kamenných" divadlech či pod stanem na Ovocném trhu se Pražanům představilo například Divadlo Ming Ri z Číny s inscenací Legendy Hong Kongu. Divadlo Puppet Theatre Shanghai nabídlo Jarní koncert. Divadlo A-Tarumba z Portugalska přivezlo Lásku Dona Perlimplina a Belisy, Holanďané hráli představení Moliere či Planetarium Silo, francouzské divadlo Les Marionettes du Tournefou přivedlo na scénu slavnou postavičku Pinocchia.

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. Jednou z jeho scén bude i stan, který vyrostl za Stavovským divadlem na Ovocném trhu. Pražané však budou moci shlédnout představení dvacítky loutkových divadel nejen v něm, ale i na Staroměstském náměstí, v paláci Kinských či v Divadle na Královské cestě. (4. května 2001)

Pražané mohou shlédnout představení dvacítky loutkových divadel nejen ve stanu za Stavovským divadlem, ale i na Staroměstském náměstí, v paláci Kinských či v Divadle na Královské cestě. (4. května 2001)

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. Loutkáři předvádějí v Praze svá show s dřevěnými i živými herci. (4. května 2001)

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. (4. května 2001)

Loutkáři předvádějí v Praze svá show s dřevěnými i živými herci. (4. května 2001)

V pondělí začal Světový festival loutkářských umění. Loutkáři předvádějí v Praze svá show s dřevěnými i živými herci. (4. května 2001)

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Pražské metro by mohlo vést i do Středočeského kraje a jezdit bez řidiče

Finální vizualizace řešení interiéru stanice metra Písnice na trase D (9/2014).

S plány na stavbu nové trasy D pražského metra přicházejí i další nápady, kam by se mohlo metro dále rozšiřovat. Nová...

Co bylo příčinou krachu komunistů ve volbách, odpoví v Rozstřelu Skála

Neúspěšný kandidát na post šéfa KSČM Josef Skála přichází na oslavy Dne...

Jak bude KSČM reagovat na neúspěch v letošních volbách? Co neúspěch zapříčinilo, co udělali špatně v předvolebních...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Najdete na iDNES.cz