Michal Pohanka

Michal Pohanka - Poslanec Michal Pohanka ve Sněmovně | foto: ČTK

Pohanka promluvil, vládu chce tlačit k jednání

  • 47
Bývalý poslanec ČSSD Michal Pohanka tvrdí, že Topolánkova vláda s ním bude muset o řadě svých návrhů debatovat. "Nedal jsem jí žádný bianko šek," řekl iDNES.cz Pohanka, který se objevil ve Sněmovně poprvé od chvíle, kdy umožnil vznik vlády. Médiím se poslanec vesměs vyhýbá.

Působilo to téměř jako zjevení. V Poslanecké sněmovně se po dlouhé době objevil poslanec Michal Pohanka. K vidění nebyl opravdu dlouho, až na výjimky se měsíce vyhýbal médiím i parlamentní budově.

"Přecházel jsem chřipku, ale myslím, že už jsem takřka zdravý a začnu normálně fungovat," tvrdil v kuloárech v rozhovoru s reportérem iDNES.cz.

Když v pátek přijel z rodného Brna do Prahy, nenašel své původní místo ani v kanceláři ani v lavici. Z kanceláře ho vystěhovali bývalí straničtí kolegové, z lavice ho dnes dostali hlasováním trojkoaliční poslanci. - více zde

"Někteří poslanci ČSSD na mě reagují hodně zle. Například jeden z nich mi dnes prorokoval, že mě sežere negativní energie, kterou na mě vyslal," říkal Pohanka, ale jméno poslance odmítl prozradit.

Jsem součástí levicové stovky
Mnohem důležitější než jeho chřipka bude to, jak se rozhodne hlasovat v příštích týdnech a měsících. Pohanka totiž může - ale také nemusí - být tím, kdo udrží Topolánkovu vládu u moci i nadále. 

"To, že jsme umožnili s kolegou Melčákem vznik této vlády, rozhodně neznamená automaticky její podporu. Nedali jsme vládě žádný bianco šek, bude záležet na dalším vývoji," opakuje.

"Já zůstávám nadále členem levicové stovky," ujišťuje.

Když měl iDNES.cz sdělit, jak se například zachová při rozhodování o americké radarové základně nebo jak se postaví k přijetí euroústavy, odpověděl, že o tom bude chtít se zástupci vlády mluvit.

"Toto jsou věci, na které nemám zcela vyhraněný názor. Stejně jako k otázce rovné daně, určitě s tím nemůžeme souhlasit tak, jak to vláda avizovala," říká.

A opět mluví o nutnosti vyjednávat s vládou. "Myslím, že celá řada věcí bude na diskusi. Pokud budou nějaké kontroverzní návrhy zákonů, tak o nich budeme chtít s vládou jednat. Bude záležet na dalším vývoji," naznačuje poněkud mnohoznačně.

Souhlasí s Milošem Zemanem
Každopádně Michal Pohanka je i s odstupem času přesvědčen, že se zachoval správně, když umožnil existenci vlády.

"Domnívám se, že toto řešení z dlouhodobého hlediska ČSSD výrazně pomůže," tvrdí.

Při hledání důvodů mluví nejčastěji o tom, že jiné možné řešení - vláda ODS a ČSSD - by prý nebylo vhodné.

"Nedovedu si představit, že po velmi ostré předvolební kampani by vznikla velká koalice. Ti, kteří na sebe nadávali, by se ve finále objímali, to bychom voličům těžko vysvětlili," říká Pohanka a odvolává se na stanovisko expředsedy strany Miloše Zemana.

"V tomto souhlasím zcela s jeho názorem, že není možné, aby byla ČSSD ve vládě, která by nevycházela z principů její politiky," vysvětluje.

U samotného Pohanky ale nebylo téměř do poslední chvíle jasné, jak se zachová. Předseda ČSSD Jiří Paroubek poukazuje na to, že několik dní před hlasováním se s Pohankou sešel a ten avizoval, že prý vládu nepodpoří.

Poslanec schůzku nepopírá. "Snažil jsem se pochopit argumenty Jiřího Paroubka, mé rozhodnutí nebylo opravdu jednoduché, ale velmi složité, rozhodoval jsem se do poslední chvíle," říká s odstupem času.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video