Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pohádkové číslo trojka není ve znaku náhodou

  13:46aktualizováno  13:46
Praha - Trojka není jen tak lecjaké číslo. Trojice symbolů nejrůznější provenience měly desítky, ba stovky domovních znamení. V náboženské tradici trojka znamenala trojjedinost Boží, z geometrického hlediska je tato číslice tři chápána jako uzavřený počet, protože spojením tří bodů může vzniknout trojúhelník. Zásadu tří bodů znají horolezci, kteří zdolávají výstup tak, že stále musí mít pevné opory pro dvě ruce a jednu nohu nebo pro dvě nohy a jednu ruku. V pohádkách je trojka naprostou jedničkou. Byl jeden král a ten měl tři dcery, tři oříšky získala Popelka, děd Vševěd měl tři zlaté vlasy, náročné zkoušky princů obsahovaly tři úkoly a tak dále.

V Tomášské ulici v Praze 1 se nachází dům číslo 68 - U zlaté trojky. Merk nad jeho vchodem je poněkud nezvyklý- žádné zvíře, osoba ani věc, pouze číslovka tři. Je bohužel poněkud omšelá. Její barva dávno vybledla. Věrohodná je událost a to, že majitel označil svůj dům tímto číslem při klasicistní přestavbě koncem 18. století. Bylo-li tam předtím, není známo. Dnes je v domě U zlaté trojky, který patří mezi největší budovy v Tomášské ulici, restaurace nesoucí stejný název a také klub důchodců. Třípatrová budova patří městu a je obydlená.

Pokud se týká domu v Tomášské ulici, je docela možné, že autor znaku - samozřejmě podle přání a objednávky majitele - chtěl připodobnit představu úplné rodiny, tedy otce, matku a dítě. Ale také to mohlo být číslo ze snáře nebo nějaká souvislost se šenkem v přízemí. Jak vidět, při zkoumání původu domovních znaků se fantazii mnohdy meze nekladou.

Ačkoli je Tomášská neobyčejně krátká - dokonce jedna z nejkratších na Malé Straně - najdeme v ní celou řadu domovních znaků, a to na domech U Panny Marie Pomocné, U zlatého preclíku, U bílého sokola, U zlatého jelena. Neobyčejně zdařilý merk je na rohu Tomášské ulice a Valdštejnského náměstí na domě U tří čápů.
Připomeňme si významné osoby, které v uličce bydlely nebo tam tvořily. V domě číslo 15 řadu let žil malíř a grafik staré Prahy Morstadt. Pracoval a zemřel tam také hudební skladatel Tomášek.

V domě číslo 2, kde je známá restaurace U Schnellů, se scházeli k rozhovorům herci Rudolf Deyl, Růžena Nasková a Eduard Vojan. Strašidla, která se ulicí prohánějí až po půlnoci jsou pitoreskní, nikoli však nebezpečná. Bývalý zámečník na sebe nabral podobu kostlivce a straší s velkým hřebem v hlavě. Zatloukla mu ho tam ve spánku jeho žena, která se ho chtěla zbavit a pak utéci s mladším partnerem. Nevyplatilo se jí to, při přechodu zamrzlé Čertovky na Kampě se pod ní probořil led a utopila se. Také dalším provinilcem je osoba rodu ženského. V hodině duchů utíká před rozzlobeným mužem, který ač má zlomenou ruku a nohu, ji dohání a bičuje, protože na něj za života svalila vinu a krádež, kterou neměl na svědomí. Ovšemže i v tom má prsty pověstný milostný trojúhelník.

Vydejme se o kus dál do ulice Sněmovní. Kolem poslanecké sněmovny mýtické zjevy nechodí, zatímco o kousek dál je strašidel hned několik. Vyjdeme-li z Tomášské ulice šikmo vzhůru do svahu, objeví se před námi dům u Fünfkirchenů. Název dostal podle zkomoleného jména dávných majitelů. Starý kronikář tvrdí, že pět kostelů (fünf Kirchen) tu kdysi skutečně bylo. Z kaple svatého Michala vedla tajná chodba do Starého paláce na Pražském hradě. Poněkud nebezpečné stvoření pobíhá ulicí v hodině duchů, tedy mezi půlnocí a první hodinou ranní. Je to třínohý černý pes. Kdo se mu nevyhne nebo se mu podívá do svítících očí, pravděpodobně se do jednoho měsíce zmrzačí.

V domě číslo 10 v Husově ulici - U tří stříbrných růží - bývalo Krameriovo vydavatelství. (2. listopadu 2000)

V původním domě U tří pštrosů, kde je dnes exkluzivní hotel, žil podivínský doktor Daniel Kytle. (1. listopadu 2000)

Dům a znak U bílé kuželky naleznete v Míšeňské ulici 12 na Malé Straně. (1. prosince 2000)

Domovní znamení U tří housliček. (8. prosince 2000)

Dům U tří srdcí na Malé Straně. (21. prosince 2000)

Rohový dům U tří čápů ve Valdštejnské ulici.

Dům U tří zlatých rukou najdete v Karmelitské ulici číslo 18 v Praze 1. (19. února 2001)

Dům a znamení U tří sedláků najdete v Provaznické číslo 13. Dnes je v přízemí rekonstruovaného domu pobočka cestovní kanceláře a v dalších patrech pak sídlo společnosti. (27. února 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz